V hlubinách (2013)

Tak od Nórov som čakal trocha väčšiu hĺbku. Skôr by sa to malo volať Na povrchu, pretože odhliadnuc od toho, že sa tu potápalo tak približne dvakrát a zvyšok stopáže pozostával z nezaujímavého pátrania po pravde, tak tomu chýbal aj väčší ponor do samotných postáv, aby si k nim divák mohol zaujať bližší postoj. Takto mi vlastne bolo jedno čo Petter vypátra a či vypátra, viac lákavejšia sa mi zdala vidina samotného konca. Skrátka bolo to nemastné-neslané, ani ryba ani rak, ani hore ani dole, ani dráma ani thriller. Nuda. 50/100

Vzpoura ve věznici Carandiru (2003)

Film plný väzenskej špiny, smutných príbehov, potu, nesympatických ľudí a drsných situácií. Spolu dohromady to však po atmosferickej stránke fungovalo na výbornú. Pri sledovaní ma dokonca pár krát napadlo, že nech Bože dá, že ak sa mám po smrti znovu niekde narodiť, tak nech to nie je Brazília. Trochu mi tu ale vadil ten "kvázi" dokumentárny prístup. 75/100

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Zvláštne ako tento snímok na mňa zapôsobil. Je cítiť hrozným, patetickým a nezdravým patriotizmom už na sto honov, dokonca i hlavná postava tu nepôsobí ktovieako duševne zdravo, no aj napriek tomu mi film ubehol ako voda, a dokonca som na konci pocítil smútok, že sa to už skončilo. Pritom film bol pomerne dlhý, no aj tak sa mi žiadalo viac. Asi to je tou réžiou, ktorá mi jednoducho sadla, Mel Gibson vie takéto snímky točiť priam majstrovsky. Tiež musím podotknúť, že keď už konečne vo filme dôjde i na vojnové scény, tak tie vážne stoja za to. Len ťažko si spomeniem na iný snímok, kde by sa to v tomto smere dotiahlo až do takej diváckej atraktivity. Čo sa týka hlavnej postavy, tak moc nemusím jej hereckého predstaviteľa, no zato sa mi páčili niektoré chalanove myšlienky o zbytočnosti násilia, to mi je blízke. Len mohli byť trochu inak prezentované. Slušný nadpriemer, Mel Gibsom opäť raz ukázal, že réžii naozaj rozumie. 80/100

(K)lamač srdcí (2010)

Tak sa mi zdá, že čím je Vanessa Paradis staršia, tým to s ňou ide z kopca. Kde sú tie časy sexi krásky 90. rokov? Asi niekde v nenávratne. Chcelo to nejakú inú, viac romanticky pôvabnejšiu a krajšiu slečnu... Ide o klasický romantický príbeh o švárnom junákovi s netradičnou prácou a zakliatej princeznej, ktorý síce nenudil a miestami bol aj celkom zábavný, no zato bol plný hovadiniek a ku koncu aj trápneho klišé, ale tak trápneho, že som musel privierať oči. Keď začal chalan pred dievčinkou tancovať ten hriešny tanec, tak ma už skoro vykotilo. Ale nasmial som sa, aspoň. Vlastne celý film je trápnosť premenená na vtip, a z tohto pohľadu je to celkom zábava. 55/100

Zatímco spíš (2011)

Ľudí ako bol César je bohužiaľ na svete viac než dosť. Samozrejme, drvivá väčšina našťastie nedosahuje jeho thrillerovú, zakomplexovanú úroveň, ani sa nemenia na podposteľového nočného démona. Obyčajne si vystačia keď sa v duchu radujú nad cudzím nešťastím, pretože len vtedy dokážu byť naozaj šťastní. To je hotová ľudská tragédia. Čím menej má človek takýchto ľudí pri sebe, tým lepšie... Snímok si tu postupne buduje napätie i atmosféru, pričom Luis Tosar zahral svoju nešťastnú postavu veľmi dobre. V závere, aj keď bol dostatočne napínavý a tiež trochu krvavý, mi však niečo chýbalo. Chcelo to ešte niečím oživiť, tiež sa mi zdalo, že až moc ľahko dokázal César manipulovať s policajnými dôkazmi. Ale inak veľká spokojnosť. Za poslednú dobu konečne thriller s nejakým poriadnym nápadom. 75/100

Čekej do tmy (1967)

Výborný nápad a skvelá herečka ťahajú film výrazne nahor. Ide o takú thrillerovú hru mačky s myšou, kde samozrejme podľa predpokladu, myš tú mačku preciká. Musím uznať, bolo to šikovne vymyslené. Napätie v prvej polovici ale mohlo byť trocha výraznejšie, snímok tu občas v tomto smere zapadol do všednosti a miernej nudy. Druhá polovica už bola výborná, aj vďaka Alanovi Arkinovi, ktorý si svoju postavu psychopatického vraha vyslovene užíval. 75/100

Hooligans (2005)

Film, kde dejová linka síce nie je žiaden lumen - dosť jednoduché a s pre mňa málo lákavým námetom futbalového chuligánstva - ale bolo to aspoň divácky atraktívne spracované a zahrané. Najviac ma oslovila hudba a výkon Ch. Hunnama. Ďalší snímok čo som s týmto námetom videl - Okolo futbola (2013) - bola síce dráma s hlbším významom, ale zas to nebolo tak pekne spracované. Nadpriemer. 75/100

3 dny na zabití (2014)

Klasická šablóna akčného thrilleru kde celý čas rezonujú témy súvisiace s rodinou a komplikovaným vzťahom super tajný agent - dcéra. To sme videli napr. v Taken s Neesonom. Ani tento snímok v tomto smere nepriniesol nič nové. Narozdiel od uvedeného filmu však nebol tak napínavý a akčne nabúchaný, takže ma po chvíľke začal trocha nudiť. Ešte šťastie, že sa tu sem-tam vyskytla aj nejaká humornejšia scéna, obyčajne súvisiaca s únosom a vypočúvaním. Slabší priemer. 55/100

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Dosť priemerný príbeh. Na mňa tam proste bolo až moc politiky, avšak na druhú stranu snímok je obohatený výbornými hereckými výkonmi, takže, aspoň v mojom prípade, nebol priestor na nudu. Tom Hanks dokáže každej svojej postave vdýchnuť akési ťažko definovateľné čaro osobnosti, a to je zároveň aj najväčší klad tohto filmu. 65/100

Můj kamarád drak (2016)

Príjemný rodinný film pre celú rodinu, ktorý dokáže vyvolať úžasnú pohodu a príjemný pocit. Avšak chýbalo tomu viac hravosti, viac napätia a prípadne aj dramatická hĺbka. Slabší nadpriemer. 70/100