Hooligans (2005)

Film, kde dejová linka síce nie je žiaden lumen - dosť jednoduché a s pre mňa málo lákavým námetom futbalového chuligánstva - ale bolo to aspoň divácky atraktívne spracované a zahrané. Najviac ma oslovila hudba a výkon Ch. Hunnama. Ďalší snímok čo som s týmto námetom videl - Okolo futbola (2013) - bola síce dráma s hlbším významom, ale zas to nebolo tak pekne spracované. Nadpriemer. 75/100

3 dny na zabití (2014)

Klasická šablóna akčného thrilleru kde celý čas rezonujú témy súvisiace s rodinou a komplikovaným vzťahom super tajný agent - dcéra. To sme videli napr. v Taken s Neesonom. Ani tento snímok v tomto smere nepriniesol nič nové. Narozdiel od uvedeného filmu však nebol tak napínavý a akčne nabúchaný, takže ma po chvíľke začal trocha nudiť. Ešte šťastie, že sa tu sem-tam vyskytla aj nejaká humornejšia scéna, obyčajne súvisiaca s únosom a vypočúvaním. Slabší priemer. 55/100

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Dosť priemerný príbeh. Na mňa tam proste bolo až moc politiky, avšak na druhú stranu snímok je obohatený výbornými hereckými výkonmi, takže, aspoň v mojom prípade, nebol priestor na nudu. Tom Hanks dokáže každej svojej postave vdýchnuť akési ťažko definovateľné čaro osobnosti, a to je zároveň aj najväčší klad tohto filmu. 65/100

Můj kamarád drak (2016)

Príjemný rodinný film pre celú rodinu, ktorý dokáže vyvolať úžasnú pohodu a príjemný pocit. Avšak chýbalo tomu viac hravosti, viac napätia a prípadne aj dramatická hĺbka. Slabší nadpriemer. 70/100

Příchozí (2016)

Nebolo to zlé, ale vzhľadom na to more pozitívnych ohlasov som čakal niečo viac. Úvod snímku bol parádny, krásne sa začala budovať mysteriózna atmosféra, ktorá úmerne narastala s počtom nevyjasnených otázok. Do toho vyhrávala naozaj veľmi umne zvolená hudba, ktorá tieto pocity ešte podporila. Čo sa týka pointy a samotného deja, trochu mi to pripomínalo akúsi zmesku Interstellaru so Znameniami (2002) - aj keď pointa bola samozrejme iná. V druhej polovici, a hlavne ku koncu, však začala atmosféra mierne opadať. Možno to bolo tým, ako boli do dejovej linky zahrnuté flashbacky hlavnej hrdinky, miestami pôsobili trocha rušivo (tým ale netvrdím, že neboli treba). Záver so sebou priniesol síce peknú a ľúbivú pointu a myšlienku, ale v tomto svete žiaľ asi len predsa utopickú. Tiež by som to finálne vyskladanie príbehu zvolil trocha inak, myšlienku prehĺbil a niektoré veci ešte dovysvetľoval. Ale inak celkom spokojnosť. 75/100

LEGO® příběh (2014)

Celkom zábavné, milé a tak správne pojašené. Síce tento animák zaujme skôr tie menšie deti (hlavne chlapcov), ale niečo si odnesú aj dospelí, hlavne čo sa týka tej peknej pointy na záver. Ale cesta k nej bola pre mňa trochu tŕnistá a mierne nudná, navyše nie som priaznivcom takejto "lego" animácie. Čo sa týka animákov, som skôr konzervatívnejší typ. Lepší priemer. 65/100

Písečná žena (1964)

Ach ten všetko pohlcujúci piesok, všade sa dostane a nedá sa ho zbaviť. Ale ľudia prežijú, musia a vydržia.... Viacvýznamový, hĺbavý film, ktorý sa síce odohráva väčšinou len v malom domčeku, no povie toho veľmi veľa. Hlavne o človeku a ľudských túžbach, hodnotách... kde tou najvyššou sa ukazuje byť láska. Film ma svojou atmosférou a dejom pohltil hneď od začiatku a už nepustil, pričom hudba mnohé podčiarkla. Výborná, dumavá záležitosť. 80/100

Nápravná třída (2014)

Vraj podľa skutočnej udalosti. Ak to takto niekde na škole vyzerá, tak tá spoločnosť ide pekne z kopca. Okrem tohto poznatku si divák odnesie ešte aj nepríjemné nadstavenie zrkadla súčasnej spoločnosti ohľadom správania sa k sebe samým a hlavne k telesne alebo k duševne postihnutým. Uznávam, vždy tu bolo niečo také, nejaké posmešky alebo doberačky, len si nie som istý tou brutalitou a násilím. Mám taký dojem, že to časom naberá na intenzite. A to nielen v Rusku. Škoda tej kamery, dosť často bola tak roztrasená, že by sa za ňu nemusel hanbiť ani FF formát. Tiež záver mohol byť ešte trocha viac veľavravnejší, prišlo mi to tak nemastne-neslane ukončené. Celkovo však veľká spokojnosť. 75/100

Riphagen (2016)

V zlých časoch sa darí len zlým ľuďom a bezškrupulóznym grázlom, len v dobrých časoch sa môže dariť aj dobrým ľuďom. Vojna je samozrejme ten prvý prípad a tak niet divu, že to Riphagen dotiahol tak ďaleko, majetkovo aj spoločenským statusom. Grázel, iritujúca škodná a hlavne majster manipulátor, ale tak veľký, že by k nemu na školenie kľudne mohol chodiť aj sám Hitler. Aj keď jeho charakter bol odpudivý a môžme si o ňom myslieť samé nepekné veci (a právom), bolo fascinujúce sledovať ako dokázal všetkých oklamať a manipulovať a ako sa dokázal v každej situácii vynájsť, prípadne ešte aj vyťažiť niečo pre seba. To všetko vo všadeprítomnej atmosfére všeobecnej nedôvery a každodennej zrady. K technickej stránke nemám žiadne výhrady, páčila sa mi hlavne kamera, tiež herec v hlavnej úlohe zahral parádne. A koniec ma milo prekvapil, dosť nečakané a napínavé vyvrcholenie. Podnetný snímok, hodný zamyslenia, ktorý za pozretie určite stojí. 85/100

Deb a noc oživlých mrtvol (2015)

Celkom zábavná zombie jednohubka, ktorá ale vo výsledku moc neoslní. Humorné scénky s hláškami sa tu striedajú s tými horšími, pričom ku koncu to už aj v tej zábavnej rovine stráca dych. Pridal by som aj na hororových prvkoch a zlepšil masky. Slabší priemer. 55/100