Komando (1985)

Našlapaný akčný film s nesmrteľným plukovníkom Matrixom alias A. Schwarzeneggerom, pre mňa milá pripomienka môjho detstva. Akčné scény sú okorenené vtipnými hláškami, čo do hromady tvorí výborné dielko. Tiež som sa dozvedel, že záhradka sa dá pokosiť aj iným spôsobom ako len so sekačkou :). 85/100

Zlo mezi námi (2003)

Napínavý, zaujímavý príbeh o študentskom šikanovaní a nespravodlivosti. Možno najlepší, čo som na túto tému videl. Niektoré scénky sú smutné a drsné, iné zase vyvolajú úsmev na tvári. Hlavne je to o sebaúcte a nachádzaní odvahy a síl niečo s nepríjemnosťami urobiť. Jednoznačne odporúčam. 85/100

Americký gangster (2007)

Gangsterky moc neobľubujem, obyčajne si ich pozriem iba z nutnosti, ale dal som na komentáre a neľutujem. Vážne dobrý film, aj keď trocha dlhší (čo je mimochodom pri gangsterkách celkom bežný zjav), ale dejová linka aj forma zaujali. Sledujeme príbeh rastu moci jedného mimoriadne šikovného gangstra so šikovným nápadom a s ešte šikovnejším plánom. Z príbehu plynie jedno poučenie. Nedôslednosť sa nevypláca a niekedy môže byť aj osudná. Mal by som len jednu výčitku. R. Crowe mi tam akosi nesedel, dosť liezol na nervy. Neviem vysvetliť prečo, jednoducho som mal taký pocit. Chcelo to iného herca, ale inak som spokojný. Môžem iba odporučiť. 80/100

Zakázané ovoce (2009)

Na podobnom princípe ako Oddelené svety (2008), ako tam tak i tu sledujeme konfrontáciu myšlienok uzavretej a hlboko konzervatívnej náboženskej sekty s okolitým a moderným svetom. Ide o príbeh dvoch lestadiánskych dievčat, ktoré sa rozhodnú, pomaly a opatrne, vyskúšať všetky vymožnosti moderného sveta. Dopadne to presne tak, ako sa dalo čakať. Pekný film s myšlienkou hodnou dumania. 75/100

La cara oculta (2011)

Pointa a zápletka sú síce dosť lacné, ale na druhú stranu z toho autori dokázali vyťažiť maximum. Atmosféra je po celý čas celkom slušná, ani herci nehrali zle, na ženy sa veľmi dobre pozerá. Celkovo ide o pohodový thriller s trochou napätia, aj keď ja som v ňom nič mysteriózne nenašiel, čo je škoda, pretože to je podľa mňa presne to, čo tomuto filmu chýba. Tiež je na škodu, že koniec sa dá predvídať už veľmi skoro. Pre mňa slabý nadpriemer. 70/100

Oddělené světy (2008)

Severská dráma sklame málokedy, a som rád, že je to aj tento prípad. Krásna ukážka vymývania mozgov, vnucovanie svojho presvedčenia, a to aj za cenu straty svojich najbližších. Je hotovou katastrofou, keď sa človek narodí do takej rodiny, potom vymaniť sa z takého chorého spoločenstva dokáže naozaj iba silný jedinec. Bohužiaľ, podarí sa to iba zlomku ľudí. Ide o najnáročnejší duševný boj v živote a víťazstvo vždy vyžaduje nejaké obete. Len škoda toho pomalého tempa, ale film ako celok určite patrí do červených čísiel, pretože pointa a jej obsahová forma naozaj stoja za to. 75/100

Wolf Creek 2 (2013)

Jeden z mála prípadov, kedy dvojka totálne prevalcuje jednotku. Na toto sa už dalo pozerať bez väčších výhrad, hlavne kvôli tomu, že sa odbúralo totálne hlúpe chovanie sa postáv z jednotky a "milý" vlastenecký pánko mohol vyniknúť v celej svojej kráse. Atmosféra síce nebola nič extra, ale nebolo to ani najhoršie, niektoré scénky a hlavne hlášky dokonca pobavili. Čo sa týka gore, bolo určite lepšie ako v jednotke, ale na druhú stranu nebolo ho ani veľa. Páčil sa mi aj záverečný, vedomostný kvíz, treba uznať že išlo o zaujímavé spestrenie deja. Takže ja som spokojný, keď bude aj prípadná trojka v podobnom duchu budem len rád. 75/100

Nepřítel (2013)

Na pochopenie veľmi ťažký film, je tu veľa možných nejednoznačných vysvetlení pointy, každý tento film chápe inak. Pravdepodobne pokiaľ pointu neosvetlí samotný autor tak všetko ostane len na úrovni debát a teórií. Ja film vnímam ako vnútorný boj, ktorý sa odohráva v Adamovej hlave, kde sa spriada pavučina strachu zo zodpovednosti a nenaplnených snov a ich následné potláčanie. Súhlasím s tvrdením, že koniec je jeden z najšokujúcejších zo všetkých filmov vôbec. Ani si nepamätám film, kde by som na konci dostal takú "facku". Len škoda toho tempa. Na môj vkus bolo hrozne komótne, uspávajúce a aj keď atmosféra nebola zlá, chýbalo tu napätie, a to v tomto žánri je určite veľké mínus. Film je ťažké opísať, to treba vidieť a nech si naň každý urobí názor sám. 10 ľudí = 10 názorov na film, vysvetlenie je veľmi individuálne. Kde je pravda? To vie len autor. 75/100

Ukrutně šťastni (2008)

Ťažká severská psychóza so slušnou atmosférou. Dej je síce ťažko pochopiteľný, ale práve to je na ňom zaujímavé. Na to, aby si človek film vychutnal musí riadne zapnúť závity. Priznám sa, že som mu pôvodne chcel dať tri hviezdy, ale ako som začal premýšľať nad súvislosťami a nad tou komunitou svojráznych "čudných" postavičiek malého mestečka obklopeného bažinami došlo mi, že to vôbec nebolo zlé, ale že ide o dokonale prepracované, majstrovské psycho. Spôsob, akým obyvatelia mestečka vmanipulovali cudzinca tam kde ho chceli mať bol úžasný. To dôjde divákovi až na samom konci, ktorý je vážne dokonalý. Len ja by som pridal ešte viac na atmosfére, bola dobrá, ale nie až tak, aby sa u mňa dostavil ten príjemný mrazivý pocit. 80/100

Ledová archa (2013)

Od tohto filmu som čakal veľa, a som rád, že nie som sklamaný. Mám rád, keď sa atmosféra vybuduje hneď na začiatku a udrží sa čo najdlhšie. V zadnej časti vlaku vládla dokonalá špina a beznádej, presne to, čo v sci-fi postapo hľadám. Ku koncu, ako sa nešťastníci prebojovávali na začiatok vlaku, začala síce atmosféra celkom logicky opadať, ale zase sa to nahradilo slušnou akciou a vôbec nie zlou dejovou linkou. Jednoducho, film mi nedal ani chvíľu vydýchnuť, bavil od začiatku až do konca. Rozhodne ide o zaujímavú myšlienku (vlak ako uzavretý ekosystém), ktorá bola veľmi dobre filmovo spracovaná a preto snímok odporúčam všetkými desiatimi. 85/100