Shane (1953)

Western s luxusním záporákem, kterého hraje Jack Palance. Škoda že přestřelek moc není, zato je zde zastoupena poctivá hospodská rvačka. Závěrečné zúčtování dovedl k dokonalosti až Clint ve svých Nesmiřitelných. 60%

Polski film (2012)

Asi to byl záměr tvůrců, ale já si pod pojmem film představuji alespoň trošku ucelený děj. Mít k ruce takto výrazné herce a nedokázat oslovit diváka je ostuda. Nevím co kluci chtěli říct, ke mě to zkrátka nedošlo. Z filmu si budu pamatovat maximálně tak Kaťu Zawadzkou a divně se chovajícího Marka Daniela. Jinak Liška hraje posté Lišku, Matonoha s Poláškem velmi nevýrazní. 10%

Lola běží o život (1998)

Tohle a Trainspotting byla v druhé půlce 90. let absolutní povinnost. Výrazná stylizace, 75 pěkně nabušených minut, pořád spěchající Lola a 3x šance dohrát partii až do vysněného cíle. Kultovní status se tady upřít zkrátka nedá. 80%

Cimrman v říši hudby (2006) (divadelní záznam)

Objektivně zřejmě nejslabší představení Cimrmanů. V semináři jsem kolikrát ani netušil o čem je vůbec řeč. Opereta je samozřejmě taková jaká asi jen mohla v podání Smoljak, Svěrák, Brukner, Hraběta být. Jediná hra, kterou nemám na DVD doma a bohužel uznávám, že kdo ji neviděl vůbec o tolik nepřišel. Slabé ****. 70%

Profesionálové (1966)

Návrat do klukovských let. Přál bych si být součástí té party, která vyráží do Mexika aby zachránila čarokrásnou Claudii Cardinale. Pro mě po Sedmi statečných pravděpodobně druhá nejlepší westernová týmovka. Lee Marvin i Burt Lancaster jsou skvělí a Woody Strode jako tichý ostřelovač s lukem také nemá chybu. Přestože film má občas nějaké to hlušší místo, je to od poloviny filmu honička až do konce. Cítím, že možná i Sylvester Stallone když psal 3. Ramba se tady trošku inspiroval. 70%

Soumrak dne (1993)

Dovolím si tvrdit, že majordomus Stevens je Anthonyho životní rolí. Hannibal vzniknul jako vedlejší figurka a postupně dostával ve filmech větší a větší prostor, ale je to milimetrově přesný, pečlivý ryzí profesionál Stevens, kterému budete zobat z ruky. Co by tak člověk dal za to, kdyby mu to se slečnou Kentovou někdy vyšlo. 85%

Kate (2021)

Akční jednohubka s Mary Elizabeth Winstead, které tyto role zkrátka v pohodě uvěříte. Už v Počátku Věci byla výborná. Tady navíc vypadá jako by z oka vypadla Ripleyové. Film neobsahuje vůbec špatné akční scény, přičemž jedna z nich zhruba uprostřed filmu s parádní hudebním podkresem krásně vyčuhuje. 60%

Jméno růže (1986)

Přecijen tato záležitost postupně stárne, i když se musí nechat, že kulisy ve kterých se tato středověká detektivka společně s herci jsou naprosto jedinečně přesné. Sean Connery v roli Williama z Baskervillu také není špatný. Pokud ovšem dojde na srovnání s naší legendou Kladivo na čarodějnice. Tady zkrátka není moc o čem. 70%

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Al Pacino si vystřihl odepsaného, starého, zbytného, smolařského mafiána Leftyho, který se stává v mafii víceméně takovým otloukánkem. Aby té smůly neměl málo, jednoho dne se zaručí za Donnieho, který ve skutečnosti pracuje pro FBI. 80%

Vyšetřování ztráty třídní knihy (1997) (divadelní záznam)

Na nejlepší kousky podle mě Vyšetřování ztráty knihy tak úplně nemá, ale určitě se nejedná o špatnou záležitost. Přecijen Cimrman jako učitel je poměrně jasnou garancí vtipných situací. "Jste tupá, odporná, deprivovaná hovada ... a já nebudu brát ohledy, nebudu, na nikoho, ani mě nenapadne." Seminář: ****, Hra: ****. 80%