Bourneův odkaz (2012)

Není to Bourn, nemá to ty správný koule, ale ostuda žánru to není, nejedna se o bezbřehé parazitování na značce, má to kus vlastní invence, byť, pravda, půdorys je jasný. 3,5/5

Bourneovo ultimátum (2007)

No, není moc co dodat. Bond zahamben až běda. Je to jasných 5/5, celý 10/10 či 100% - není tomu opravdu co vytknout a trilogie docela značně vylepšuje (posledními léty pošramocenou) pověst akčních filmů obecně. Hudba je dokonalá, kamera, stříh, souboje, příběh....... ještě, že nejsem akčňákovej fanda, protože to už bych se vysublimoval do nirvány.

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Britové prostě umí. Toto je zcela unikátní a originální a přitom to v sobě nese jasný britský stopy. Ani mi to neustálý píčování nevadilo, je to docela zábavný, ale v pravdě scénárista odvedl poctivou sci-fi práci. Zajímavé je, že v krátkých sériích se velmi rychle vystřídají postavy a přitom to není na škodu, což leckoho asi překvapilo, přecijen, ruku na srdce, 90% seriálů dneska spoléhá, že si někoho oblíbíte a pak mu ledacos odpustíte. Ať už je to Jack ONeil a prostřední "vatozní" sezóny SG1 či přidrzlej Jane/House. Misfits mají dále obrovskej potenciál na kultovku, i když já to tak nemám, ale pochopím, že někdo jiný ano. Každých deset minut zazní hláška, která má koule na to se vrýt do historie jako hláška, je tu zjevně potřeba vyseknout i poklonu českýmu dabingu i překladu, že to nepo.... Ale objektivně, i já se kloním k názoru, že po třetí sezóně už to uvadá. Proč? Protože i přes kopici vulgarismů, seriál stál na velmi dobrých základech scénáře a mysteriozního příběhu.... a to se od čtyřky vytrácí. Sezóna 1 - 85%, sezóna 2 - 90%, sezóna 3 - 85%, sezóna 4 - 70%, celkový dojem: pro vyznavače scifi, který si nelibuje v komediálním pojetí... nečekaně dobrá zábava. Oblíbená hláška: Bo sem kurva raketova inženýrka.

Dárce (2014)

Kdesi v houlivůdů: Pojďme natočít nějakej kasovní trhák s nádechem kultovního rozměru. Dyť vo co de, recept máme. Vemte kus Divergence, kus Gattacy, přisolte špetkou Equilibria - no a máme to. Jo a aby nám to moc nelezlo do kapes, zbouchají nám to nějaký filmový nádeníci, dyť ta látka je sukces sám o sobě. Výsledek je teda objektivně za 2,5 *. A teď vážně. Tuhle látku mám opravdu rád. Divergence mi nepřišla jako 5* film, ale dejme tomu. Gattaca a Equilibrium jsou samozřejmě nadčasové věci. Tento film je vykrádačkou zmíněných: Společnost bez Emocí - Equilibrium. Velký vůdce - Equilibrium. Ranní lék, opět EQ. Obřady - Divergence. Sorty lidí - Divergence. Genetika a selekce - Gatacca. Mladé obsazení - Gattaca. Jedinou originální myšlenkou filmu, která stojí za zmínku je finta s objevenými barvami. A jedovatý plivnutí na závěr: když hlavní klaďas táhne dítě přes poušť a přes zasněžený hory - není to nejobjevnější a nejkatarznější, nejvíc cool a nejvíc silná scéna - je to bohapustý kýč a spolu s dost ujetou hudbou to poklesává skoro na úroveň červené knihovny. Takže nakonec: 2*

Jiná země (2011)

Velmi komorní a velmi pomalé drama o vině. Scifi k tomu na plakát připsali, aby se to lépe prodávalo, ale scifi je to asi tak na 2x 5 vteřin. Být milovnikem komorních dramat anebo se vyžívat v depce, asi bych dal 4*. Jako fanoušek scifi dávám 2 a tu druhou jen a jen za kvalitní hudbu.

Coherence (2013)

Kostka -> Pozemšťan => Coherence. Čím míň peněž, tím lepší scifi - aspoň zde to platí. Já byl spokojen.

Výchozí bod (2014)

Sakra. Tohle bylo dobrý, že se mi to ani pitvat nechce. Je to komorní, nic z toho nevykukuje přepálený, je to od muziky až po scénář perfektně sladěný v jeden úžasný celek. Na nic si to nehraje, nikam se to necpe, ale zanechá to něco... Překvapení roku 2014

Pod zemí (2014)

Na Béčko docela ušlo, příjemná jednohubka. Slabší herci, zajímavě stísněná atmoška, ne zrovna sofistikovaný příběh, trochu toho záhadna, ale tempo je svižné, takže tomu ledacos odpustím a pakliže jsem neměl veliká očekávání, jsem víceméně spokojen. 6/10. EDIT: snad jen jedna věc mě trochu krkala: Věta Musíme jít dál

Interstellar (2014)

Zklamání, zklamání, zklamání. Tváří se to za mystickou nadčasovou lahůdku, epické dílo hlubokého přesahu, ale je servírované konzumentovi v dosti nesourodé formě. Skákání z farmy do jiné galaxie a naopak ve mě teda nevzbudilo ten dojem, co asi mistr Nolan chtěl. Když kdosi na cizí planetě úplně zblbnul - no a co. To se děje v Cčkových scifi filmech pořád. Připojování se k rotující základně by jednoho ohromilo v době Apolla 13, ale dneska nic závratného. Emoční rovina mi přijde poměrně přímočará, odfláknutá a nefunkční, tuny nelogičností a odporujících si věcí (příští rok anebo taky za 10 let Vám vymře i ta kukuřice a pak najednou si kosmonaut prožije 51 let, všici na zemi ještě dejchali a z 10leté dívenky se sošná třicátnice, atd, atp - navíc, nikdo mi v závěru nevysvětlil tu rovnici A - v čem teda spočívala ta záchrana. V postavení kulatý stanice někde ve sluneční soustavě?). Pseudovědecký zmínky o tom, jak odvisíláme data zpoza horizontu událostí... směju se. K tomu všemu pompézní hudba a rádoby silné obrazy ze zamrzlý planety, dlouhá stopáž.... prostě, jakkoliv se na to kouknu, vychází mi z toho jen 3 věci. Prvně - Zjevný účel udělat Odyseu pro 21. století, kouká to z toho moc. Druhak - je to překombinovaný a dlouhý. A do třetice - utápí se to ve vlastním sebeoslavném patosu, že to jde buďto úplně sežrat i s navijákem, anebo se tomu vysmát. Takže: je to poctivý dílo poctivýho řemeslníka (scéna 3 videovzkazů za 51 let/hodině na první planetě je dobrá) a proto přidám třetí hvězdu, ale jinak - nejočekávanější film tohoto roku mě hluboce zklamal. (A dojem z toho mám podobný, jak z Predestination - samo v sobě se to prostě utopí)

Signál z neznáma (2014)

No, že bych neměl čekat žádnou akci jsem z traileru nepochopil a za 20 minut absolutní nudy a ničeho, když už se začalo něco málo dít jsem si říkal .... teď, už skoro, za chvilku, skoro, už už skoro..... a najednou byl konec. Tak, pochopím, že existují i filmy s otevřeným koncem, pochopím, že existují i filmy, kde nejde o děj, pochopím, že nemusí všechno do sebe logicky zapadat..... ale tohle nekončící neuchopitelno mi víc, než jen jakási lyrická slátanina nepřišlo - prostě mě to nelíznulo, ani trochu. Atmoška nebyla, vizuál mi nepřišel nějak zvlášť vizuální, deprese nebyla depresivní, tajemno nebylo moc tajemné. Hudba byla průměrná, kamera nemastná..... prostě jsem se nudil a nevidím jediný prvek, pro který bych měl sebelepší důvod dát víc, než dvě hvězdy. Asi jsem neznaboh