Jeníček a Mařenka: Soumrak čarodějnic (2013)

Jé, já mám ale tenhle týden smůlu. Předevčírem Supercyklon (14%) a dneska tohle. Je to, dvěmi slovy: škoda času (je v tom špatný úplně všechno)

Super Cyklón (2012) odpad!

tohle fakt nejde, v pactnacte minute vypinam. herci jsou tak slaby a nepresvedcivy, ze to pusobi dojmem skolniho predstaveni, triky jsou horsi nez usmevny, tohle je opravdu odpad

Pacient č. 14 (2004)

Gibson+Hunt takový námět dobře zahrají a navzdory žánru (romantická komedie) je to pecka. Trendní téma špionáže však tyhle umělé až umělohmotné herce (režii a scénář) ovšem nespasí. Tož asi tak

Wolverine (2013)

Sice to trochu patří k X menům, ale tím mé sympatie končí. Děj je předvídatelný, vyhrádačka transformersů je jasná, psychologie je dost odfláknutá a že by se tedy odehrálo něco mystického, aby nám postava Logana zapadala do ..... všeho - to se prostě nestalo. "Renderující umělci" se asi vyřádili, ale nemělo to šťávu ani zbla, takže neurazí, nepotěší, nebýt to od Xmen ságy, je to za 2*

Po zániku Země (2013)

Fuj. Shyamalana jsem si pamatoval jako mága, kterej dokázal (šestý smysl, znamení i když míň) za poslední 2 minuty filmu způsobit, že si my diváci sedneme na zadek a řekneme.... hustý. A chcem to viděl znovu. Náboj a gradování, které skončí jednou velkou katarzí. Shyamalan se tenhle princip zjevně snaží recyklovat a už je to prostě nefunkční, neoriginální, plochý, prachy vyrábějící klon. Psychologie otec-syn je dost odfláknutá, jako scifi je to slabý a plytký. Děj, ne že by o něj tolik šlo, je značně triviální, efekty slabý (i o 35 starší vetřelec byl lepší), trosky lodi mě, ne že bych měl uchylku na hi-tech hračky, rozesmály. Pětiminutovka s orlem je už úplně ubohá vata (a pak, že se všechno na planetě vyvinulo proti lidem, he). A vrchol hlouposti je, když si tu někdo myslí, že chytlavý scény z přírody něco spasí... to funguje tak možná u Avatara, ale tady je to fakt jen tuctová kulisa. JSEM ZKLAMANÝ a NESNÁŠÍM ten pocit, když se na traileru navnadím a po shlédnutí zjistím, že nic podstatnějšího, než v tom traileru už neshlédnete. Citace z Mody Dicka, ekologický podtext.... bože, to je prázdno

Elysium (2013)

Budu tu opakovat, co už mnozí napsali. Je to o půlhvězdu slabší, než District 9, má to slabší kameru i střih, což by se ještě dalo odpustit. Trochu více akce a trochu méně náboje, než In time. Má to hodně nevyužitého potenciálu ve scénáři a má to hezký efekty. Johny Mnemonic v modernějším kabátě je docela trefné označení. Závěrečná bitka mi přijde šla i lépe. Takže: 3,5 *, není to zklamání, ale čekal jsem trochu víc. Na každý pád, těším se, až tenhle pan Blomkamp dozraje, vybírá si pro scifi takovou látku, která mi pro scifi přesně sedí.

Zpráva o Europě (2013)

SPOILER ALERT! No, nevím, co se všichni zbláznili do found footage ve vesmíru. Už mi jich připadá až dost. Pípání v kokpitu už dávno není sexy, to nikoho nezaujme. Že na tý misi všichni umřou, jen aby odvysílali převratné objevy, to už tu taky bylo nesčetněkrát. Neshledávám v tom ani žádný velký scifi, prostě přiletěli, věci se pokazily, vybafla na ně neznámá forma života v podobě divoký světélkující chobotnice, pak už nic. Odmyslete si pípání, zběsilý foundfootage řádění střihače a dostanete tuctový příběh, ze kterého odpárali i sebemenší náznak hororu, čímž toho nezbylo zrovna moc. Moje představa o "pravém scifi" je tedy jiná, než že se letí do kosmu a tam se něco "stane". Z druhé strany, definovaná látka je poctivě zbouchána do produktu, takže konzument bude ... nakrmen. EDIT (po přečtení místních komentářů): Je to vědecké, poměrně přísně. Sci-fi = science fiction. Tudíž: 99% stopáže to je science a 2 vteřiny na konci to "fiction"

28 týdnů poté (2007)

28 dní poté byl vydařený počin, krom naplněných snů fandů zombie žánru měl v sobě napětí, hodně fungující atmosféru, velmi zajímavě namíchané charaktery postav, bylo to prostě dobré. A co na britech prostě oceňuju je ten (jemně) naznačený filozofická přesah na téma lidé v extrémních situacích. Naproti tomu, 28 týdnů poté zkopírovalo hudbu (ta je prostě dobrá), ale děj mi přijde tuctový, postavy nevykreslené a rádoby hrozivé scény prázdného Londýna či ohnivé apokalypsy byly jistě nákladné, fanoušek akčňáků zaplesá, ale mě do toho celku nezapadají. Je to jako dovolávat se dávné slávy staršího bratříčka, ale nic víc. Jako samostatný film: průměrní zombíci. Jako pokračování: slabší potrava pro dychtivé konzumenty. Jen pro tu muziku, nakonec tedy ***. P.s. Otevřený konec? Oops, no, snad z toho nevznikne dvojhvězdičkových 28 měsíců poté.

Světová válka Z (2013)

Apokalypsa, akčnák, zombie, filozofické narážky a Brat Pitt - na první pohled se zdá, že půjde o slátaninu tisíckrát vykradenou, doplněnou hezkým rozpočtem s hezkými efekty. Kupodivu ale, je to soudržné, celkem vyvážené, nikde nic nepřekáží a užijete si akčňák, zombíky, efekty, které jsou efektní tak akorát. Má to svůj spád, uvěřitelný příběh s uvěřitelnými postavami, má to i přes tisíckrát omleté téma vlastní svébytnou myšlenku - no a pád Jeruzaléma je prostě luxusní. Pro nás, co nemají zombíky jako fetiš je to nadprůměr (po boku 28 Days later, Dawn of the Dead 1978). Spokojenost, 4*

Vyměřený čas (2011)

Scifi bez scifi efektů mám rád. Pokud do Vaší TOP10 patří alespoň jeden z filmů Gattaca, Equilibrium či 1984 a zároveň jste fanda do scifi, úspěch zaručen. Má to spád, vkusně je to šmrncnutý krimi, postavám uvěříte... překvapení roku 2011