Nico - víc než zákon (1988)

Nástup Stevena Seagala není tak cool, jak by být měl. Dost lze v tomto filmu najít paralelu s jeho pozdějšími filmy (ale pořád ne s těmi jeho úplně moderními výblytky, proti nim je tohle veledílo). Nudný děj, nic moc akce, celkově nezajímavé. Takhle by debut asi vypadat neměl.

Kletba z temnot (2012)

Absolutně průměrný a trochu nudný vymýtačský horor. Sice má pár poměrně bezva nápadů a scén, ale celé je to takové schéma, že to nic nezachrání. Navíc i přes to, že to má pouze 92 minut, to působí neskutečně zdlouhavě. Prospělo by vystřihnou řadu zbytečných scén, aby to mělo trochu větší spád. Jinak herecky v pohodě a režijně ok, i když Ole Bornedal má podle mne na víc.

Pěsti ze železa (2012)

Docela dobrá sranda. Takhle, abychom si rozuměli, RZA rozhodně není nikterak dobrý režisér, ani scénárista, ani herec, ale má štěstí, že získal hodně libovou sestavu a dal jí hodně prostoru. Takže se většinou perou ti, co se prát umí (Cung Le, Rick Yune, Dave Bautista) nebo hrajou a hláškují ti co umí to (Russell Crowe, Lucy Liu). Začátek je sice dost zmatený, ale později už to začne být dostatečně natřískané a správně cheesy. Takže nemáte moc na co si stěžovat, pokud to berete s nadhledem a jako takovou blbost na odreagování.

Potomci lidí (2006)

Jen málokdy mě filmová adaptace baví víc než předloha a tohle je jeden z oněch případů. Příběh je trochu zjednodušený a malinko trivializovaný, ale musím přiznat, že se mi to líbí tak víc. Ale scénář a příběh není to hlavní na tomto filmu. Hlavní je technická stránka filmu a ta je absolutně geniální. Tak invenční a kreativní režii jako předvádí Cuarón, nedělá nikdo v Hollywoodu. Bezkonkurenční je také jeho smysl pro detaily, která oživují svět a postavy, a díky tomu je nám servíruje vizi budoucnosti tak samozřejmě uvěřitelnou, že se to těžko vydýchává. K tomu mu pomáhá dokonale strhující kamera, která v dlouhých záběrech sleduje postavy a nechává mnoho výjevů, které by jiný režisér umístil do popředí záběru (např. střílející tank), dít se jen tak mimochodem na okraji. Neuvěřitelně silné finále a konec tomu jen nasazuje korunu. Dechberoucí film.

Pastýř (2008)

Nudný, nezajímavý videofilm, který nemá zaprvé drajv, zadruhé koule a zatřetí pořádnou akci. Po Undisputed II je to od Florentine rána pěstí. Undisputed II totiž měl luxusní bitky, velmi příjemné tempo a stylovou režii. The Shepherd nic z toho nemá. JCVD se sice prát pořád umí, ale není to moc vidět. Scott Adkins kope jako z jiné dimenze, ale tady je trestuhodně nevyužit. A finální bitka? Z té mohla být klidně akční událost roku. Není. Bohužel.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Hollywoodský upgrade, kde všechno musí být větší a epičtější. To mi vůbec nevadí, ba naopak. Ale ten scénář je dost tragický. V příběhu bylo eliminováno jakékoli pátrání a vyšetřování a celý děj je jen a pouze běhání z místa na místo. Ovšem Guy Ritchie mě teda nezklamal. Servíruje skoro dokonalý vizuál a skvělé zpomalovačky ve skvostných akčních sekvencích. Scéna v lese je pro mě absolutně geniální. Taktéž herci jsou vynikající, jak hlavní duo, tak Noomi Rapace a naprosto výborný Jared Harris. Jediná škoda je tedy opravdu scénář, který to prostě neuvěřitělně táhne dolů takovým způsobem, že nad tři hvězdy jít nemůžu. Doufám, že si trojku Guy napíše sám.

Konečná (2013)

Docela prďácká podívaná. Mám samozřejmě pár výtek. Přestřelky mohly být drsnější a rychlejší, postava Johnnyho Knoxvilla je absolutně mimo, finále mohlo být nařachanější a ten humor je užívaný dost divně. Ale jinak s tím nemám výraznější problém, protože, Arnold Schwarzenegger je pořád, i přes svůj věk, frajer a sympaťák, režie je krásně dynamická, má to fajn záporáky a scénář překvapivě není vůbec tupý. Jako Schwarzeneggererův comeback to beru a jsem spokojen, ale kdyby film neztratil později tu vážnou notu, dal bych 4 hvězdy s čistým svědomím. Takhle je dám sice taky, avšak je to dost na hranici se třemi.

Tron (1982)

Velice, velice zajímavý film, na kterém se bohužel čas podepsal víc než na jiných. Ve své době to ale určitě bylo absolutně převratné, ale myslím, že dnes to člověku už nemá moc co říct, protože technika holt postupuje rychle. Ale přesto dost dobrý snímek, který inspiroval mnoho jiných.

TRON: Legacy 3D (2010)

Absolutní audiovizuální šílenství bez hranic. Kosinski sice selhává ve vyprávění, ale to je mi úplně jedno, protože to zachraňuje jinde. Prostě fascinující, do detailu propracovaný design okořeněný úžasnou a navíc originální hudbou Daft Punk. Kašlete na primitivní děj a jen si užívejte.

Stalo se (2008)

Shyamalana jsem měl vždycky rád a na tento film jsem se dlouho bál podívat (stejně jako na Ženu ve vodě), kvůli tomu že jsem očekával brutální zklamání. No nakonec se nestalo. Ano zatím jeho nejhorší dílo (ke zmíněné Ženě ve vodě jsem se pořád nedokopal), ale i tak jsem dostal velmi dobrý a poměrně napínavý film. Shyamalanova režie a Fujimotova kamera mě pořád uchvacují, Mark Wahlberg a Zooey Deschanel jsou výborná dvojice a některé scény jsou fakt nářez. Samozřejmě šlo z toho vytřískat mnohem víc, ale přesto jsem velmi spokojen a ty čtyři hvězdy si to určitě zaslouží. P.S.: Ani ta průhledná ekologická agitka mi tady vůbec nevadí.