Avatar (2009)

Ano vizuálně strhující a převratné. Ano James Cameron je pořád výjmečný režisér. Ano je to skvěle obsazené a zahrané. Ale... Ale příběh je neuvěřitelně plochý a myslím, že podobné motivy už jsem viděl dřív jinde a líp. Je to trochu klišé, ekologická agitka je hrozně průhledná, emocí je málo a Hornerova hudba mě moc neuchvacuje. Přesto pořád brilantně natočné, velmi svižné a i přes zmíněná negativa příjemné. Pět hvězd dát ale nemůžu (původně jsem přemýšlel dokonce i o třech).

Dannyho parťáci (2001)

Určitě jedna z nejlepších heist komedií vůbec. Podle špičkové obsazení v čele s Georgem Clooneym a Bradem Pittem jsem tušil, že půjde o něco výjmečnějšího (před tímto filmem jsem Soderbergha neznal). A taky že jo. Skvělé herecké výkony a hlavně úžasně pohodová a svižnou režie spolu s chytrým a vtipným scénářem z tohoto snímku dělají špičku žánru.

Ochránce (2012)

Prostě Stathamovka. Pokud nemáte rádi jeho předchozí filmy nebude se vám líbit ani tohle. My co ho rádi máme, dostaneme fajnovou a svižnou akci, kde Jason opět mlátí a střílí lidi hlava nehlava. Zápletka á la Willisovo Mercury funguje dobře, režie je pěkně dynamická a film má velmi příjemné tempo. Toť vše, toť spokojenost.

Hon (2012)

Film tak hutný, že jsem si musel 2x pauzu, abych to dokoukal. Naprosto surový Vinterberg nenechá diváka ani na chvíli vydechnout a rve mu jednu drsnější scénu za druhou. Přidejte k tomu jako vždy excelentního Madse Mikkelsena a dostanete absolutní pecku.

Nebezpečná rychlost (1994)

Chytrý, originální a velmi nápaditý akčňák, který je vlastně ve své podstatě velice jednoduchý. Režisérovi stačilo opravdu velice málo, aby rozhýbal film do neskutečných otáček. Tady prostě nápad, střídá nápad, akce je skvělá a režie dynamická. Herci jsou výteční (zvláště v té době velice málo známí Keanu Reeves). Neskutečně dynamický a adrenalinový film. Co víc si přát?

Horší než smrt (2007)

Musím přiznat, že takhle už jsem hezky dlouho nezasmál. Hodně dobrá britská crazy komedie. Herecky i režijně příjemné, jednoduché s velmi kvalitním černým humorem. Od prvního pohledu do rakve (vlastně už od úvodních titulků) nastává smršť gagů až do závěrečného posezení na střeše. Britové vládnou.

Kurýr (2002)

Tak tohle byla pořádná akční chuťovka. Hezky dementní story obalená skvělou režií a hlavně tunou stylové akce. Statham má charisma, sympatický herecký projev a co je nejlepší, umí se prát jak skoro nikdo v Hollywoodu. Hodně našlápnutý snímek, který se odrazí v první minutě a zastaví těsně před závěrečnýma titulkama.

Eragon (2006)

Děs a hrůza. Samozřejmě chci film a ne ilustrovanou knihu, a tak se snažím být řádně benevolentní u filmů jejichž předlohu znám. Eragon je ale prostě špatně zadaptovaný, Byly vystřiženy dost zásadní pasáže a postavy a celkově se z dost cool fantasy, tak trochu Star Wars románu stal blábol. Navíc je to proklatě špatně natočené - odporná kamera, hnusné lokace, hlavní hrdina je nesympatický, záporáci jsou na prd a režie je špatná. Na druhou stranu musím přiznat, že Safira s hlasem Rachel Weisz je docela fajn, Jeremy Irons byl hodně super a finální bitva je trochu lepší než zbytek filmu. Přesto pořád hodně špatné dílo. Jo jen tak mimochodem docela bych chtěl vidět jak by dopadl Eldest, vzhledem k tomu že z Eragona vyškrtli jednu z nejdůležitějších postav dalších dílů.

Den nezávislosti (1996)

Před lety jeden z mých top filmů. Dnes se mi pořád velmi líbí. Je to pakárna jako prase, ale je to zábavné, napínavé, akční, pořád se tam něco děje a vizuálně velmi příjemné. Hodně libový americký patriotický film s bezva herci (Will Smith a Jeff Goldblum jsou skvělý). Když skousnete některé ultrapatetické scény, tak dostanete hodně velkou dávku srandy.

Zemřít je snadné (2009)

No je pravda, že už jsem dal dvě hvězdy i lepším filmům, ale já Lundgrenovi vždycky trochu snižoval laťku. Nadruhou stranu musím přiznat, že tohle je v Dolphově filmografii silně nadprůměrný kousek a tohle je taky jediný film od něj jako režiséra, který obsahuje jakýs takýs nadhled a hlášky, což mě potěšilo. Je to vlastně taková lacinější, dementější a hůř natočená Smrtonosná past. Pár záběrů a scén je fajn, pár moc ne, ale já osobně se bavil dost. A pak prostě nemůžu mít nerad film ve kterém Dolph Lundgren někoho zabije kytarou.