Power Rangers: Strážci vesmíru (2017)

Fakt mě to mrzí, protože tomuto projektu jsem upřímně fandil, ale není to moc dobrý film. SPOILER ALERT spíš pro jistotu, než že bych odhaloval něco zásadního. ___ Do setkání ústřední pětice se Zordonem to ještě slušně šlape a vynalézavý temný prolog potěší, pak se to však začne sypat. Je na tom vidět, že nikdo z tvůrců nevěděl, jak by se vlastně mělo dojít k závěrečnému souboji (ani ten není nijak významně zajímavý), co by tam postavy měly dělat a jak tomu dodat napětí. Zordon dá deadline 11 dnů než Rita zničí svět (nabízí se otázka: Jak na to přišel? Vždyť ho zrovna zapnuli.), ale ten poté už není připomínán a kvůli tréninkovým montážním sekvencím (které bohužel nejsou rockyovsky cool) nelze ani rámcově určit kolik času uběhlo a kolik tedy zbývá do deadlinu. Mezitím postavy v podstatě zpasivní a nijak nepřibližují se cíli zastavit Ritu (nemůžou – neumí ještě morfovat). Mohly by třeba hledat ten krystal, ale to spíš vypadá, že nikdo nevěděl jak ho mají lokalizovat, a tak ho prostě Billy v jedné scéně najde pomocí mapy, aniž bychom tušili jak to udělal (žádné stopy dány nejsou). Záporačka Rita Repulsa mezitím má cíl stvořit Goldara (velké zlaté monstrum) a potřebuje k tomu sesbírat zlato. Ani u ní ale nevidíme jak se přibližuje cíli (v jedné scéně má hrst zlatých zubů, mám se tedy začít znepokojovat, nebo je to ještě na dlouhé lokte?). Člověka samozřejmě zarazí, že kus za městem je zlatý důl (ve kterém postavy našli silomince, které jim daly moc a přivedly k Zordonovi), tak proč ho Rita nevyužije? Na to má asi odpovědět scéna v klenotnictví, kde zjistíme, že si z naloupeného zlato využívá k vytvoření žezla (na co ho potřebuje? mám se znepokojovat? těžko říci) a nabytí energie (což také nijak ustavené, takže v kombinaci se způsoběm jakým to dělá, to vypadá hrozně dementně). Těsně před závěrečnou bitvou pak skutečně vyrazí do toho dolu. A stejně jako Zordon toho Rita ví podezřele moc (jak zjistila, že Trini je strážce a kde bydlí? Jak ví že někdo zjistil umístění krystalu?). Když potom v epilogu Jason vrátí Zordonovi meč, aniž by se v celém filmu meč objevil, člověk nad tím už jen mávne rukou a říká si kolik toho asi zůstalo na podlaze střižny a nakolik to bylo prostě špatně napsané a zrežírované. ___ Proč ale dávám nakonec tak mírné hodnocení? Snaha o realismus funguje překvapivě dobře, je tam vidět nějaký vývoj postav, řada vtípků se strefí a některé momenty jsou fajn, například když magor Zack vezme prášky, k tomu přidá tác se snídaní a donese je matce (škoda, že to samé pak ještě musí verbalizovat u natvrdlé scény u ohně). A samozřejmě fakt, že Power Rangers nejsou úplně nesnesitelní a mají hlavu a patu, je takové malé vítězství.

Život (2017)

Mám rád jednoduché a přímočaré žánrovky, ale tohle je asi trochu moc jednoduché a přímočaré. Konkrétněji tady.

Logan: Wolverine (2017)

James Mangold vyhmátnul, co na trhu chybí a dává divákovi co mu nedodaly ostatní komiksové série. Temnou, dospělou, chmurnou a přitom lidskou story o několika málo postavách v přirozených, nepompézních lokacích. Drsné, krvavé, melancholické, bohužel trochu kožené a akce a záporáci na mne úplně stoprocentně nezabrali. Jsem ale fakt rád, že to vzniklo a pro Jackmana a Stewarta je to skvělá rozlučka se svými ikonickými rolemi. Trochu rozvedeněji tady.

John Wick 2 (2017)

Opět výborný Reeves a jeho mlčenlivý hrdina, opět zábavně trhlý komiksový svět zabijáků, opět akce jako když z Johna Woo vyškrtnete všechnu ornamentálnost, opět vymazlená choreografie a rámování a opět radost z pohybu převažuje nad radostí z vyprávění. Chybí tomu to překvapení, že je v kině zase jednou přímočarý akční biják bez frenetického střihu a shaky-cam (ale vzrušující je to stále) a pořád jsou tam některé neduhy prvního dílu (dlouhé sekvence s minimem dějového progresu; když John neví jak dál, tak navštíví kámoše, který mu to řekne …). Na trojku se těším, leč nesmím tak doufat, že dostanu geniální dílo.

Lék na život (2016)

Zklamání, přesto jsem rád, že jsem to viděl. Je to pořád osvěžujícím způsobem jiné než, co se, alespoň v našich končinách, dostane do kin. Bez zbytečných potoků krve, křiku a „jump scarů“, za to se starosvětskou atmosférou, roztomile pulpovým příběhem se všemi možnými klišé a překvapivě nemalým rozpočtem, který opravdu je vidět. Bohužel to má neúměrnou délku a stopy až příliš jednoznačně vedou ke konkluzi, takže nelze nebýt napřed a zvlášť ke konci otráveně čekat. Více zase tady.

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Přijde mi, že Anderson by rád točil pánprstenovsky velkolepé filmy, ale nikdo mu na to nechce dát peníze, a tak si natočí film, ze kterého občas ta velkolepost jukne a pak se zase vrátí do temných tunelů a chodeb. ___ Poslední RE je fakt hodně agresivně stříhaný (někdy Anderson zapojuje jen několikaokénkové prostřihy a ostré změny úhlů, velikostí a směrů pohybu), přičemž to se neomezuje jen na akci (byť tam je nejrychlejší). Akce mi překvapivě nepřišla tak nepřehledná, často se v ní stříhá na celky a používají se hlavně polocelky a polodetaily, člověk se akorát musí přeladit a snažit se, aby ten nával vjemů zpracoval. ___ Děj je velmi přímočarý a kromě úvodní vysvětlovačky to nemá prakticky žádný build-up a vše se děje hrozně náhle, nové postavy tak mají nulovou expozici a je vidět, že jsou na odstřel, takže emocionální odezva při jejich smrti je nula. ____ Jede se čistě od atrakce k atrakci (nemslím tím jen akční), přičemž mezi nimi jsou minimální pauzy, takže je to sice nonstop jízda, ale po nějaké době to je trošku ubíjející. ___ Nejsem si jistý jestli to vůbec dávalo dohromady nějak smysl jako samostatný film a jsem si docela jist, že jako série moc ne, ale to je asi jedno, když je to blbé tak přiznaně a otevřeně. ___ Popravdě řečeno jsem u toho bavil víc než bych měl přiznat, koneckonců jen málokterý film vypadá jako ... tohle.

Spojenci (2016)

Přestože se mi Spojenci líbili a opravdu mi přišlo napínaví, nakonec na mne nepůsobili tak intenzivně jak by měli. Zemeckis je pořád výborný režisér, má to fakt výbornou hudbu a pěknou detailní výpravu, ale problém mám hlavně s tou organizací, kdy se vlastně jedná o příběhy dva a film po více než čtyřiceti minutách začne de facto od znovu. Více zase po dlouhé době tady.