Amelia (2009)

K čemu je, že má Amelia skvělou Hilary Swank a slušného Richarda Gera, který před lety musel objevit lék proti stárnutí a je lakomý se o něj podělit. K čemu je, že má Amelia skvělé kostýmy a moc pěknou výpravu? K čemu je, že má Amelia moc hezké letecké záběry? Když ten film absolutně postrádá duši a jakoukoliv tvůrčí invenci? K ničemu! Celý film působí jako výklad starého učitele dějepisu, který desítky let nedělá nic jiného, než že suše předčítá pasáže z učebnice historie. Může to obsahovat zajímavá fakta, ale nebaví to. P.S. Sice nevím, jak to bylo, ale nesedělo mi, jak zde byla glorifikovaná postava George Putnama, vedle kterého by se musel stydět i Mirek Dušín.

Ostrov Dr. Moreau (1996)

Tam za vodou v rákosí se nachází malý ukrytý ostrůvek, všech šílených vědátorů ráj. Pobíhají tu veselé opičky, které žijí ve vegetariánské komunitě s podivnými zákony, jejichž porušení znamená léčbu menším elektrošokem. No, není to ideální místo pro dovolenou? Ostrov Dr. Moreau by možná nebyl až tak špatným filmem, kdyby nebyl tak zběsile sestříhaný. Jsou zde brutální zkratky (dva muži při potyčce spadnou do vody, záběr na žraloka, který právě ucítil krev a šmytec, hotovo) a celkově je snímek neuvěřitelně zkracovaný. Těžko říct, jestli původním záměrem Frankenheimera bylo vtěsnat film do stopáže pilotního dílu nějakého seriálu, nebo jestli do post-produkce filmu tolik zasahovali producenti. Zřejmě vyhraje varianta číslo dvě, vzhledem k tomu, že původní režisér byl odvolán po pár dnech natáčení, ale takto to prostě nemůže fungovat, aby hrdinové při útěku proběhli džunglí po jediném střihu a objevili se daleko na pláži. Pochválit musím masky a slušného Thewlise a Kilmera, ale tyto dva pány bych si dokázal představit i kdyby si své role prohodili. Role božského Marlona je opravdu podivná, ostatně jako zbytek filmu. P.S. Zásadní otázka: Když na ostrově všichni jedí jen zeleninu, tak proč je Marlon Brando vyžraný jako vepř před porážkou, hm?

Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965)

Co si z tohoto snímku pamatuji? Prsa, sadistické striptérky, prsa, trochu toho násilí, prsa, buranský jih, prsa, silný akcent některých herců, prsa, černobílou kameru, prsa, nějaký ten fetiš, prsa... a pokud jsem to zapomněl zmínit tak ještě prsa. Takže svůj účel film vlastně splnil. Rozhodně se nejedná o špatný snímek, ale ten kultovní status (k tomu zřejmě pomohlo i to, že Quentin Tarantino někde tento film označil jako jeden ze svých oblíbených) tak úplně nechápu. Není to nic až tak brutálního, nebo třeskutého, jak by se mohlo zdát. Ale je to celkem slušně natočené béčko, které celkem pobaví. Jediný (a zřejmě poslední) Meyer, kterého jsem viděl.

Smrtící přítelkyně (1986)

Láska hory... tedy hroby přenáší. Smrtící přítelkyně není první ani poslední Frankensteinovskou komediálně laděnou variací na známé téma o oživování milované tkáně, ale třeba o zábavnosti Tromácké Frankenhooker si může nechat jen zdát. Problém je v tom, že Smrtící přítelkyně nefunguje ani jako horor, ale ani jako komedie. Jde o to, že celou dobu fandíte vraždícímu monstru (vážně jsem napsal monstru?), jehož oběti jsou odporné karikatury, které smrt stejně zaslouží. Naproti tomu vtipů je zde méně než pověstného šafránu. Opravdu pobaví jen ostatními uživateli vyzdvihovaná scéna basketbalové přihrávky. Pochválit mohu snad jen herce, kteří nejsou tak hrozní a docela mezi nimi funguje chemie. Samostatnou pochvalu pak zaslouží půvabná Kristy Swanson, jenž svého zombíka zvládá velice slušně a to jí k tomu stačí pouze podmalované oči a nepřítomný pohled. Ale co mě na filmu urazilo (také ho to stálo jednu hvězdu) byl ten neuvěřitelně stupidní konec.

Surfařka (2011)

Ano, je to hrozná limonáda, která každou scénou útočí na divákovi slzné kanálky. Helen Hunt tady na všechny hází smutný a ustaraný pohled vysloužilého baseta. Miss Universe tady pomáhá obětem ničivé tsunami a pronáší při tom významné věty o božím úmyslu. Všichni se tady usmívají a milují, dokonce i sourozenci (to bude asi tou Havají, u nás by je život tolik nebavil), ale ten příběh má prostě svoji sílu a Bethany Hamilton si svou osobní silou, odhodlaností a odvahou postavit se těžkému osudu prostě zaslouží uznání. Stejně tak si ho zaslouží i AnnaSophia Robb za velice dobrý herecký výkon. Pro tuto půvabnou dívku mám slabost už od Karlíka a (hlavně) od Mostu do země Terabithia. Slečna nám roste do herecké extraligy a já jí moc držím palce. Na filmu samotném mohu pochválit zdařilé obsazení. Zmrtvýchvstání tady prožívají králové české televizní scény 90. let Bobby Sixkiller a Herkules. Dále musím vyslat několik pochvalným slov směrem k hudbě a kameře, ale to je tak zhruba vše. Protože film tlačí tak násilně na pilu, že mě ve finále nechal emocionálně chladným (a že mě rozbrečí každá blbost:-). Ty 4* nejsou ani tak pro film, jako pro Bet Hamilton, která má můj nejhlubší obdiv.

Živě z Bagdádu (2002) (TV film)

,,Víte co se právě stalo? Staly se z nás zprávy!" Upřímná výpověď o jedné z nejvýznamnějších epizod televizní žurnalistiky, kdy se krize v Perském zálivu stala prvním válečným konfliktem, který byl médii přenášen online a CNN se tak etablovala na krále televizního zpravodajství. Jedná se o velice zdařilý film, který ukazuje události bez příkras, či glorifikování. Novináři zde nejsou neohroženými hrdiny, kteří kličkují mezi vybuchujícími bombami, aby pořídili lepší záběr, ale ani to nejsou bezpáteřní hyeny, kterým je lidský život ukradený, jen aby dostali svůj příběh. Na televizní produkci má Živě z Bagdádu velice pěknou výpravu a perfektní střih, který svým tempem přesně vystihuje tu hektičnost novinářského života. A samozřejmě nesmím zapomenout na perfektní obsazení. V čele se dvěma členy mé herecké TOP 20 Michaelem Keatonem a Helenou Bonham Carter, které to tady pekelně sluší. Skoro démonický David Suchet je již jen příjemným bonusem. Jako vystudovaný televizní publicista nemohu hodnotit jinak :-)

Červená Karkulka (2011)

Psychiatrická léčebna, Los Angeles. Doktor se lehce zhoupl na židli a zahleděl se na Catherine Hardwicke: ,,Catherine, dnes vás propustíme." Režisérka se však neměla k odpovědi a tak psychiatr pokračoval: ,,Myslím, že celou tu Twilight aféru už máte za sebou." Catherine se poprvé za celou dobu na doktora podívala. Zdálo se, že bojuje s vlastními myšlenkami. Chvíli váhala. Nadechla se: ,,To prostě není fér. Oni mě odkopli a dali to nějakému Weitzovi, protože je to kamarádíček lidí ve studiu. Vždyť já jim vydělala skoro čtyři sta miliónů!" - ,,Jste si jistá, že to byla jen vaše zásluha?" - ,,Co tím chcete říct, doktore?" - ,,Já jen, že to byl slušný fenomén už před zfilmováním, takže si nemůžete připisovat všechny úspěchy." - ,,Doktore, vy jste šílenec!" Psychiatr se napřímil: ,,Catherine, poslyšte. Už na to nemyslete, zkuste natočit jiný film." Oči režisérky se rozzářily: ,,Natočit jiný Twilight, říkáte?" - ,,Jen to ne," vyprskl doktor. ,,Máte pravdu. Natočím si vlastní Twilight. Jen tam tentokrát už nebudou upíři, ale jen vlkodlaci. Seženu si hezčího kluka než je Pattinson a bude mít vyšší a nagelovanější ofinu než on. Ne, počklat, seženu si dva kluky hezčí než Pattinson. Dá to práci, ale já to zvládnu. A bude tam holka, hezká. A ten hezčí kluk jí bude odmítat a ona nebude vědět, kterého si vybrat. To je tak originální! A aby to bylo ještě zajímavější, tak to zasadím do hlubokého středověku a lidé tam budou mít dobré znalosti o astronomii. Jo a taky obsadím Garyho Oldmana. Teď jsem ho viděla v Knize přežití, kde hrál náboženského fanatika. Tak si to zopakuje. To bude hit!"... A tak milé děti, vznikla Červená karkulka.

Meč a čaroděj (1982)

S dospělými fantasy je to těžké. Vzniká jich asi tolik, kolik prstů má zasloužilý dřevorubec a když už se zrodí nějaké drsné fantasy, tak je většinou hrozně laciné a špatné. Takže jak k nim přistupovat? Přivřít hledí své helmy a být rád, že se nedívám na další naivní pohádku? Možná, pokud by za kamerou nebyl "umělec" formátu Alberta Pyuna. Takže jaký Meč a čaroděj vlastně je? V první řadě hrozně laciný (nečekaně). Pyun se tento fakt snaží maskovat vším možným: velice úzkými záběry, minimálním osvětlením - to vše má jediný úkol, kterým je maskovat lacinou výpravu. Navíc Pyun používá brutální filmové zkratky, které jsou často velice zmatečné. Ono i s tím označením ,,dospělé fantasy" to není zase tak divoké. Jistě, prakticky každá herečka zde ukáže prsa, sem tam je to dost brutální, nebo strašidelné, ale příběh je jak vystřižený z obyčejné pohádky a občas tady probleskuje klasická naivita dětských pohádek, takže je to takový zvrhlý mix obou variant, jak je možné fantasy film podávat. Přesto se zde objeví pár atmosférických scén, herci jsou celkem sympatičtí, takže to ve finále na tři hvězdy stačí.

Buffy, zabíječka upírů (1992)

,,Nejsem zklamanej, jsem nasranej," pronese ke konci filmu Luke Perry a přesně tato věta hodnotí můj postoj k Buffy, zabíječce upírů. Nad seriálovou Buffy jsem dlouho ohrnoval nos, až jsem v ní nalezl platonickou lásku, ale s tímto paskvilem to nemá nic společného a nechápu, jak po této hrůze mohl vůbec vzniknout navazující seriál (ale díky bohu za to). Filmová Buffy nemá vůbec nic. Je to neuvěřitelně, až amatérsky, špatně natočené. Souboje jsou vysloveně trapné, scénář o ničem (to vážně napsal Joss Whedon?!), herci, ač zvučných jmen, tomu také zrovna moc nedávají. Fanoušky seriálu to možná naštve, v horším případě rozčílí a v tom nejhorším urazí, ale zase na druhou stranu je dobré vidět, jakými porodními bolestmi si seriál o drobné přemožitelce upírů musel projít. A když nic jiného, tak máte možnost vidět oscarovou Hilary Swank v jedné z jejích první rolí.