Super 8 (2011)

Příjemná atmosféra, prostředí dětských filmařů, svižné tempo, kouzelná Elle Fanning, to všechno jsou veliké klady, které filmu nikdo neodpáře. Jenže s postupem času Super 8 ztrácí lehkost vyprávění a do konce se dokodrcá už hodně udýchaně a to je hrozná škoda. Je to takový příjemný film na deštivé odpoledne, nic víc, nic míň.

Drive Angry (2011)

Tak už to víme! Nicholas Cage před lety vyměnil duši za Oscara, pod podmínkou, že už bude hrát jen v samých bracích. Drive Angry je řízný příspěvek do šuplíku Grindhouse, který před čtyřmi lety oprášili a se skřípotem otevřeli pánové Tarantino a Rodriguez, se vším co k tomu patří. Takže je tu nesmlouvavá brutalita, nemluví se zde zrovna slušně a ani ty herečky nejsou zrovna oblečené. A i přes evidentně malý rozpočet, to vypadá docela slušně. O scénáři nemá cenu mluvit, je odpovídající svému žánru a tématu. Ale o čem má cenu mluvit, je výkon Williama Fichtnera, který si svojí roli vysloveně užívá a povedeným výkonem vytahuje Drive Angry ještě o něco výš. P.S. Amber Heard je opravdu kočka.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Proč, když si to ve filmu rozdává E.T. s partou ostrostřelců divokého zápasu, proč, když film točil režisér Iron mana, proč, když zde Harridon Ford hraje "záporáka", proč se to bere tak vážně? Jistě, má to super triky, zvučné obsazení, ale to je tak vše. Celé je to takové unylé a utopené ve slabém scénáři, ze kterého nejhůře vychází Ford, jehož rychlou proměnu z nesmlouvavého rančera na hodného strýčka, který se o všechny postará, jsem prostě scénaristovi nežral. Ve finále to na tři hvězdy stačí. Jako odpočinková jednorázovka se to však použít dá.

Noc žraloka 3D (2011)

Slabší než Piraňa 3D, ale stále ucházející. Noc žraloka je klasická letní zvířecí vyvražďovačka, která neurazí. Tedy pokud máte rádi laciná béčka se vším, co k nim patří. Včetně špatných triků, které jen umocňují ten příjemný béčkový pocit, a občasných logických lapsů. Na druhou stranu má Noc žraloka rychlý rozjezd (příjezd do domu, není tu signál, show může začít), sympatické a slušně zahrané postavy, úlisné záporáky a vyjadřovací prostředky jak z nějakého pořadu MTV, což se sem přesně hodí. Škoda jen, že se celý film nenese v duchu závěru, kdy tvůrci konečně ukazují, že to nemyslí zas tak vážně a začnou si ze snímku utahovat (fakování pod vodou atd.), kdyby byl takto s nadhledem natočen celý film, bylo by to mnohem lepší. Přesto pokud na film nejdete jen proto, aby jste poté mohli rozebírat všechny jeho chyby v šachovém kroužku, ale místo toho se chcete jen pobavit u tupého a laciného béčka, tak se vám to s největší pravděpodobností podaří, tedy pokud vedle vás nebudou sedět dva mudrcové, kteří se po každé scéně musí podělit s celým sálem o svoji ultravtipnou poznámku. P.S. vyplatí se vydržet až na závěr titulků.

Rango (2011)

Před odvahou tvůrců Ranga smekám svůj kulkami prostřílený westernový klobouk. Myslím si totiž, že tento příběh o zbloudilém chameleonkovi se dětem nemůže moc líbit a tím přichází o největší část potencionálního publika. Navíc všechny animáky z poslední doby se řídí frází: "Když se to nebude líbit, tak ať je to alespoň roztomilé. Co nenahrabeme v kině, nahrabeme na merchendinsingu." Rango na tohle všechno kašle. Kašle na dětského diváka, na roztomilá zvířátka, která by se dobře prodávala jako plyšové hračky. Skoro všechna zvířátka, která v Rangovi účinkují jsou... a nebojím se to slovo použít, odporná. Rango je prostě svůj. Zatraceně svůj. Přináší ulítlý příběh plný odkazů a nebojí se dělat si srandu z Leoneho klasiky, z Coppolovy Apokalypsy či Pána prstenů (vrcholným odkazem je ten na Strach a hnus v Las Vegas, kdy do auta, které řídí Johnny Depp, narazí ještěrka, kterou mluví Johnny Depp). Navíc je celý film okořeněný skvělým, občas černým, humorem, parádní hudbou a dokonalou animací. Smekám a tleskám.

Hodný, zlý a divný (2008)

Prostořeký zlodějíček, šikmooký Clint Eastwood, tajemný zabiják, povstalci a japonská armáda. Ti všichni touží po jediném. Po mapě k pokladu, jež by mohl změnit rozpoložení sil v Číně, aneb když se Korejci vydali rozstřílet Mandžusko. Hodný, zlý a divný je solidní pocta spaghetti westernům a zejména jejich králi Sergiovi Leonemu (střílení do klobouku, samotný příběh filmu nebo třeba detaily tváří při závěrečné přestřelce), ale vypravěčské postupy si tento Korejský western od svého vzoru nebere. To velice pomalé tempo vyprávění, které se postupně stupňuje, zde chybí. Místo toho nabízí Hodný, zlý a divný třeskuté tempo akce i střihu. Je to jakýsi zvrhlý mix westernu, který by měl být pomalý, s nejnovějším hollywoodským akčním filmem. Ale věřte, nevěřte. Funguje to! A to zejména díky vynalézavé kameře, skvělé choreografii akčních scén, zajímavé hudbě a kvalitním hercům. Jistě, není to dokonalé. Film by si zasloužil lepší scénář, nebo větší prokreslení postav (často jsem pochyboval, jestli ten hodný je opravdu ten hodný a naopak. A jak se v závěru ukázalo, bylo to oprávněné). Jenže ani to mi nezabrání vytasit velice solidní čtyřhvězdičkové hodnocení.

Crash (1996)

Objevování nových sexuálních území jako součást vypořádávání se s traumatickou událostí? Tak to neberu, pane Cronenbergu! Tenhle svět zmačkaných plechů a tříštícího se skla, kde každý souloží s každým mi opravdu nesedl. Sice Crashi nemohu upřít zajímavé herce, ponurou hudbu a tísnivou atmosféru, která chytne a nepustí a i když na mě film působil přesně, jak má a způsoboval mi psychické stavy, které by měl působit, tak musím hodnotit nízko, i když je to docela nefér, protože Crash svůj účel, tedy znechutit a poté vzít na temný výlet do myslí podivných postav, splnil. Jenže celé je to hrozně prázdné a o ničem, to i většina pornofilmů se snaží alespoň o nějakou vatu mezi jednotlivými čísly. A kde nic není, tam to ani dobře natočené sexuální scény nezachrání. Několik poznatků na závěr: 1) Nikdy bych nečekal, že mi u filmu plného sexu bude fyzicky špatně a to už ve chvíli, kdy to ještě dělali muži se ženami. 2) Tenhle film zničil mé dětství a zadupal do země všechny krásné vzpomínky. Za to, co tady vyvádí můj dětský hrdina Elias Koteas, by ho April O'Neilová nepochválila.

Captain America: První Avenger (2011)

Třetí nejpohlednější a druhý nejoblíbenější komiksový hrdina Blízkého východu podle časopisu Terorismus ve světě, aneb vaříme s Usámou se konečně dočkal nového filmového zpracování. A jaký tedy Kapitán Amerika je? No, v první řadě neuvěřitelně naivní, jenže to je vlastně správně. Film je přesně tak naivní jako jeho hlavní hrdina, no dobře, možná ještě trochu naivnější. Jinak se jedná o dobře obsazenou a řemeslně zručně natočenou akci s pěknými efekty, která v dialozích často šustí papírem a občas zpoza rohu vykoukne nuda. P.S. 1) Závěrečné titulky v podobě historie plakátů válečné propagandy docela potěšily. 2) Hodnocení může být ovlivněno špatným dabingem. Titulkovaná verze do kina jaksi nedorazila. "Dejte tomu klukovi najíst."

Sucker Punch (2011)

Prosím svěrací kazajku a klystýr pro Zacka Snydera. Nebo ne, to jsem přehnal. Dva klystýry.

Generace X (2005)

"V tomhle světě nestvůr a zrůd už mě nebude nikdo přehlížet." Rostou jako houby po dešti. Prakticky není velkého města, k jehož okraji by nebyla přilepená. Satelitní městečka. Generace X ukazuje, jak lidé, kteří paradoxně bydlí přímo vedle sebe, mají k sobě ve skutečnosti hrozně daleko a jsou k sobě lhostejní. Zároveň zde jde o lhostejnost k sobě samým a k vlastním dětem, které nikdo nebere vážně ("Unesli jsme ho, chceme za něj výkupné."-"Moc vtipné."). Jsou zde aktuální témata světa dospívajících (drogy, počítačové hry), ale nemůžu si pomoci: jako generační výpověď snímek prostě nefunguje, ale jako zajímavá sociální sonda do duší praštěných obyvatel malého městečka, kteří se musí vyrovnávat se sebevraždou svého dítěte, s přicházející životní změnou, s tím, že jsou svým blízkým zcela ukradení, to funguje. Generace X je o totálním odcizení… A za dobré herce, zajímavý scénář a vynalézavou režii si čtyři hvězdy určitě zaslouží. Film, který určitě stojí za pozornost, ale podruhé už bych to vidět nemusel.