Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Ultimátní nadbrak důstojný svojí upřímností, tady ještě nezávislostí, inovativníma trikama a v neposledku i dobrou vizuální řečí (úvodní in medias res honička). Z uměleckého hlediska nejlepší díl.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

To je název! Filmařsky nejlepší díl, ale stejně to v akčních scénách lavíruje, protože toho neni moc vidět. Postavy jsou dětinštější, ale i přes nudný popisný dialogy je na nich pořád patrný cit. Pět tomu nedám, protože je to jen mustr pro blockbustery, který chce dneska točit každej. Jednoduchej mix žánrů táhnutej šablonovitou dějovostí mě bude vždycky nudit ať si tam navymýšlí cokoli. Nejvíc se evidentně snažili s prezentací Vadera a obzvlášť dlouhý, pomalý, atmosférický souboj s Lukem zaslouží kudos. A to je všechno. Pro výběrového diváka je "Film dokonalý v každém detailu" nefenomenální volba mezi čtyřkou (obsah - třeba paralelní zobrazování organizace práce Rebelů a Impéria) a pětkou (design, triky).

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Začátek konce. Všechno, co nasleduje od Posledního Jediho je derivátem Lucasova přístupu k věci. Tady začíná nerdovská továrna a přestává umění. Kromě finálního souboje s epicky dramatickou atmosférou špatně zahráno (jak vidíte, že herec od přírody Ford hraje špatně, víte, že je to režisérem) a plný dětinskostí. To vaše neustálý odpouštění a tolerování starwarzácké nekvality od šestky nejenom že resetovalo všechny progresivní snahy ve zlatém žánru scifi, ale zinfantelizovalo Hollywood a zkomerčnilo celý umělecký svět a tím ho zabilo. Gratuluji Star Wars, Lukovi, Hanovi, Darthu Vaderovi a všem fandům k vítězství nad Impériem. Naserte si.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Po ctyrce druhej autorskej film v saze. Dvojitej konec to zbytecne rozmelnil a jumpcutovy vypraveni je sice mnohem strizlivejsi nez u Abramse, ale i tak votrava. Skoda ze se furt musi v zajmu atrakce narusovat dramaticka celistvost. Ctyrka ma v tomhle jasnou vyhodu, protoze se zaobira perspektivou Luka ( a je zdaleka nejvic cool) a petku delal filmar ze stary skoly, kdyz jeste nebyli lidi zvykly na banalni chyby. Johnson je peclivej v rezii plny detailu, kde se Breaking motherfucking Bad proste nezapre a hlavne na pomery dospelym scenarem testuje, co SW vydrzi. Kdyby to bylo cely o ustrednim duu s poradne masochistickejma saolinskejma vycvikama a mindfuck vztahem Reylo...melo by to smysl.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Absurdně zkratkovitý (chemie Rey - Finn - Poe nulawtfdiddlydick) , nechutně do ksichtu narvanej fanservis a docela dobrej začátek. Kdyby se Abrams mohl soustředit na bod po bodu epizodický útěky z vězení, shánění součástek lodí a dialogový přechody pouští, ta jeho neumělecká nátura by fungovala (asi jako v Mandalorianovi) Je mi jasný, že jako pravej nerd chápe podstatu Star Whores a stejně jako u Star Treku je to vidět. Cheese as fuck. Bohužel asi SW nemá rád jako ST, takže to jen tak odpracuje. Dost boomer přístup vzhledem k látce. Fandu by měl nasrat___"Ztratili jsme našeho syna navždy." "Ne, to všechno Snuk." SNUK! Lucas by byl pyšnej. Nemůžu se dočkat až to Auralnauti zparodujou: https://www.youtube.com/watch?v=Uagr1ka0bbw

Statečné srdce (1995)

V sedmi nebo 8 jsem to viděl poprvé s bráchou v mym malym potterovskym pokojíčku na malinkatý televizce a na konci brečel jak želva. "Oni zabili hrdinu! Hrdina přece nemůže umřít..." říkám usopleně bráchovi. A on se smál jakej sem trabant. #truestory

S tebou mě baví svět (1982)

Jestli jsou v komediálnu Švejk a Cimrmani tím nejlepším z nás, posranej Matýsek tím nejhorším (respektive objektivně řečeno nejnižším).

Stewart Lee's Comedy Vehicle (2009) (pořad)

Multivrstevnatá uroborovská reflexe reflexí je sice náročná, ale mimořádně originální a odvážná. Komik komiků, totální rebel proti jednoduchým řešením, co kromě bezbřehý dekonstrukce stíhá i kázat a bavit. Mistr suchýho, cynickýho, opovržlivýho humoru. Dead...fucking ...pan. Silou podvratnosti neochvějná víra v kritiku a znalostí řemesla absolutní. Fakt obdiv, že se plně oddal týhle práci, která je umělecká jenom když není sama sebou. A o umění tu jde především, když Stew strhává všechny závoje. Bratr nadčlověk, formálně jazz: tempem a důrazem na strukturu. Snaží se zachránit realitu.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Žánrově komediální roadtrip s vizuálem a tempem, který může vstřebat jen alespoň povrchní znalec účinků drog. Teda prostě o tom, co za destruktivní kraviny dělají takovýhle acid mistři. Vyčerpávající, dokonalý chaos. Mohl bych napsat, že podstatou sdělení je něco jako "odpovědí na život je jeho destrukce" ale obsahově tenhle film vnímám až na druhém místě.