• Krátkometrážní

Bony a klid 2 (2014)

Překvapivě ne tak špatné jak by se mohlo zdát. Stejně jako jednička jednoznačně poplatné době i se snahou o charakterovou reflexi aka Sněženky a machři 2. Nelze však říci, že vznik tohoto filmu je lepší než jeho případný nevznik. Příběhově však překvapivě za jedničkou nezaostává. Na Kratochvílovou se sice krásně kouká, ale ta postava je ještě více dada než celý zbytek filmu.

Bony a klid (1987)

Film, o kterém by se dalo psát hodiny a hodiny. Vynikající ve své špatnosti. Frankie Goes To Hollywoods rocks.

Captain America: Občanská válka (2016)

Tenhle souboj byl naplánován dva roky dopředu. DC oznámilo výrobu nejultimátnějšího komiksového crossoveru vůbec - Batman vs Superman a Marvel proti tomu postavil třetí díl Captain America. Oba projekty se postupně vyvíjely, nabalovaly se další a další postavy, až prostě musel jeden uhnout. Uhnulo DC a premiéru přesunulo pár týdnů k začátku roku a atraktivnější květnový termín nechalo bratrům Russovým, z jejichž Captaina America se stali spíš Avengers 2,5. Se všemi podstatnými hrdiny kromě Thora s Hulkem. Finančně zvítězil jednoznačně Marvel, jenže co kvalitativně? Po shlédnutí obou filmů s rozdílem pouze pár dní musím konstatovat, že Civil War je jistojistě lepší, ale jelikož rád dám na další shlédnutí, nepodporuji Marvel vs DC flame war a komiksové filmy hodnotím takovým jinačím a specifičtějším způsobem oproti jiným typům filmů, zdržím se nějakého zásadního vyjádření o porovnávání. --- Třetí díl filmů o Stevu Rodgersovi má hned několik nesporných kladů a kvalit. Zejména tu nejednoznačnou hru na morálku a spravedlnost, mnohovrstevnaté postavy, lepší vykreslení charakterů a motivací než druzí Avengers, lepší akci, výborné míchání dramatických a komediálních scén, vynikající nové postavy v podání Black Panthera a Spider-Mana, vynikající starší postavy - tedy zejména Iron Man, Vision, Ant-Man atd. No a kdyby to bylo někomu stále málo, může se pokochat pohledem na krásné a talentované herečky a jejich postavy agenty Romanovové a problémové Wandy kouzelnice. Jinak záporák Daniela Brühla je nesmírně vítaným oživením v té směsi digitálně upravovaných a generických pseudozáporáků, které nabídly předchozí Marvelovské filmy. No a závěrem jen pochvalné slovo o akci na letišti, protože ta si kvalitativně nezadá s dosud nejlepší sekvencí, kdy Manhattan ničila vesmírná Lokiho armáda. --- Po druhém shlédnutí mírně dolů. Z jednoznačných 5* to je spíš na lepší 4*, nechávám ale 5*

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Napoprvý jsem byl celkem spokojenej, ale když to člověk vidí s odstupem pěti let... je to docela slabota, i když na hodně slabé 4* to přeci jen vystačí. Zvlášť, když tu máme perfektně fungující konkurenční vesmír. Původní komentář ponechávám pro pobavení. (No, tak sem zas jednou naletěl názorům ostatních a nechal se zmanipulovat abych na Batmana se Supermanem do kina nešel, fakt dík tyjo. Takže jsem si zhruba půl roku počkal na onu tříhodinovou režisérskou či prodlouženou verzi a jsem nadmíru spokojený. Jen jeden wtf moment (Martha) na film, který byl krutě nedoporučován a kritizován je úplně super. Zack Snyder podle mého názoru odvedl skvělou práci, která jistěže nedosahuje kvalit nejlepších komiksových filmů, je však skvělým řemeslem s úžasnou hudbou, a tak první setkání Bruce Wayna a Clarka Kenta dopadlo naprosto v pořádku. Vsadím se, že se k tomu budeme v budoucnu rádi vracet. Jedním z vůbec nejlepších scénáristických kroků byla časové zasazení celého příběhu do doby, kdy již Batman stárne, je možná trochu naplněn deziluzí o svém poslání, když se objeví něco, čemu se ještě ani zdaleka nemusel postavit. Nevyzpytatelný a smrtelně nebezpečný polobůh, sídlící jen ve vedlejším městě aglomerace Gotham City - Metropolis. Jistě, mohlo to být daleko lepší, ale za těchto okolností mi to bohatě stačilo, zvlášť pro člověka obeznámeného s DC universem. Ben Affleck se s tou neuvěřitelnou tíhou očekávání a nedůvěry popasoval na výbornou a předvedl dost možná nejlepší herecký výkon kariéry, což o jeho hereckých schopnostech ostatně něco říká. Navíc tento současný a již zdá se vyčerpaný Batman, žijící v muzeu sebe sama, mu sakra sedl. Na druhé straně stál Henry Cavill, jenž opět potvrdil jak perfektní volbou pro roli rodáka z Kryptonu je. Dokázal totiž ztvárnit to Supermanovo vnitřní rozštěpení mezi pozemskou výchovou a kryptonským původem, zvláště když se značná část filmu odehrávala v prostředí různých politických intrik, ve kterých přeci jen Superman není tak úplně ve své kůži. Komiksový film jako málo jiných, který se doopravdy do hloubky věnuje svým postavám a jejich úloze ve společnosti. Tedy něco, o co se snažil Sam Raimi, ale jeho Spider-Manovi se to stále nedařilo. Další věcí, která mě na B v S strašně potěšila byla Wonder Woman. U Gal Gadot byly dost podobně znějící skeptické názory na její herecké schopnosti jako u Afflecka, ale i když to není žádná superherečka, Wonder Woman je vynikající. Vlastně až překvapivě dobře se této těžké úlohy zhostila. No a v civilu? Tak tam nezaostává už vůbec o nic, právě naopak. Z dalších: taková Amy Adams už opravdu JE Lois Lane, Jeremy Irons si jako Alfred s ničím nezadá s Michalem Cainem, Laurence Fishburne ještě nikdy nebyl celý film tak nepříjemně nasrán, Ezra Miller bude hustej Flash, stejně jako Jason Momoa a jeho Aquaman. No a v neposlední řadě obávaný Jesse Eisenberg v roli Supermanova arcipadoucha Lexe Luthora... dovolím si tvrdit, že zcela zastínil mně nikdy příliš nevyhovujícího Gene Hackmana.)

Austrálie (2008)

Forma, která je u Baze Luhrmanna jako vždy naprosto perfektní, vítězí nad obsahem technickým K.O. již v prvním kole. Scénář je totiž až překvapivě mizerný, plytký, mdlý a především předvídatelný. Totálně všechno je na tomhle patetickém příběhu podle šablony. Panička s nosem nahoru a hrubý neotesanec, kteří si k sobě nakonec najdou cestu, největším soupeřem je bohatý kapitalista, dětský hrdina je domorodec a hlavní záporáci chtějí hlavní dvojici ublížit tím, že je o něj připraví a tak dále a tak dále. Jedinou zajímavostí, která tak děj ozvláštňuje je jeho zasazení do období druhé světové války, takže téměř tři hodiny nesledujeme jen jednoduchý příběh o dobytkaření na severu Austrálie, ale zabrousíme i do válečné vřavy. Jackman a Kidman docela slabota teda.

Moulin Rouge (2001)

Nemůžu tomu dát víc než 3*, protože v porovnání s tím na co si to hraje, je Moulin Rouge jen Luhrmannovsky naleštěný a přeslazený brak a kýč. McGregor úplně mimo a Nicole Kidman docela solidně přehrává. Největšími plusy jsou tak Jim Broadbent a jednotlivá čísla, která především v první polovině vyloženě film prosvětlují a dělají z něj více, než na co se zmůže onen hlavní příběh.

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Tak dřív jsem, abych pravdu řekl, vůbec neměl tenhle typ filmu rád. Ten odehrávající se na jihu USA a severu Mexika, prakticky se řeší jen drogové kartely, imigranti a zasahuje se do vrcholné americké politiky, ale v poslední době mě právě tyhle filmy dost baví, což asi zlomilo Sicario bych tak řekl. No a Traffic byl film už poměrně dlouho ve frontě čekající, a tak na něj přirozeně přišla řada a na to jak zabijáckou má stopáž, to dopadlo hodně nadprůměrně. Můj oblíbený Michael Douglas ale rozhodně není tou hlavní rolí, na které to všechno stojí. Tím je právě Oscarem naprosto po právu oceněný Benicio Del Toro, který zase jednou předvedl své mistrovské herectví. Jinak Steven Soderbergh v jednom ze dvou vrcholů své režisérské kariéry, ten druhý přišel zhruba o dekádu později.

Kouř (1990)

Terry Gilliam počesku skřížený s Orwellem a shnilým komunismem konce osmdesátých let a zároveň jeden z nejlepších českých / československých filmů vůbec, který potvrzuje, že právě začátek let devadesátých (eventuelně konec osmdesátých) přál filmu velice. Absurdnost na maximu. DJ Arnoštek over the top. Fero Burda, Vávra, Dušek, Holubová, Čtvrtníček a Slovák s Bártovou. To je parta co chceš mít.

Pražská 5 (1988)

Pražská 5 budiž legendou, a tak se povídkový film party géniů podrývajících státní aparát stal. Pantomima Holubové s vynikajícím Vávrou za 4* (prolog ke Skřítkovi). Druhá část za 2*, třetí za 3*, čtvrtá za 3*. K tomu pětihvězdičkový komentář vynikajícího Milana Šteindlera a nakonec i pětihvězdičková povídka divadla Sklep. Opět s perfektním Šteindlerem a navíc s Hanákem jako takovou novější a méně blonďatější verzí Clinta Eastwooda. Musím říct, že to doopravdy zraje.

Kamarád do deště II - Příběh z Brooklynu (1992)

Je to hloupé, je to naivní, ale je to fajn. O dost jiná atmosféra než v prvním díle, z Brooklynu přímo čiší atmosféra ranných devadesátek. Jen je tak trochu zvláštní, že Augusta byl v prvním díle obyčejnej hospodskej šmelinář, ale tady už je po odchodu z vězení skoro mafián a starožitník.