• Krátkometrážní

Rychlí a zběsilí (2009)

Asi nejstylovější z celé série. Problém je v ději - je moc jednoduchý. Pár silných okamžiků tu je, ale ty byly ukázány v traileru a jsou hned na začátku, pak už to jede jen setrvačností.

Život a doba soudce Roye Beana (1972)

Nejhezčí je jak bere selským rozumem zákon. Zabil jsi ? Budeš zabit a žádný proces a měl pravdu :-)

Hrdina má strach (1965)

Skvělý styl vyprávění přímo do kamery k divákovi = vždy pozastavení děje a vysvětlení situace. Rudolf Hrušínský je eso, zde předvedl takovou veselou lidovou postavu úředníka :-). Pomlouvání režimu a systému takto veřejně je dosti odvážné!

Mrtvý sníh (2009)

Víte, co je horší než parta zombie okolo hřbitova? Německá Einsatzgrupe okolo chaty :-) Parta mladých sexuchtivých + parta starých mozkuchtivých = oddychový zombie krvák, kde se naučíte, že střeva z člověka mohou být také praktická a motorová pila vám může zachránit krk i ruku :-)

Baader Meinhof Komplex (2008)

Skvěle natočený film o teroristické skupině, která chtěla vzít vládu do svých rukou a chtěla bojovat proti policejnímu státu. Byla to velmi revolucionářská doba, kdy se bouře a politické změny konaly po celém světě. Moritz Bleibtreu mě svým výkonem opět nezklamal. Film měl dobře vykreslenou dobovou atmosféru= exteriéry, oblečení i dialogy lidí.

Normal (2009)

Normální tento počin není ani trochu, zvláště na české filmové scéně. Hodně tady čtu, jak je film prázdný a jednoduchý. Vůbec ne ! Srovnání člověka-vraha s velmi vzdělaným obhájcem, který nechápe, jak se může člověk takto chovat, protože byl vychován v NORMÁLNÍ rodině, kde neřešil realitu, sexualitu ani problémy přežití. Obhájce, který žije ve své ideové bublině postupně začne chápat, co to je vyrůstat v takové rodině jako vrah. Vrah je citově prázdný a vyrůstal v tom = považuje to za normální. Film je plný nádherných efektů, ale hlavně kamery a stylizace v té době. Některé záběry jsou velmi šokující a dosti odvážné i na tuto dobu. Některé scény jsou nepříjemné hlavně kvůli tomu, že se nikam nespěchá = jsem zvyklí z poslední doby, že nepříjemné věci jsou ve filmu rychle smeteny, tady ne. Kamera se v nich přímo utápí. Neokoukaná tváře jako Pavel Gajdoš, který hrál velmi dobře, dodává filmu svěžest. Byl jsem rád, že v takové roli nevidím Lišku nebo Trojana, kteří jsou už tak otravní. Milan Kňažko byl charismatický vrah a Dagmar Veškrnová tímto oslaví určitě velký návrat = byla skvělá ! Tento film konečně dokazuje, že se zde dokáže natočit pěkný film, který má úroveň a není to blbá komedie ! Musím také říct, že hudba ve filmu mě donutila sedět v sále až do konce titulků ( J.P. Muchow ).

Marketa Lazarová (1967)

Tento film je dosti těžký na pochopení. Některé pasáže mi nedávali vůbec smysl a bylo to taky někdy způsobeno ukázkami situací z budoucna, které teprve přijdou. Někdy se jenom domníváte, co tím režisér chtěl říci. Jak říkám - těžko stravitelné = dějová linka je celkově docela navazující, ale jinak ty ostatní dramatické obrazy byly na mne moc. Kamera je výborná, hudba od pana Lišky a kostelní chorály také. Nedivím se, že Německo byl v té době považováno za střed kultury v Evropě, protože v Čechách to bylo dle obrazů z tohoto filmu barbarské peklo !

Návrat ztraceného syna (1966)

Máme vše a přesto nám něco chybí. Vždy se najde něco, co nám chybí. Někdo TO stále hledá, někdo to vzdal a páchá sebevraždu. Všichni jsme částečně duševne vyšinutí a tváříme se jako normální ( snažíme se tak tvářit ). Film vyprávi o člověku, který ztratil smysl života / chuť do života a je společenstvím brán jako blázen. Zajímavá je hlavně reakce okolí ve filmu = typické hlášky vševědoucích lidí. Kačer i Brejchová opět dobře živelně sehraní, ale nejlepší se mi zdála Dana Medřická - je ve věku, kdy hodnotí svůj život a nebaví jí úloha manželky psychiatra, který je citově chladný = chce zase žít, ale již nemá s kým.

Kaktusový květ (1969)

Příjemná teenage komedie, kterou ale hrají herci spíše 25-50 let :-) Jak malá lež natropí velké problémy. Nejlepší byl samozřejmě Walter Matthau a jeho flegmatismus ( a jeho trsání na parketě ). Ingrid Bergman působila velmi vážně jako manželka, velmi stroze jako sestřička a velmi mile jako tanečnice. Goldie Hawn ani zde nezapře představitelku těch typů blondýnek, které jim dělají povězt opravdových krav. Byla tak roztomilá a tak všetečná až jsem málem jel večer na pohotovost se slabou cukrovkou.

Každý den odvahu (1964)

Moc složitá myšlenka, kterou chce film sdělit, ale daří se mu to a dosti lehkou formou! Film balancuje mezi fyzickou nudnou neutěšenou realitou a duševnem dvou milenců, kteří nechtějí žít tento život, ale musí. Musí denně chodit do práce, musí vstávat a dělat věci, které je nebaví a ví, že to neskončí do konce jejich života a ví, že stárnou a nemohou tomu zabránit, nemají smysl života. Komunistická přetvářka a lidská přízemnost ještě více milence spojuje. Zajímavá hláška filmu: My už umíme jen pracovat a neumíme se bavit! Kačer i Brejchová se hodili na představitele, ale nejlepší byl pan Brodský a Jirásková.