• Krátkometrážní

Posedlost (1981)

Posedlost mě nutila hltat celý film bez nádechu, abych mohl přijít na tu zvrácenou, krvavou, slizkou zápletku. Přesto jsem nepochopil a nedokázal poskládat úplně celý příběh. Hlavním příběhem je rozpadající se manželství. Říkal jsem si, že to bude jedno z dalších rodinných dramat s trochou zla. Omyl, je to plné hnusných a zrůdných metafor, které provází celý film. Vyjádření hysterie, strachu a nejistoty člověka takovým způsobem, že mi to bylo nepříjemné. Isabelle Adjani je úchvatná, její hysterické scény plné rozpolcenosti, zvrácenosti a strachu. Budu ještě dlouho myslet na hypnotizující scény (výuka baletu, chůze metrem, milování s novým). Je to tak silné, až to nahání strach, protože ti herci nemluví klasicky, jako jsme zvyklí. Oni to, co si ve skrytu duše myslí, rovnou vyjadřují hysterickým pohybem, tělem a řvou to na druhého partnera, přesto se vzájemně nechápou. Žena neví, co chce, ale stále to hledá. Je tím posedlá, je to její motor, její smysl života. Hledá nové milence, aby mohla vybrat toho nejlepšího pro život i dítě. Nepřestává a stále zkouší nové, hledá, ale nakonec chce toho na začátku. Není schopná vydržet s tím původním ani novým, nenávidí ho i když je k němu poutána nevysloveným slibem i dítětem. Je rozpolcená a potřebuje vytyčit směr. Její manžel to nechápe a prosí jí, aby mu řekla to, co vlastně po něm chce. Ona to ale sama neví, ona potřebuje někoho, kdo jí určí směr a řekne jí, co má chtít. Žena v sobě drží zlo i lásku, ale neumí si vybrat, co je pro ní primární. Neví, co bude pro ní to správné, ale nedá jí to pokoj. Začarovaný kruh, věčný boj a moře hnusu, který si na vás valí během celého filmu. Všechny ty zvrácenosti mají ale hlubší význam, než se zdá. Lidské vášně, rozum, žárlivost, neschopnost empatie. Krev ve filmu má velký prostor a je jakoby třetí hlavní postavou. Doprovází hlavní scény svou normální přítomností, přesto je to nenormální a nepříjemné = bytí ženy, potrat, sebeubližování, milování s novým. Jsem opravdu nadšený (a trochu znechucený), že někdo dokázal natočit tak složitý věčný boj mezi mužem a ženou a ještě to zaobalit do šíleného dramatu s prvky hnusné lidské špíny a hororu. Je to naprostý rozklad vztahu a zároveň nekončící boj mezi oběma stranami. Nikdo nechce ustoupit a chce vyhrát nad tím druhým. Tento film je silný, velmi silný, posedlý se vyjadřovat v nechutných obrazech, nepochopitelný. Nedá se ani vyjádřit, jak silně dobrý film.

Specialisté (1985)

Klasická akční podívaná s prvky vtipu i loupežné romantiky. Film neurazí a baví po celou délku. Loupežné filmy jsou vděčnou tématikou pro režiséry i pro diváky. Loupežnická dvojka je zde sice netradiční, ale fungovalo to na mě. Tento film je ale trochu jiný, možná tou překombinovaností děje, ale nijak zvlášť to nevadilo. Průměrných filmů je potřeba, protože tvoří hlavní základnu tvorby a pokud to je takovýto film, nemohu si stěžovat. Také nadprůměrný hudební doprovod.

Pojistka smrti (1944)

Inteligentní kriminálka zahalená v noir hávu té doby. Všechno je tak trochu tajemné, šmrncovní a hlavní ženská představitelka je i na tu dobu blonďatá sexy vamp se špičatou podprsenku v každém záběru. Muži chodí v oblecích a jsou galantní, ženy se vznáší s dlouhými vlasy a napnutými svetříky. V tomto prostředí se odehrává velmi dobře vymyšlený příběh o vraždě kvůli životní pojistce. Zajímavé charakterové postavy, které jsou dobře zapamatovatelné. Fred MacMurray je sice sebevědomý pojišťovák, který je znalý světa, ale ani jeho důvtip neodolá sexy vražedkyni s milým úsměvem!

Sweet Sweetback's Badassss Song (1971)

Myslím si, že tohle je dosti šílený film a to jsem viděl již mnoho materiálu. První film, který definoval blaxploitation a poté se začali točit ve velkém stylu až ty následující. Chápu, že si černoši natočili film, jako protest proti útlaku bílé společnosti. Je to takový černý výkřik do bílé mlhy nespravedlnosti. Film je ale natočen velice směšně a zaujatě. Hlavní hrdina, jménem Sweetback, je kanec a už ve věku 11-12 let svým velmi vyspělým penisem uspokojil zralou ženu. Právě proto se jmenuje Sweetback (slangově "velký penis"). Žádná žena mu neodolá a i na útěku musí stále nějakou ženu uspokojovat. Všichni bílí policisté okamžitě mlátí černochy a jsou primitivní a zlí. Jsou to hyeny vypuštěné ze řetězu a hledají Sweetbacka, aby ho mučili a zabili. Šéf celé policejní smečky je největší rasista a je podlý. Černí bratři si ale pomáhají i když se někdy najde krysa. Hudba je do první poloviny ještě poslouchatelná, ale od druhé poloviny tam nasadí hysterický gospel-cajdák o tom, jak musí Sweetback stále utíkat a že bílí vykořisťovali jeho dceru, matku, otce. Cenzura zde neexistuje a černý penis uvidíte vícekrát, než je zdrávo. Ze střihu bolí hlava a zoomování stále někam jinam než na hrdinu, je po čase otravné, slabé náznaky avantgardy. Mrtví psi, uříznutí hlavy živé ještěrce atd. Primitivní prezentace ustrkování podaná jako pro čtyřleté dítě. Shaft (1971) měl styl a lehkost, tohle je téměř humus, ale za průlomovost a dosti odvážné scény hodnotím lépe.

Transformers: The Movie (1986)

V dětství jsem animovaný seriál sledoval se slinou v koutku úst a dokonce i dnes se mi seriál moc líbí. Film je v detailech a animaci ještě o kousek dál než seriál. Nádherně barevné, výborný soundtrack tvořený melodickým rockem - stále mi zní v uších "Stan Bush - Touch". Záporáci jsou pekelně podlí a gigantické zlo jménem Unicron, se snaží zničit celý robovesmír. Příběh se ani na chvíli nezastaví, je naplněný až po okraj nevinností a odhodlaností, kterou chce předat mladým dětem, že zlo je špatné a má se proti němu vždy bojovat. Dobro vždy zvítězí, ale musí se bojovat až do konce. Je to naivní, ale tak krásné a bez ironie. Dnešní animáky jsou plné úšklebků a trivializace základních lidských (robotích) hodnot. Moc se mi líbilo, že roboti se vlastně chovají ve všem jako lidé. Mají city, humor, odpovědnost atd. Je to nadčasová robopohádka, krásné vzpomínání.

Zloději kol (1948)

Film se odehrává v poválečné době v Itálii, kde se lidé topili v chudobě. Otec jedné chudé rodiny dostává konečně práci a k práci potřebuje kolo. Zloději ale nikdy nespí. Otec se celou dobu snaží najít své kolo. Je ochoten pro tu věc a svou rodinu obětovat svoje zdraví, pověst i čest. Je čestný a cítí tíhu celé situace. On je otec a musí se snažit zaopatřit svou chudou rodinu, jinak pozbývá smyslu ve své existenci. Je to smutné, když klesne až na samé dno a sám se stává zlodějem. Byl k tomu ale donucen nelehkou situací. Stydí se, on není přece ten zlý zloděj, on chtěl jen zachránit svou rodinu. Kolem se motá tolik podvodníků, kteří v tom umějí chodit, ale poctiví lidé to mají vždy na tomto světě těžké. Velice smutný příběh o obyčejném nešťastném člověku.

Štvanci (1979)

Rodina vědce musí utéct před pronásledováním nacistů. Štvanci musí přejít a hory a za jejich zády běží posedlý vůdce Gestapa, kterého vášnivě i šíleně ztvárnil Malcom McDowell. Jen díky jemu mě film bavil. Jeho učesanost, zvrácenost i šílenost dodali filmu náboj. Druhá půlka ztrácí na uvěřitelnosti, protože starý ovčák a normální rodina se chovají jako britské Commandos. Citové záběry jsou nasnímány přes známý mlžný opar, aby vyvolaly soucit = zbytečné. Přesto jsem se zaujetím film dokoukal a dál bych doporučil ostatním hlavně kvůli výkonu herectví McDowella.

O zrůdách a lidech (1998)

Příběh odehrávající se asi někdy před smrtí ruského cara. Fotografie a film dorazil do Ruska a jednoho dne jednoho Rusa napadlo okamžitě tyto přístroje využít k focení a natáčení erotiky a spankingu. Celý film je zahalen do lehce perverzního nádechu a nevěděl jsem, co si o tom myslet. Asi jen to, že ani v minulosti lidé nebyli andělé a pornografie je ještě více lákala kvůli sešněrované společnosti. Potlačované choutky si žádaly tyto nemravné služby. Horší bylo, že využívali i Lízu, která se nechtěla zúčastnit, ale nemohla se bránit. K tomu ještě nahatá siamská dvojčata, která umí hrát na harmoniku a přesto to působí tak normálně. Žádné přehrávání, žádné náznaky - prostě realita bez příkras. Dnes nenatočitelné, asi se povedlo natočit díky povolení kravaty Rusku po příchodu "demokracie", která přivála ze západu. Film hezky naznačuje, že fyzické zrůdy jsou sice vzhledově jiné, ale bývají názorově normální, zatímco normální lidé bývají duševní zrůdy.

Cosmopolis (2012)

Mnoho filozofických otázek a myšlenek nad životem, nad zaprodáním přítomnosti ve jménu lepší budoucnosti, neschopnost v dnešní době cítit a radovat se. Díky několika ekonomickým vládcům světa trpí miliardy lidí a sami vládci jsou stejně nešťastní jako kdyby měli v kapse prázdno. Jejich hodnoty se změnily a nemají proč žít. Mají všechno, ale smysl existence ztratili. Normální věc jim nepřipadá dost dobrá, takže stále touží po něčem dalším, ale na naší planetě již nic vyššího není. Důležitý je pro ně jen čas a jejich život, ale ten jim rychle dochází, protože peněz mají tolik a nestačí je využít ke své radosti. Film je příliš strnulý a chaotické myšlenky příběh vůbec nedoplňuje. I těm myšlenkám musíte velmi pozorně naslouchat. Přesto je to velmi znepokojivé, když pitvají život jen na čísla, zisk a nudu. Líbila se mi teorie, že smyslem života je anomálie = nedokonalost. Nedokonalost je tou dokonalostí života a přitom všichni chceme být tak dokonalí.

21. okrsek (2001) (seriál)

Mike pracuje jako detektiv u policie. Je neukázněný, nedisciplinovaný, sexistický, sprostý, bere prášky, pije a má kromě ženy i svojí milenku. V práci se snaží ulít a jeho přátelé jsou na tom stejně. Největší drbárna je policejní stanice, kde se neudrží jediné tajemství. Jeho šéf ho nechápe, jeho manželka ho nechápe a milenka chápat nemusí. Každý má okolo chyby, ale nikdo si s tím nedělá hlavu. Každý díl je vtipný, sprostý a není nudný. Sice se nic nedozvíte o policejní práci, ale o to vůbec nejde, protože hlavní hvězdou jsou obyvatelé policejní stanice. Všichni jsou trochu ulítlí a smíchaní dohromady vytváří ten správný vtipný nápoj. Český dabing se povedl na jedničku a sprostá slova lítají ode zdi ke zdi. Škoda, že jen 2 série. Nechápu, že jsem ho již dříve nenašel.