• Krátkometrážní

Chris Rock: Bring the Pain (1996) (pořad)

Uřvaný Chris Rock je tak hlasitý a teatrální, že jsem si připadal, jako na černošském kázání v kostele. Fuck = Hell Yeah, Shit = Hallelujah. Hlučný záprdek, který se naváží i do vlastních černých řad. Rozlišuje afroameričany na černé a negry. Nadává, pomlouvá a seká na všechny strany. Je vtipný a sympatický vypravěč. Naváží se do politiky, domácího násilí, rozvodů atd. Těším na jeho další věčně stěžující vystoupení, protože má v sobě velkou energii. Dokáže diváka naladit i na vážná témata, která by jinak neakceptoval.

Dave Chappelle: For What It's Worth (2004) (pořad)

Stejné jako u vystoupení Killin' Them Softly = póza všeznalého černocha, který se snaží mentorovat a vždy se snaží na konci omluvit své bělorasistické výroky, jenže to nefunguje. Připadalo mi to už trochu jako bílý rasismus a běloši se tomu ještě smáli, ale nevypadali moc upřímně. Scénka s onanujícím bezdomovcem se ale povedla. Přesto je to slabé vystoupení. Nebavilo mě to.

Dave Chappelle: Killin' Them Softly (2000) (pořad)

Nudné, otravné a stvořeno jen pro černé publikum. Nezapamatoval jsem si jediný vtip či narážku. Vadila mi nudná zhulená póza vypravěče, který stále nadává na bílé, ale sám se chová jako debil. Osazenstvo se dobře bavilo, protože bylo převážně černé a narážky na bělochy vítali. Bylo to ubohé a čím déle jsem to sledoval, tím více mě to nutilo vypnout. Eddie Murphy sice také nadává na bělochy, ale s grácií a vždy s lidským nadhledem. Tohle bylo jako sledovat Hitlera vyprávět vtipy o židech v bavorské pivnici.

Sprosťák Murphy (1987)

Eddie Murphy na vrcholu své umělecké kariéry. Opět velká zábava, ale nyní se Eddie specializuje na vztah mezi mužem a ženou. Popisuje hlavně ty nepříjemné chvilky a dává to ženám sežrat po lopatách. Střílí jako kulomet a i když mu na konci trochu dochází dech, je to výborné stand-up představení. Michael Jackson, Mr.T, Bill Cosby - opět výborná imitace!

Eddie Murphy Delirious (1983) (pořad)

Eddie Murphy je hlavně výborný imitátor - jeho předvedení slepce Stevieho Wondera, Michaela Jacksona, Elvise, je geniální. Pálí sprosté urážky všemi směry a nebere ohled. Jeho komika je sice přímočará, ale s úsměvem na rtech si to obhájí. Je hravý, je vtipný a probírá hlavně společenské tabu! Je k nezastavení a poráží ho jen docházející čas domluvené délky vystoupení.

Země bez zákona (2012)

Víš mladej, my jsme Bondurantovic, my neumřeme. Možná to ta tvoje měšťácká hlavička nekapištuje, ale my jsme si zakázali umírat. Přežili jsme daleko horší věci, než ti budeme vyprávět. Takže nějaká potyčka s policajty a hádka kolem vypalování nelegálního alkoholu, nás nemůže rozházet... Je to tak správně křupanské a syrové. Nijak přehnané ani akční. Bondurantovic kluci si nenechají srát na hlavu a drží jako rodina pohromadě. Jsou to tvrdí hoši a když je potřeba, aby tekla krev, tak počítají s tím, že se umažou. Krásně vykreslené charaktery a hlavně Tom Hardy se svým ušmudlaným svetříkem a jeho věčně napůl stydlivým bručením. Nijak přikrášlené drama.

Herkules v New Yorku (1970)

1. film věhlasného akčního herce Arnodla Schwarzeneggera v jeho filmové kariéře. Není to žádný zázrak, ale já se bavil. Smál jsem se i když byl film amatérský, protože Arnie je ještě více prkenný, než jak ho znáte. Jeho abnormální tělo, které obléká do bílého svetru a hraje turistu s fotoaparátem nebo s malým svetříkem kolem obrovských ramen. Pořád má touhu ukazovat svaly kolemjdoucím. Chová se jako dítě na pískovišti. Nakonec amatérský vzhled pomáhá i některým městským scénám a dodává tomu normálnost, všednost. Kde jinde uvidíte Arnolda, který hází oštěpem, diskem a vlastníma rukama umlátí medvěda do bezvědomí :-) Za zmínku stojí určitě také herec James Karen, kterého si pamatuji hlavně z filmu Návrat oživlých mrtvol (1985) = http://www.youtube.com/watch?v=CRgJ-hTCsRM

George Carlin: Doin' It Again (1990) (TV film)

George Carlin zde hlavně naráží na neupřímná označení jasných věcí ve společnosti. Společnost nás nutí zamlžovat pravdu. Slova, která byla dříve zcela normální, jsou dnes urážlivá a neslušná. Přitom záleží v jakém kontextu je uvedete. Slova jako negr, žid, krypl, stařec, smrt, smrtelná nemoc a další, jsou zde perfektně předvedeny a ukázány v zaobalené podobě. Lžeme si navzájem a přitom to víme. Velice upřímné představení plné ptáků, feministek, orálního sexu, zařízlých trenek v prdeli. Stand-up bez obalu!

Patrola (2012)

Film je jako emocionální kulka letící skrz život dvou policistů, kteří natáčí svojí práci i život. Jde jim o život každý den, žijí ve stresu, který normální úředník nezná = každá chvíle může být jejich poslední. I přes ten všudypřítomný tlak a strach, žijí dále své životy - milují, vtipkují, plánují do budoucna. Provázanost dvou parťáků až do samotného konce, kteří si věří. Položili by za sebe život. I přes škádlení, vtipkování a postrkování hluboko uvnitř tomu druhému podávají svůj život na dlani. Je to jako druhé manželství. Hádají se, usmiřují se, společně se usmívají. Každý den se podporují a tvoří tomu druhému duševní i fyzickou oporu. Film je nasnímán hlavně z policejních autokamer, osobních kamer a ještě hlavní scény umocňují v tzv. POV. Pocit, že jsou na ulici jen oni dva a proti nim celé skupiny gangů, jsou velmi frustrující. Přesto film dokáže rozesmát, znejistit a adrenalinově nakopnout. Je to přesně takové reálné, jaké byste čekali. Všichni mají strach, ale válčí každý den o přežití. Nikdo není z kamene. K tomu vyvážený soundtrack. Jeden z nejlepších filmů tohoto roku a to patří mezi malorozpočtové. Vypadá to, že si za pár dní budu muset film pustit ještě jednou. Teď rychle sehnat soundtrack!

Total Recall (2012)

Vizuálně si s filmem opravdu vyhráli - futuristický design, roboti, město, hologramy. Ze začátku filmu krásné pro oko, ale po půli filmu už to nebaví. CGI triky jsou nudné a stále mi připomínali, že to je jako animace z počítačové hry. Filmu tu podráží nohy naprosto sterilní chování všech herců. Všichni jsou dokonalí, bez vad a Kate Beckinsale bojuje jako terminátorka s věčně krásně upravenými metrovými vlasy. Má je v každém záběru nadýchané a vítr si pohrává s jejími konečky, přesto má sílu větší než roboti. V této nové verzi se na oko stále něco děje, ale je to nudné. Akce negraduje a hlavní hrdina není lidský. Filmu schází ta nedokonalost člověka, chybovost a vtipné momenty. Arnie svým hromotluctvím udivoval v originále v každé scéně, bylo tam stále něco nového na objevení. Zde vás zasypávají pouze akčními přestřelkami v dokonalé reklamní kvalitě a vysvětlí to jen tak mezi řečí. Je to umělé, nudné, dlouhé a v závěsu funí vlající vlasy Kate Beckinsale. Zlatý Total Recall (1990) = děkuji Arnolde za tvé herectví a děkuji Paule Verhoevene za slizský, sexistický a špinavý look, který si dokázal vpravit do originálu. Jdu se vyléčit starou verzí z roku 1990.