Jozka7

Česko

3 body

<< předchozí 1 2 3 4
    • 24.5.2019  20:09
    Válečné nevěsty (TV film) (2018)

Výborné téma, zpracování mělo sice určité menší rezervy, ale vše nahradilo poutavé vyprávění těchto skutečně ctihodných anglických dam. Díky za ně i za tento dokument.

• 26.3.2019  20:32
    Rebelové (2001)

Osvěžující barevná limonáda, která osvěží v horké letní večery.

• 23.2.2019  08:44

Výborné zakončení jedné dračí legendy. O kvalitách série svědčí již to, že vyprávění se trojkou uzavírá a divákům by tak (doufám) neměla hrozit nevolnost z dalšího příběhového žvýkání již několikrát přežvýkané žvýkačky, které je tak typické pro některé jiné, druhdy slavné série (Shrek, Doba ledová). Akce, vtip, romantika a strhující závěr, co více si přát. Technická stránka filmu je bezchybná. Návštěva kina se rozhodně vyplatila.

• 17.2.2019  16:07
    MasterChef Junior (TV pořad) (2013)

Prvotřídní zábava a obrovský obdiv k dětem, jež jsou schopné uvařit jídla, které mám já občas problém vyslovit.

• 9.2.2019  23:28

Drsná a ponurá francouzská kriminálka, jak má být. Navíc na motivy skutečného případu a s hvězdným obsazením.

• 6.2.2019  20:58
    Španělsko z výšky (TV seriál) (2013)

Tak tohle je fantazie. Pohádkově líbezné jako Středozem.

• 24.1.2019  20:35
    Dobrá zpráva (TV film) (1997)

Geniální počin, snad nejlepší Bakaláři vůbec a rozhodně nejlepší po roce 1989. Fantastický herecký výkon Miroslava Donutila v roli zarytého komunisty Karla Jelečka, kterému zdatně sekunduje Eva Holubová jako přesvědčená prozápadní demokratka. Výborní jsou však i Bohumil Klepl a Vlastimil Bedrna. Pro Jana Hřebejka a Petra Jarchovského pak jde o skvostné preludium před jejich nejlepšími filmy. Tento letní příběh z jižních Čech mi dnes slouží i jako lakmusový papírek k současným politicky zabarveným debatám a názorům. Žel, co se mi v roce 1997 zdálo jako extrémní, to dnes slýchám pomalu od každého druhého spoluobčana. Což ale není problém tohoto díla. Za mě plný počet.

• 22.1.2019  21:49
    V Mosulu (2018)

Nejhorší bylo utrpení dětí. To je člověku až fyzicky zle. Daeš je svinstvo!

• 21.4.2018  23:55
    Tlapková patrola (TV seriál) (2013)

Netradiční integrovaný záchranný systém v přímořském městečku Adventure Bay vede desetiletý chlapec Ryder. Jeho Tlapkami, tedy členy štěněcího záchranářského týmu jsou německý ovčák Chase jako policista (později i zvěd), dalmatin Marshall jako hasič (později i zdravotnický záchranář), labrador Zuma jako vodní záchranář, jedinou fenkou v týmu je zpočátku cockapoo (designový kříženec kokršpaněla a pudla) Skye jako letecký záchranář. Tým doplňují anglický buldok Rubble, který zajišťuje stavební a těžkou transportní činnost, a voříšek Rocky, jenž je mechanik s recyklačním vozem plným náhradních dílů a dalších... věcí. Později se přidává i fenka husky jménem Everest, která slouží jako záchranář horské služby, ale nesídlí s ostatními na Centrále (výjezdová základna Tlapek). V současnosti zdaleka nejoblíbenější seriál našich ratolestí, takže přivřu obě oči (což se mi ostatně u těchto seriálů stává) a dám plný počet.

• 3.4.2017  00:29

Jeden den jednoho muže v jednom zapadlém městečku kdesi na americkém Jihozápadě po 2. světové válce, kde je všehovšudy jedna vlaková zastávka, jeden hotel, jeden bar, jedna pumpa a jeden šerif, ale zato pořádných parchantů hned několik... Dusivá a stále houstnoucí atmosféra, již ještě umocňuje bezútěšné pouštní prostředí, svižné tempo a vynikající herecké výkony (Spencer Tracy) pod taktovkou zkušeného Johna Sturgese jsou hlavními devízami filmu, který mi i dnes přijde stejně dobrý jako tenkrát.

• 10.3.2017  22:49

Další a tentokrát skutečně drsný případ luhačovické četnické stanice. Vynikající díl. Temné tóny příběhu navíc podtrhuje i tísnivé vědomí, že se něco podobného v naší krásné vlasti kdysi skutečně stalo...

• 31.1.2017  23:26

Hmm, archeologie, vražda a Poirot v podání Davida Sucheta, skvělá volba nejen na dlouhý zimní večer.

• 31.1.2017  23:23

Tvůrci tohoto vynikajícího seriálu nezaváhali ani v dramatickém příběhu z Francie na konci 17. století.

• 31.1.2017  22:52

Jeden z vrcholných dílů seriálu. Klobouk dolů před německými kriminalisty, kteří šli po pachateli s důsledností sobě vlastní celých osm let...

• 31.1.2017  22:06
    Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál) (1989)

O kvalitě seriálu snad svědčí i to, že se mi líbí ve čtyřiceti stejně jako v deseti. Vynikající práce všech zúčastněných vyústila v dokonalou popularizaci zásadních kapitol dějin kriminalistiky a nadto i v jeden z nejlepších československých seriálů vůbec. Co více si přát.

• 5.12.2016  23:12
    Příchozí (2016)

Mám rád filmy, které vás motivují zkvalitnit reálný život.

• 29.11.2016  23:12

Pro mě je tohle film z kategorie snů. Velký návrat Mela Gibsona, navíc na téma, které je mi velice blízké. Koncentrace silného (a pravdivého) příběhu, skvělých hereckých výkonů a věrného zobrazení děsivého válečného pekla na Okinawě vyústila ve smršť emocí, jakou jsem v kině už dlouho nezažil. Pro mě jednoznačně film roku. Možná doplním několik informací. Americká 77. pěší divize byla v době okinawské bitvy již vcelku zkušeným útvarem, předtím prodělala bitvy o Guam a o Leyte na Filipínách v roce 1944, během nichž si Desmond Doss vysloužil dvakrát vyznamenání Bronze Star za chrabrost. Dossův 1/307 je tedy na začátku Okinawy dobře odpočatý a vypucovaný, ale ne nováčkovský prapor, jak by se mohlo zdát. Dále, jednoho z vojáků, který v bitvě přijde o obě nohy, hraje skutečný válečný invalida, australský voják Damien Thomlinson, který jako člen zvláštních jednotek přišel o obě nohy v Afghánistánu 2009. Nu a konečně, SPOILER, poté, co byl Doss zraněn střepinami granátu a evakuovali jej do týlu (jeho ztracenou Bibli opravdu hledali a našli), tak jej ve skutečnosti ještě zasáhl japonský sniper a kulka mu přerazila levou pažní kost. To již ale do filmu nedali, že by to bylo už příliš neuvěřitelné. Stejně tak nerozváděli, že Doss v době nasazení na Okinawě již trpěl počínající tuberkulózou, kterou se nakazil na Leyte. O to více tedy vyniká jeho fyzicky nesmírně náročná evakuace raněných kamarádů ze srázu Maeda (neboli Hacksaw Ridge).

• 8.3.2015  06:23

Film silný a přímočarý jako uvažování texaského kovboje. Na jeho konci, při závěrečných dokumentárních videozáznamech a fotografiích, bylo v kině doslova hrobové ticho. Cestou domů mě napadly verše ze staré písně kapely Poutníci: "I to je lidská historie: od Kartága po Nagasaki, generálům válečné kříže, ty na hřbitovech pro vojáky. A pod obloukem vítězným můžem vzdát hold těm obyčejným. Každému, kdo nemohl dál, když vítr smrti vál, když bezmocně stál - bůh války se mu smál..." Potěšily mě mj. pěkně znázorněný vývoj technologií během jednotlivých misí (nástup MRAPů, dronů) i účast dvou skutečných SEALs ve vedlejších rolích.

• 21.2.2015  23:58

Plný počet za technickou i obsahovou stránku filmu. Zdařilá kriminálka z pohledu pachatelů, reálná a (proto) depresivní sonda do řad české svoloče, u jejíhož řádění dnes Policie ČR hraje bohužel až příliš často jen roli stafáže. Oceňuji, že Jan Prušinovský a Jaroslav Žváček ušetřili své diváky dnes tak populárních "angažovaných výpovědí" a zachycují život v tomhle segmentu české společnosti takový, jaký je, ať si každý udělá o příčinách a následcích názor sám. Brilantní Kryštof Hádek v roli společenské a rodinné pijavice, Matěj Hádek v neméně skvostném ztvárnění "chytřejšího bráchy". Žádné laciné karikování, žádné zbytečné pitvoření, ale o to přesvědčivější výkony. A kouzelná Věra Kubánková v roli jejich bezpodmínečně milující a odpouštějící babičky, jako zjevení z časů, kdy byl svět ještě v pořádku. Na 90 let fantastický výkon. Zdáli slyšet Lví řev... Příznačné je mimochodem i to, že z palety ztvárněných zločinů dokáže aparát semlít pouze pachatele "z vášně", který je jinak pro společnost nejméně nebezpečný.

• 6.8.2014  14:30

Geniální, syrové a mimořádně depresivní vykoupení Otakara Vávry z předchozího přisluhovačství režimu. Jeho brilantní obžaloba komunistických zločinů 50. let 20. století umně skrytá v alegorii neméně odporných činů fanatických "lovců čarodějnic" na Moravě 17. století je přesvědčivou ukázkou, že bezbřehé zlo dokáže uspět v jakékoli době a prostředí. Není náhodou, že hlavní zápornou roli inkvizičního soudce Bobliga mistrovsky ztvárnil prominentní komunista Vladimír Šmeral a jednu z jeho obětí Jiřina Štěpničková, která sama poznala justiční zvůli komunismu na vlastní kůži. Odvahu postavit se rozpoutané mašinérii šílenství mají jen nemnozí, a ti jsou jeden po druhém drceni. Lidská tupost, omezenost, fanatismus, chamtivost, bezskrupulózní kariérismus, lhostejnost a strach tak opět triumfují ve skvostně vyprávěném příběhu bez naděje, který se skutečně stal... Je přitom laciné tvrdit, že šlo o "dobu temna", že dnes už jsme přeci někde jinde. Opravdu? Šmeralův Boblig dává jasně vzpomenout na justiční vrahy 20. století, ať německého Rolanda Freislera či české Josefa Urválka a Karla Vaše. Velkolepě zinscenovaným vraždám Heliodora Píky, Milady Horákové a dalších, tak podobným těm, jež ukázalo Vávrovo Kladivo, tleskala před pouhými několika desítkami let většina tohoto národa, mezitím již dovzdělaného a ateizovaného. Zde se nelze pohodlně vymlouvat na zparchantělou šlechtu a chlípnou církev! Opravdu jsme něco víc, než byli naši předkové? Opravdu se něco podobného nemůže opakovat i dnes?

• 7.4.2014  21:38
    Případy 1. oddělení (TV seriál) (2014)

Gemini to vyjádřil přesně. Tenhle seriál má ze současné produkce nejblíže realitě.

• 22.12.2013  22:21
    Recitál skupiny Klíč (TV film) (1992)

Geniální spojení nádherné zříceniny jihočeského hradu Landštejn a dnes již legendární renesanční folkové skupiny Klíč vyústilo v jeden z nejpůsobivějších recitálů, který u nás byl kdy natočen. Díky, brněnská ČT!

• 10.5.2012  11:56
    Doktorská pohádka (TV film) (1982)

Jedna z nejlepších studiových pohádek. Její výprava je sice chudičká, ale o tak kvalitní předloze a špičkových hereckých výkonech si řada dnešních výpravných pohádek může nechat jen zdát. Součástí tohoto hereckého koncertu plného nesmrtelných hlášek je i právě zesnulý Michal Pešek... Mimochodem, pohádka hezky motivuje k výpravě na Hejšovinu. Tato nádherná hora v bývalém hrabství kladském bývala po staletí součástí českých zemí, dnes je při cestě k ní nutno překročit polské hranice.

• 10.5.2012  10:08

Miniaturní klenot z dílny Eduarda Hofmana, který k textu pohádky Karla Čapka "oživil" ilustrace jeho bratra Josefa Čapka. Karel Höger pak svým hlasem odvádí mistrovský výkon a každé postavičce vštěpuje osobitý ráz. Mimochodem, jeho Dr. Voštěp připomíná hlas jiného českého herce, o generaci staršího Jaroslava Vojty. Atmosféru vhodně dotváří hudba Jiřího Srnky (např. klavírní motiv v úvodu). Je neuvěřitelné, že se tak plnokrevný a vtipný (např. měsíc při ošetřování rusalky) příběh vešel do necelých 17 minut.

• 25.12.2011  19:55

Příjemné a inteligentní pohlazení, které zahřeje u srdce. Velkolepá tvůrčí linie Čapek-Svěrák-Smyczek-Uhlíř. Po patnácti letech od premiéry jsou mimořádné kvality této pohádky již nezpochybnitelné a potvrzují je i četné adaptace v rámci nejrůznějších vánočních besídek, akademií a dalších kulturních akcí.

• 4.3.2011  10:45
    The Pacific (TV seriál) (2010)

Tohle opravdu NENÍ Bratrstvo neohrožených. Zatímco BoB popisuje osudy příslušníků jediné roty americké 101. výsadkové (Easy Company, 2nd Battalion, 506th PIR), která bojovala necelý rok, The Pacific má podstatně širší záběr (SPOILERY!): Bob Leckie a Sid Phillips na Guadalcanalu bojovali u How Company, 2nd Battalion, 1st Marine Regiment, zatímco John Basilone u Dog Company, 1st Battalion, 7th Marine Regiment. Ten specifický "Esprit de corps", jenž dává BoB nezaměnitelné kouzlo a intimitu, tak v Pacifiku není a ani být nemůže. Basilona vzápětí stáhnou, také Sid se vystřídá s Eugenem Sledgem před nasazením na Peleliu, kde to koupí i Leckie a jde domů. "Sledgehammer" navíc nastupuje ke King Company, 3rd Battalion, 5th Marines, čili opět zcela odlišný útvar 1. divize námořní pěchoty. A v jednom z posledních dílů je sice pěkně vylíčen konec Basilona na Iwojimě, ovšem ten tehdy již bojoval u 5. divize námořní pěchoty. The Pacific krom toho popisuje nasazení o téměř trojnásobné délce oproti BoB: od srpna 1942 do června 1945. Srovnávat The Pacific s BoB tedy opravdu dost dobře nejde. A mimochodem, k tomu často vysmívanému dílu z Austrálie: jednotky 1. divize byly po Guadalcanalu tak zdevastované, že jejich zotavení zabralo většinu roku 1943. Proto má díl věnovaný této fázi druhoválečných dějin divize v seriálu své místo. For me: 100%.

• 4.3.2011  09:42

Tento film shledávám býti perlou v koruně Britského filmového Impéria. Cena Akademie je v dobrých rukou. V dobrých rukou krále George VI. neboli Colina Firthe. A mimochodem, vidět Firthe opět v jednom díle s Jennifer Ehle, to milovníka "Pride & Prejudice" opravdu zahřeje u srdce...

• 27.4.2010  23:57
    Top Gun (1986)

Během vietnamské války se ukázaly výrazné nedostatky ve výcviku amerických stíhacích pilotů i ve výzbroji jejich strojů. Trendem totiž byly řízené střely vzduch-vzduch a prvky jako manévrový vzdušný boj či letecké kanony byly považovány za překonané. Tehdejší standardní stíhací letoun U.S. Navy a USAF, MDD F-4 Phantom II, v prvních verzích opravdu ani žádné kanony nenesl. Následkem toho všeho byl poměr sestřelů a ztrát ve vzdušných bojích nad Vietnamem neuspokojivý. U.S. Navy řešilo situaci rázně a 3. března 1969 založilo United States Navy Fighter Weapons School, známější pod názvem TOP GUN. Málo známým faktem je, že v počátcích tohoto výcviku Američanům výrazně pomohli Britové. Dalším krokem bylo zavedení nového námořního stíhacího letounu určeného k obraně letadlových lodí a vybojování vzdušné nadvlády, Grumman F-14A Tomcat. Ten byl mimo hrozivé baterie střel Sidewinder, Sparrow a Phoenix vyzbrojen i rotačním kanonem Vulcan. O zdařilosti konstrukce svědčí fakt, že Tomcaty pokročilejších verzí B a D sloužily v U.S. Navy až do roku 2005, resp. 2006. A právě o zmíněném výcviku a o stroji F-14, mimochodem považovaném za jeden z nejkrásnějších letounů všech dob, vznikl tento film. Nádherná pocta nádhernému letounu. Některé letové manévry jsou sice přitažené za vlasy a maskovat F-5tky za fiktivní MiGy-28 je úlet, ovšem to vynahrazují i dnes dechberoucí záběry. Při velkoformátové projekci a kvalitním nazvučení (aby vynikly oscarové kvality) jde stále o skvělou volbu.***** Mimochodem, hlášky o americké armádě (U.S. Army) u některých komentářů jsou úsměvné - TOP GUN je film o výcvikovém programu námořnictva a F-14 je námořní stíhačka. Plést si U.S. Army a U.S. Navy mohou snad jen ti, co nerozeznají Spartu od Slávie.:o)

• 26.12.2009  15:43

Jedna z prvních českých (tj. nikoli československých) pohádek a současně jedno z nejlepších děl tohoto žánru vytvořených v 90. letech. Jen (spoiler) ta smrt hlavní postavy, byť zde vzápětí nadpřirozeně odčiněná, představuje v pohádkách vždy spíše problematický prvek... Mimochodem, Pavlínka je jediná princezna toho jména, kterou v našich filmových pohádkách máme.

• 26.12.2009  15:14

Vynikající pohádka se silnou atmosférou, nezbytná součást pestrého vánočního/svátečního pohádkového koktejlu.

<< předchozí 1 2 3 4