Shrek Třetí (2007)

Kdyby Shrek Třetí nebyl třetí, ale První, asi by celkový dojem z něj byl podstatně lepší. Nádherná animace, docela vtipný dej (sice se mi podařilo od srdce zasmát jen dvakrát, ale co....) a nějaké to poselství (správně americky patetické). No, jenže tenhle film je třetí díl. Po geniální jedničce a o trochu slabší dvojce přichází nejslabší trojka. Kdo nezná jedničku, asi mu to bude připadat výborné. Ale asi moc nepochopí, proč osel a drak spolu mají malé oslodráčky. Mě se nelíbí, jak do animáků jejich tvůrci vkládjí patetické scény, které snad mají někomu otevřít oči (nevěřím, že to je parodie). Uškodilo to vlastně i Karlíkovi. Nejlepší mi nakonec přišel Merlin coby senilní dědek (scéna kdy hraje na klavír - to bylo mé první zasmání se od plic). Jinak je to celé takové podivné, děj sice místy vtipný (=úsměvný), ale už to není Shrek. Kde jsou ty časy, kdy byl Shrek o tom, jak jde zlobr zachránit princeznu? Teď už to je moc komplikované a i těch fórů (polib mi polevu!) ubylo. Shrek Třetí je příklad toho, jak Hollywood rejžuje na svých povedených kouscích. Jen doufám, že je to Shrek Třetí - Poslední. Dávám poctivé tři body - hodnocení 50%.

Drž hubu! (2003)

No... :-) Jsem na francouzské komedie vysazený, ale tohle mi už přišlo moc "krejzy". Nebylo to špatné, ale nepovedlo se mi za celou dobu se ani jednou pořádně zasmát. Asi stárnu...

Goyovy přízraky (2006)

Velmi, velmi dobrý a povedený film. Samozřejmě to není film o Goyovy a fakt, že jeho jméno se dostalo do názvu považuju za komerční trik, ale budiž, Forman si to asi může dovolit. Sám Goya je tam vedlejší postavou - vedlejší postavou silného příběhu o inkvici, lidskosti a božích mlýnech. Krásná výprava, skvělé herecké výkony a příjemně doplňující hudba. Čistých 80%

Muž na Měsíci (1999)

Přesně tenhle a žádný jiný film považuji za nejlepší dílo Miloše Formana. Jde do hloubky osobnosti, kterou nebylo snadné pochopit, ale která měla krásnou duši. A drsný zevnějšek, pochopitelně. Jim Carrey zde září, vyniká naprosto nad všemi rolemi. Mám ale velké dilema, je zde lepší než v Truman show, nebo ne? Mé rozhárané já nakonec dalo přednost Kaufmanově zpodobnění. Muž na Měsíci bude někomu, kdo nepřijme Kaufmanův humor, připadat jako debilita. Tenhle film částečně rekonstruuje a Evropanovi přibližuje tento velmi, velmi netradiční humor. Kdo ho nepochopí, nepochopí a odsoudí tento snímek. Já jsem z něj nadšen a unešen.

Amadeus (1984)

Bože! Kolikrát já už tenhle film viděl! Poprvé - zmatení. Tohle přece nemůže být Mozart... Ale to mi bylo patnáct a naivně jsem ještě stále věřil, že to bude životopisný film. Tenhle film nemusí mít se skutečnou Mozartovou postavou nic společného. Stejně ani se Salierim. Je to příběh, který se mohl stát. Tak je potřeba jej brát. Je natočen naprosto mistrně - bez jediného hluchého místa. Skvělé kulisy, více než dokonalé kostýmy a famózní herectví Abrahama a Hulceho... Chce se mi říct, že je to nejlepší Formanův film. Ale není. Muž na Měsíci je pro mě mnohem důležitější a hlubší film než toto. Přesto plných 100% a samozřejmě *****. Bravo, maestro!

Úsměv Mony Lisy (2003)

Hezký milý film, který si sem tam, jednou ročně, rád pustím, ale obejdu se bez něj. Julie Roberts nádherná, ale vzhledem k mé platonické lásce k ní jsem ani nic jiného říct nemohl...

Americká krása (1999)

Výtečný film. Jen pro mě nebylo snadné se na něj podruhé podívat, snad depka z toho, co přijde. Nicméně, Kevin Spacey zas a znova ukázal, že umí.

Dobrý ročník (2006)

Takže Dobrý ročník je jeden z nejpřeceňovanějších filmů taky na ČSFD. Uznávám, že se na to hezky kouká, ale jinak je to neuvěřitelný patetický blábol. Londýn je v něm vyobrazen jako chladné město a Provence jako žhnoucí idylka. PROBOHA. To si fakt pan Scott myslí, že to takhle je doopravdy? Russel Crowe by se měl už konečně zbavit své ustarané vrásky a měl by přestat přehrávat. Jinak uznávám, že ten film je fajn na sobotní odpoledne, ale víc než 70% mu nikdy dát nemůžu

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

Film pro děti - nejen ty opravdové, ale také pro děti v nás, dospělých. Karlík je mimořádně hravý film, který zapojuje ty nejskrytější kouty lidské fantazie a klade si otázku: CO je důležité v životě? Mírně - nebo lépe řečeno - silně patetický závěr jsem sice filmu víceméně odpustil, ale trošku to snížilo celkový dojem.

Rok ďábla (2002)

Dokonalé propojení hudby Jarka Nohavici a Čechomoru a osobnosti Jarka Nohavici, členů Čechomoru a Karla Plíhala. Rok ďábla není jen fiktivním dokumentem, jako byl Mňága happyend, ale hlavně je to film o andělích v nás. A samozřejmě hudba Čechomoru tenhle film povýšila o další příčku.