Kolja (1996)

Už patnáct let nebyl tento film překonán. Pořád je to nejlepší český film dvou dekád. Ať si je laskavý. Ať si je vykalkulovaný. Je nabouchaný úžasnými momenty, emocemi, milým humorem a velkým osudem. 100%

Králova řeč (2010)

Pár dní nazpět jsem si znovu pustil oblíbený film Královna. Mám ten film rád, byť se zcela otevřeně staví na stranu Alžběty a současné královské rodiny. Mám ten film rád proto, že na pozadí přitažlivého tématu odkrývá velké otázky a hledá na ně odpovědi. Králova řeč je na tom podobně. Koktající nástupce trůnu, který o něj nikdy nestál a nebyl pro něj ani připravován. Najednou musí přijmout odpovědnost, notabene v okamžiku, kdy Velká Británie, Evropa i celý svět stojí na pokraji katastrofy, a na počátku nového uspořádání světa. Je to Colin Firth, kdo drží táhne film? Překvapivě ne. Je to i Geoffrey Rush v roli logopeda, jenž se má starat o to, aby se novopečený král naučil proslov. Tahle postava je oním pilířem, oním středobodem vesmíru filmu. Byť Australan (herec, i postava), celý film můžeme obdivovat jeho anglickou noblesu. A Colin Firth... Má vůbec cenu říkat, že je jedním z nejlepších současných herců, a že i tady ukazuje, jak moc ho dnešní film potřebuje? Jsem dojat - i teď, mnoho hodin poté, co jsem tiše sledoval závěrečné titulky. Pánové v Akademii v júesej, dobře važte svou volbu. Pokud Colin Firth, Geoffrey Rush a film jako takový nedostanou Oscara, zvedne se proti vám mohutná vlna odporu. Myslete na Egypt ;)

Šílenci z Manhattanu (2007) (seriál)

Než dokoukám první sérii, nechci hodnotit, ale už teď vím, že tohle pro mě bude další závislost: Stylový oldschool počin z doby zlatého věku reklamy je fascinující od prvního dílu. Seriál mě vtahuje velmi, velmi pozvolna a po prvních dvou dílech jsem jej považoval za takový silnější průměr. Ale jak se začnou komplikovat vztahy a rozvíjet další linie příběhu, seriál získává na atraktivitě. Zajímavé je taky odhadovat, jaká tajemství mají jednotliví aktéři příběhu a jak se jejich osudy budou vyvíjet dále. Prostě - tohle se hodně povedlo.

Norské dřevo (2010)

Artové nudy tam nakonec bylo mnohem méně, než jsem se obával po přečtení několika komentářů na ČSFD. Skalní fanoušek knížky bude spokojený a ten, kdo ji nezná, některé věci chápat nebude, ale každopádně to je dobře udělaný film, jen si předtím dejte silný kafe.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Při čtvrté sérii musím výrazně snížit hodnocení. Dobrý seriál se pozná tak, že končí ve chvíli, kdy ztratí své původní kvality. A nebo je neztratí vůbec a končí po dlouhých letech (MASH). TBBT ale od poloviny třetí série míří těžce do míst, kde nohy ztrácejí své slušné pojmenování. Jestliže jsem dával po první sérii TBBT pět hvězdiček, musím teď dvě ubrat. A pro letošní sezonu jsem se seriálem skončil.

Castle na zabití (2009) (seriál)

Seriál splňuje všechno, co od skvělého seriálu očekávám. Sice mi trošku při třetí sezoně vadí stále se opakující schéma, ale chemie mezi Castlem a Beckettovou to hravě překonává. Těším se na dašlí díly a série.

Sociální síť (2010)

Mám rád Fincherovu přímočarost. Mám rád jeho styl režie, jeho pojetí scén a jeho cit pro drama. Není úplně férové filmu vytýkat jeho zcela očividnou jednostrannost. Troufám se považovat za inteligentního diváka, který dokáže rozlišit dokument od hraného filmu. Scénář je navíc ještě k Zuckerbergovi relativně milostivý. Trošku jsem se bál, že Zuckerberg v něm bude za mnohem většího hajzla. Herci se chovají přesně jak mají - univerzitně a harvardsky. Měl jsem zkraje problém zvyknout si na kulometné tempo dialogů, ale na to se zvykne rychle.

Zemský ráj to napohled (2009)

Hodnocení filmu se u mě mírně zlepšilo, když jsem si uvědomil, že trval skoro dvě hodiny. Příběh průměr, zpracování průměr, herci docela fajn, takže poctivé tři hvězdičky a nebudeme o tom mluvit .o)

Ženy v pokušení (2010)

Když jsem viděl poprvé, měl jsem pocit, že to je největší kravina od dob Ještě větší blbec, než jsme doufali. Když jsem to viděl podruhé, pochopil jsem, že tohle je naopak jeden z nejzajímavějších filmů, který se tu za poslední dobu natočili.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Hodnocení podle pilotu: Fantazie. Přesně takhle si představuju seriál. Náladou mi to hodně připomnělo Kmotra nebo Tenkrát v Americe a Buscemi tam je naprosto dokonalej. 90%