• Fantasy

Eternals (2021)

Eternals jsou rozhodně jiná marvelovka, než jaké jsme doposud vídali. Daleko větší prostor se dává postavám oproti akci, v počtu v jakém se zde objevují to však dává smysl. A oceňuji rozhodnutí Marvelu dát Chloe Zhao možnost rozvinout jednotlivé charaktery, a neponechat je jednotvárným křovím na poli boje dobra proti zlu. Snaha o vnitřní konflikty se v komiksovkách moc nevídá, a citově zabarvených postav bývá pomálu. Samozřejmě na úkor této výsady se zdá tempo dosti pomalejší, zvlášť když má film takovou stopáž. Film nemá vyloženě hluché momenty, ale i tak občas působí unyle. Herci jsou slušní, Gemma Chan ve vedoucí roli asi méně výrazná a zajímavá než ostatní, což se dá taky považovat za mínus. Akce přehledná, nerušivá, dobře nasnímaná a nastříhaná. Nejde o žádný přelom, ale o pokus o nové uchopení tohoto žánru, což se dle mého až na menší výtky povedlo velmi slušně.

Paroží (2021)

Moje vysoká očekávání možná způsobila, že jsem z filmu neměl tak nadšené pocity jak bych si představoval. Antlers je z řemeslného hlediska rozhodně dobrá práce. Ponurý a depresivně industriální Oregon vytvářel správnou atmosféru, a práce s kamerou a střihem je slušná. Více sem čekal od duchovní stránky filmu, která je upozaděná na úkor vztahů mezi postavami, jejich minulosti a jejich traumat, která mají akorát omlouvat klasicky hororové nelogické chování postav. Monstrum samo o sobě zas tolik nevidíme, a jak pozdě přijde na scénu, tak rychle a nezáživně zmizí. Rozhodně slušný snímek, v rámci žánru však pro mě ničím nevyčnívající.

Reminiscence (2021)

Reminiscence je film s velmi zajímavým setupem, premisou a prostředím ve kterém se odehrává. Ze všeho však nedokáže vyždímat plný potenciál. Máte tajemnou a okouzlující Rebeccu Ferguson, charismatického Hugh Jackmana a stejně ve mě přetrvává pocit, že se neprodali ve svých rolích tak jak by mohli. Detektivní linka s noirovskou atmosférou klouže po povrchu, a nedokáže naplno rozvinout svůj potenciál, vyvolat v divákovi větší napětí či ho dostat zajímavým zvratem. Zatopená blízká budoucnost pak vypadá zajímavě, v rámci příběhu však nehraje takovou roli jakou by si zasloužila. Reminiscence tak nakonec působí jako hezky natočený film, jehož silné stránky však Lisa Joy nedokázala rozvinout natolik, abych měl jako divák chuť cokoliv si z filmu výrazněji zapamatovat.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Venom 2 je svým způsobem osekanější první díl, který se soustředí na to, co v jedničce bylo klíčem úspěchu, a to ostatní naprosto upozaďuje a nedává tomu prioritu. Tím nejzábavnějším je tu tak chemie mezi Eddiem a Venomem, kde Tom Hardy opět zvládá svým křečovitým stylem zahrát velmi zábavné situace. Většina vtipů na mě fungovala, i ty jednodušší, místy sem však měl pocit, že si je Andy Serkis až moc vědom toho, co funguje a chce tomu dát prioritu stůj co stůj. V některých momentech se tak film až skoro pitvoří a snaží se diváky tak moc uspokojit, až to nepůsobí příjemně. Carnage je nevýrazný, můj oblíbený Woody Harrelson nemá tolik prostoru a tak se snaží zahrát psychopata skrze svůj expresionismus, který funguje tak napůl. Celý film rozhodně ubíhá, nemá hluchá místa, zvládá svoje přednosti vypichovat a stavět na nich, i tak ale ve mě zbyl pocit, že to nefunguje tak překvapivě, a tak zajímavě jako v prvním díle. Triky a souboje o něco lépe natočené a vypiplané, pořád však ratingem hrubě, ale opravdu hrubě nevyužité.

Úniková hra: Turnaj šampiónů (2021)

Pointa stejná jako v prvním díle, ovšem lehce okoukaná. Tím, že jde o výběr vítězů předchozích her zde chybí určitá nevědomost a naivita postav z prvního dílu, navíc zde není vyloženě nikdo komu by se dalo fandit. To základní však film zvládá opět dobře, místnosti jsou fajn a nápadité, místy za hranou reality ale to by zas nebyla taková zábava že.

Krvavě rudé nebe (2021)

Další poměrně slušná Netflixovská žánrovka. Moje očekávání naplnila především první polovina filmu, ve které sledujeme nejen boj upírky s únosci letadla, ale taky se sebou samotnou a se svým prokletím. Druhá polovina se zvrhne do řemeslně dobře zvládnuté žánrovky, ve které fungují velmi dobře hlavně masky a výkony ústředních herců. Filmu by však prospěla o něco menší stopáž. Ne, že by se objevovali hluchá místa, téměř celý druhý akt se něco děje, i tak by ale 20 minut dolů dynamice děje prospělo. Konec už byl spíš takový kýčovitý, snadno odhadnutelný. 4 hvězdy nedám jen proto, že český herec hrající českou postavu z Česka musí mít ruské jméno a mluvit rusky, protože absolutně nevím proč.

Lajna - Série 2 (2019) (série)

Oproti první sérii teda docela sešup. Nové postavy moc nezaujaly, parodie na namyšlenou NHL hvězdu v podání Neužila sice fungovala dobře na papíře, ale v praxi se jednalo o neskutečně debilní a otravnou postavu. Vtipných momentů po málu, typických hokejových klišé využíval scénář opravdu přespříliš a ztrácelo to účinek narozdíl od první série. Navíc ten budget na tu Slavii fakt nebyl a bylo to hrozně vidět.

Tiché místo: Část II (2020)

Oproti prvnímu dílu tu chybí nápaditost, a některé dějové zvraty zavání klišé. Nicméně to, v čem byl první díl tak dobrý (hutná atmosféra, tísnivé napětí a nápad samotný) funguje i ve dvojce. Ta nás zase posunula o kus dál, ukázala nám trochu více ze světa beze zvuků, možná toho mohlo být více, ale film alespoň dobře odsýpá a nezdržuje se zbytečně na místě.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Shang-Chi jedna z nejlepších marvelovských sólovek, a nejlepší představení nového hrdiny od Doctora Strange. Film si z komiksů, ale především pak z celé asijské mytologie bere jen to nejzásadnější, a servíruje to divákovi nejlepším a nejzajímavějším možným způsobem. Ve filmu funguje spojení moderní doby se starověkými čínskými legendami, stejně tak jako je znát pocta bojovým žánrovkám, či legendárním asijským tvůrcům. Postavy fungují dobře, hlavní antagonista není pouze černobílou překážkou, stejně jako vedlejší postavy povětšinou nejsou zbytečnou výplní. Filmu bych vytknul pouze scenáristické kličky, kterých však nebylo mnoho, a drobné CGI nesrovnalosti. Za mě však velké a příjemné překvapení.

Sebevražedný oddíl (2021)

Šílenství, kreativita a originalita Jamese Gunna ve své plné kráse. Ne nadarmo udělal z naprosto neznámé značky, jakou byli Strážci Galaxie, jednu z nejoblíbenějších filmových sérií. Suicide Squad je tak pro něj naprosto ideální látka, ve které dokázal z neznámých a bizarních komiksových postav vyždímat to nejlepší, dokázal je ideálně herecky obsadit, a hlavně i v těch nejmenších štěcích do nich dokázal dostat pro něj typický styl plný sarkasmu, divného humoru a brutality. Scenáristicky zajímavě rozprostřené do několika časových rovin, Gunn si šikovně hraje s přechody jak vizuálně, tak v rámci příběhu. Pro mě nejočekávanější film roku 2021 dopadl opravdu uspokojivě, a více Gunna v DC světě prosím. *SPOILER* Jednu věc mu však nedokážu odpustit, a to je odpravení Captaina Boomeranga.. moment, který mě dostal, zamrzel, a nechal v rozpacích. Ovšem i to dokazuje, jak skvěle dokázal ještě nedávno největším filmovým studiem nechtěný režisér do svého filmu promítnout všechny různé emoce. Po Aquamanovi tak zatím nejlepší DC film z "provázaného vesmíru".