• Fantasy

Godzilla (2014)

Moderní pojetí slavného monstra, které vzhledově překonává své předchůdce. Na nic víc než klasický blockbuster si to nehraje, a je to ku prospěchu. Tempo místy vázne a začátek je pomalejší, ale poměrně záživný. Že bylo ve výsledku Godzilly ve filmu málo? Neviděná hrůza je často mnohem děsivější, a Edwards v tomhle odvádí dobrou práci. Některé scény nejsou tak přehledné, tmavý filtr a události v noci by mohli být lépe zpracované, ale overall jde určitě o velmi slušný trhák.

Predátoři (2010)

Říkejte si co chcete, jako fanda rasy Yautja jsem si návrat predátorů užil. Příběh sice nestaví na žádném neotřelém konceptu, nicméně v rámci žánru je solidně řemeslně i scenáristicky odvedený, skvěle zasazený do světa Predátorů. I když se v zásadě jedná o prachsprostou likvidaci, tvůrci jí umí podat zábavně a intenzivně. Postavy působí jako zajímavá sebranka ze všech koutů světa, ve výsledku je většina postav dost povrchně vykreslených, a ve svém jádru bohužel nejsou tak propracované. Když nic jiného, tak jsou alespoň cool (tichý zabiják Yakuzy, ruský kolohnát s bezbolestnou... jak víc cool archetypy byste chtěli) Slušný casting v čele s Adrianem Brodym způsobil, že jsou postavy v rámci té povrchnosti relativně enjoyable a u každého se najde moment, díky kterému se dá postavě fandit, určitě ale mohla být jejich rozmanitost využita lépe. Mým favoritem je jednoznačně Hanzo, a překvapivě i doktůrek Topher Grace, s jehož postavou ale podivně scénář vyjebal. Predátoři nenabízejí žádnou inovativní novinku, ale přinášejí více z Predátorské kultury, a hlavně dokáží udržet pozornost po celou stopáž, a já na ně zkrátka nedám dopustit.

Sucker Punch (2011)

Bláznivý, nesmyslný, ale fascinující a perfektně provedený. Tenhle film nabízí tolik těžko pochopitelných souvislostí až je to strašně dobré. Výlety z "klubu tanečnic" do bitevní vřavy... co k tomu říct. Ovšem musí se uznat, že ty snové scény jsou udělány parádně. Půl hvězdy dolů za trochu divný příběh, ale radši to zaokrouhlím na čtyři.

Robin Hood (2010)

Jako výpravný, historický film dobré. Ale tohle rozhodně není film o Robinu Hoodovi.  Nic proti příběhu, který ukazuje zrod jednoho z nejslavnějších antihrdinů historie, název filmu však láká na něco, co nakonec film téměř nenabídne. Jako historický film je to slušné, Scott v tomhle žánru zkrátka umí chodit. Souboje a bitky jsou cool, choreografie záživná.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Zajímavé a originální. Po delší době mě setkání s jiným světem celkem potěšilo. Postava Johna Cartera je však záhadou. Na jednu stranu vážný, na druhou zas v určitém smyslu vtipný... mění tváře až to není přirozené. Jedna hvězda za Tarky, jedna za v zajímavých kostýmech oblečenou Lynn Collins, třetí za efekty a čtvrtá prostě za originální fantasy. A když už je obal věnovaný "bílým gorilám", možná by nebylo na škodu kdyby ve filmu hráli větší roli.

Jack a obři (2013)

Pohádkový příběh trochu jinak, moderně, a vlastně proč ne. Ač se od staršího, kresleného provedení v příběhu odlišuje, na zážitku to nic nemění, a Singer zachovává kouzlo originálu. Není to ani přehnaně pohádkové, ale ani moc moderně přeplácané. Ewan McGregor v seriózní, avšak zároveň komediální poloze, která mu zde sedla skvěle.

Lovci duchů (2005) (seriál)

Nejlepší duchařský seriál ever. Fešák Jensen Ackles ve své nejlepší roli toho drsnějšího, radikálnějšího a víc vtipkujícího bratra. Jeho humor nikdy neomrzí. Záhady dobře vytvořené, založené na skutečných podkladech či mýtech. Prostě paráda.

Den poté (2004)

Pro mě nejlepší katastrofický film. Ač Emmerich rád zabíhá do různých žánrů a i díky tomu dost jeho filmů není stoprocentních, zde mi nechybělo nic co by měl takový film mít. Přírodní jevy působily nadmíru realisticky, ať už tornáda nebo obří vlna. Základní principy, na kterých celková "katastrofa" stavěla vyzněly celkem zajímavě a promyšleně. Ve druhé části filmu tempo trochu zvolnilo, stal se z toho spíše boj o přežití a sledujeme snahu otce o záchranu syna. Zde to pak tahá charismatická dvojice Gyllenhaal - Quaid.

Dredd (2012)

Mama's not the law... I am the law. Dredd je parádní a drsná jízda, kde Karl Urban v hlavní roli tvoří polovinu úspěchu. Značně stylová, syrová a špinavá záležitost, která je takovým komiksovým Serbuan Mautem v post apo světě. Rozdíl je v tom, že Dredd je pomalejší, ale údernější. Celkově má neonové prostředí svoje kouzlo, a v kontrastu se slowmo scénami vytváří jedinečně opojný vizuál, který zřejmě nesedne každému. Určitá béčkovost a retro styl zde není laciným doplňkem, ale efektivním nástrojem jak podtrhnout komiksové vazby, a zároveň je zužitkovat tak, aby film nepůsobil hloupě nebo nereálně. Můj miláček Karl nemusí sundat helmu, stačí jeho pronikavý hlas. Pro hezkou tvář je tu Olivia Thirlby, která funguje jako skvělý sidekick jenž není do počtu. Tam, kde vázne tempo vše táhne Urbanovo charisma. Bohužel nevýrazná kampaň zarazila jeden z nejlepších a nejdrsnějších komiksových filmů do země, pro mě však jde o jeden z nejlepších komiksových či akčních filmů druhé dekády tohoto století.