Hooligans (2005)

Rozmazlený fracek Frodo sbalil raneček a vyraril z Roklinky za příbuznýma hobitama Bouchačiskama do Británie. Když to sfoukl s tím prstenem, stalo se jeho novým životním cílem bejt spravňáckej takyfanoušek chuligán. Začne se teda flákat po hospodách, vobjíždět fotbalový zápasy a prát se na ulicích, dokud i poslední z Vožrálků, Vyřválků a Vymydlenků, z přátel Pepy Bouchačiska těch nejlepších, neuzná, že je bodrej borec co netrhá partu všemi směry se rozbíhajících agresivních opilců a nedá slávu jménu Pytlík i ve spojeném království. Pokud chcete vidět, jak Frodo dostane do držky, doporučuju, jinak chuligánskej průměr.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Tohle je pro mě jen další kopií seriálu Přátelé. Už originál není nic zavratného, ale hlavní predstavitelé mi začali lézt na nervy až kolem 6./7. série. Naproti tomu v HIMYM mi lezou na nervy od začátku. Vtipy mi připadají plitké, neoriginální a prvoplánové, herečky jedna jako druhá (režisér je asi na tenhle typ vysazenej), herci šampóni a na hláškách "všemi" oblíbeného Barneyho nevidím nic legendárního (povězte mi jednu _legendu_ a vyvraťte to). Pohádka o bandě konzumáků, kteří mají být roztomilí svojí dobrosrdečností a nerozhodností, ale mě z toho vycházi jen přihlouplost navlečená do seriálového klišé bezva party jak vystřižený z Beverly Hills 90210. Promiňte, tenhle směr komediálních seriálů považuju za prohnilou reklamu na šťastné životy v báječném světě kolem nás (tj. mimo realitu). Telenovela pro mladé.

Moc obilí - Historie nejvýznamnější plodiny (2005) (TV film)

Tenhle dokument mě hodně zklamal a vůbec nepřináší, co název slibuje. Namísto historie plodiny se dozvídám spíše o významu a historii ve vztahu k náboženství a celkově je dokument přespříliš naplněn vírou a málo poctivým zrnem. Jsem spíše odpůrce víry a mám z díla pocit jako po nějaké propagandě. Rozhodně pro mě příliš velká propagace duchovna na úkor faktů o historii plodiny, o původu se tam snad nemluví vůbec, pokud si pamatuju. Doporučuji přejmenovat na něco jako Málo obilí - historie nejvýznamnějšího náboženství...

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Ten film je o Něm a o Ní. On je James Bond, ale z licenčních důvodů se tak nejmenuje. Ona je James Bond, ale z licenčních důvodů se tak nejmenuje. On je prototypem pohodovýho blbečka a On na večírcích chlastá (protože v pravěku neměli mobily se sociální smyčkou). Vzali se a zplodili lež a přetvářku. Žijíce zcela uvěřitelné životy. Ve zcela uvěřitelném světě. Na planetě Lobotomos IX. On má kamaráda takřka důvěr(yhod)ného, On prima kamarádky v práci. On je velkej borec, avšak On je borec ještě větší. Nikdo se nediví, že (z licenčních důvodů) vznikla část po 62. minutě, kde film přináší variace na to stejné a nebo případně na filmy jiné. A i přes tohle vše řeší naše milenecká dvojice problémy jako my všichni ostatní zmrdelníci. Problémy lásky. Z licenčních důvodů nikoliv homosexuální. A nebo jak poznat, že čip je z Číny. Když je to tam napsaný. Nehledě na licenční otázky. To a mnohem více v eposu, kde Jeho hrál idol dívčích srdcí před dvaceti lety avšak On byl zcela bezpochyby falešný. Pravý Andželýna má větší rty, v náručí spratka a vnitřnosti venku. Nakonec přijde happy end. Půjdou k psychologovi. Veškeré osoby, místa a události mohly být zaměněny za cokoliv jiného a výrobce neposkytuje žádnou záruku. Uchovávejte mimo můj dosah. Vyrobeno z recyklátu. Minimální trpělivost: hodnota uvedena na obalu

Nebezpečné probuzení (2005) (TV film)

Už mě to nebaví. To bylo tak průhledný vod samýho začátku a navíc nechyběla obligátní kráva... teda silná žena a její milující rodinka (malých hloupých telátek). Strašně jsem si přál, aby je tam všechny vykostil, nebo tak něco. I náznak dramatu by potěšil, když thriller se nekonal. Ale byla to jen řídká kejda. A když se nad tím zpětně zamýšlím, tak se tam od tý nehody vlastně nic nestalo. Teda jako stalo, ale bylo to taaaak vo ničem. Naprosto na mě ty jejich životní osudy nedoléhaly, jenom mě všichni rozčilovali víc a víc až do hepáče plnýho nadějí a lásky... No a protože tam nebylo nic, co by upoutalo moji pozornost, zas jsem se věnoval detailům. Třeba jsem přemýšlel, jak tydle filmový lidi vždycky žijou v obrovským baráku uprostřed obrovskýho pozemku. No jestli to tam má vopravdu vypadat pořád tak uhlazeně a uklizeně, prostě dokonale, tak to snad musej celej den makat. Kde pak berou čas na ty svoje pseudoproblémy? Nu a pak byl kaněc filma.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál)

Tohle nemá cenu komentovat, prachsprostá nikam nemířící telenovela. Eště že je tam tolik doktorů, jinak by je už vykosila nějaká pohlavní nemoc. Já bych řekl, že to mele z posledního, už nemají ani na kostýmy a Bára Štěpánová musí nosit o číslo menší (což je mimochodem fuj). EDIT: Asi už mi hrabe, ale nějakou dobu si pohrávám se zvrácenou myšlenkou přihodit na vrch té kupy hnoje jednu hvězdičku za neuvěřitelného doktora Švarce v podání (vždy tragického) Martina Zounara. Nemění to nic na celkovém odpadu, ale tahle postava mu sedí. Přímo životní role, to ti povidám!

Ostrov (2005)

Je to taková variace na knihu This Perfect Day říznutá THX 1138 (edit: Nebo možná spíš Logan's Run, v tu chvíli mě to nenapadlo) plus nějaký blábolscény. Bohužel ani na jedno to nemá atmosférou a přišlo mi to takový celý mdlý. A moderně pridebilněný. Ale jako zábava na odpoledne je to dobrý.

Pád do tmy (2005)

Po poměrně slušném rozjezdu, který se zhodnotí hlavně v závěrečné části snímku, se ocitáme s partou kamarádek, milujících extrémní sporty, u hrdla nezmapovaného jeskynního systému kdesi v Appalačském pohoří. Z dobrodružné výpravy se však náhle stává drama vhodné nejen pro klaustrofobiky, odhodlání hrdinek příběhu je však velké a tak svítá naděje. Drama graduje a jediným okamžikem se mění na smrtelný horor. Výborná kamera i stavba filmu zaručuje, že ani v omezeném prostoru není čas na nudu a slabších momentů bylo jen malinko. Zakončeno více než vhodně vzhledem k postupné eskalaci příběhu. Tohle strčí do kapsy kdejakou lekavou úchylárnu, kterou nás filmaři poslední léta krmí.

Piráti (2005)

Je to poněkud zvláštní, ale u tohoto pornofilmu se mi nelíbily zfiflený pornoherečky a jejich vycpaný partie. Světe div se, líbil se mi chlap! Ne že by se změnila moje orientace, ale ty miliónkrát protažený a všemi už okoukaný děvy v sobě neměly za mák ženskosti a přímočaré porno mě prostě nebaví. A to ani v kostýmech. Kvůli příběhu se na to asi nikdo dívat nebude, ono taky není celkem proč, pokud nejste ujetý na "zcela nečekané" příležitosti k sexu. Opakem tomu všemu je Evan Stone, který mě bavil svými výrazy a nadhledem, se kterým se natáčení zúčastnil a přiznávám, že to je to nejlepší.

Protokoly sionských mudrců (2005)

Dokument o světové židovládě popsané v Protokolech sionských mudrců se nás snaží na první pohled poměrně zdařile přesvědčit o až absurdní bláhovosti těch, kteří v tento spis věří. Přináší na jednu stranu zajímavé hudební motivy, na druhou stranu však selhává v oboru své hlavní působnosti. Úhel pohledu je totiž příliš křečovitý, než aby působil seriózně, vychýlený na stranu hovořící proti protokolům. Zastánci psaného díla zde vypadají hloupě i fanaticky, ostatní prostě jen staromilsky. Autoři mluví o propagandě a šíření nesnášenlivosti, fanatismus ale bývá spojen s každým kontroverzním tématem. Tím spíše, když se zakazují knihy, tak nevím, proč se tolik "diví". Nereflektují však zásadní posun významu a symboliky těchto protokolů, kdy otázka jejich pravosti se stává bezpředmětnou. Dobře je to patrné ze slov několika "zastánců". Zajímavé téma a dobré zpracování však nenahradí pokulhávající obsah, který se dál než k přiblížení historie protokolů a výsměchu jejich "zastáncům" nedostal.