Dovolená s Andělem (1952)

Jak já vždycky s hrdinou soucítím, když ho otravnej kolektív nutí se zapojit, protože nikdo nesmí stát stranou. Ještě by se z něj mohl vyklubat nějakej ten individualista! Ani nevadí, že z pana rady udělali revizora, tohle je ten můj oblíbený Jaroslav Marvan. S každým obezřetně a nikoho si nepustit k tělu, nejlepší obrana je útok. Nebyla by to správná agitka, aby se tu nenašlo nějaké příkoří v podobě dětí bez střechy nad hlavou, ale kolektív není složen z nejlepších pracovníků jen tak z plezíru a proto se dobré dílo podaří a i Gustav Anděl zklame a najde si cestu k dobráckému spolubydlovi Vyhlídkovi. Šťastný to konec v zemí, kde není pánů ani žebráků!

Captain Horatio Hornblower R.N. (1951)

Věru pravá dinosauří fosílie je tenhle film. Rozhodně jeden z těch, který je poplatný své době. Efekty sice mohou ještě dnes soupeřit s leckterou pochybnou tvorbou - na to, že to byla hodně studiovka, tak proč ne. Mě se ty kulisy líbily. Ale ten obsah... Nekonečný oceán. Toto jsou cesty HMS Lydia na její sedmiměsíční misi. Vydávat se za poznáním tajemných nových kontinentů, hledat nové přístavy a spojence. Odvážně se pouštět tam, kam se francouz dosud nevydal... No každopádně je jasný, odkud Gene Roddenberry všechno vykradl, včetně kapitána Horatia Kirka, jeho posádky a jeho pletek. Jinak příběh je klasický hrdinsko-milostný patos, který známe nejen z TOSky ale i z kdejakýho filmu z padesátých (a i pozdějších) let. Pokud to srovnám s o půl století mladší britskou sérii, zjistím, že to je dost nesrovnatelné. Možná, kdybych tenhle film viděl první... ale neviděl a po pravdě, není tam moc co vidět. Je to celkem nudné a celé se točící kolem kapitána, ostatní postavy jsou vlastně jen dekorace. Škoda.

Diktátor (1940)

Já si o Chaplinových kopancích myslím v zásadě to samé, jako "katipán Černázije". Prosím, prosím stop. Ale výkon v tomto snímku předvedl brilantní a já se výborně pobavil, ač jsem nenašel nikoho, kdo by se bavil se mnou. Scéna s příjezdem Napoloniho vlaku je nezapomenutelná, stejně jako perfektní parodie Hitlerových gest a výrazů.

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Tenhle film jsem sháněl několik let a vůbec nelituju. Na rovinu přiznávám, že výtvarné pojetí scén mi zcela vyrazilo dech a při prvním shlédnutí jsem si ze snímku neodnesl po příběhové stránce ani po stránce hereckých výkonů nic. A i po dalších projekcích je vizuální podoba kulis to dominantní, skvěle dokreslené ostatními "detaily", už kvůli ní je to za 5 hvězdiček. Neuvěřitelný zážitek.

Chaplin falešným hrabětem (1916)

Podle mě je to jedno z toho slabšího od Charlie Chaplina. Předvádí sice některé hezké kousky a snad v každém jeho filmu se najde zajímavý nápad, ale, především v první polovině, jsem nenašel celkem nic k zasmání. Snad jen pousmání. Až po konci večeře to bylo trochu lepší (ač meloun ušel), ale stejně průměr, i vzhledem k mnoha daleko lepším filmům s roztomilými kopanci.

Le Diable noir (1905)

Vzhledem k roku vzniku je až s podivem, že ty moc hezky udělané efekty mohou konkurovat leckteré dnešní ptákovině. Dokonce i těm obohaceným o nepovedené digitální efekty. Taktéž by si mnozí soudobí tvůrci měli vzít příklad z dialogů a celkově se zamyslet nad tím, zda by nebylo lepší točit film němý, než plný bezúčelných prázdných keců. Každopádně, jak už stopáž napovídá, není to žádný dlouhošáhlý epos s půl miliardou postav a zapeklitými sociálními vztahy. A co jinak hodnotit u takovéhoto prehistorického dílka? Klepající se obraz je tak nějak normální. Světe div se, před sto a deseti lety. Rozhodně pozitivní bylo, že to není nijak tmavý a s obtížemi rozlišitelný, jako se u některých předpotopních filmů stává. Kulisy hezký, kostýmy nic moc, hlavně ten Imp, dupačky, kapuca a falešný plnovous... hm. Alespoň že dovedně poskakoval a dokonce tu je i několik speciálních efektů. Dobrý, o to více, když si člověk uvědomí, že Georges Méliès neměl k ruce veletucet poskoků a dalších slouhů a infrastruktura audiovizuální mašinérie vlastně neexistovala.