Jessica Simpson: These Boots Are Made for Walkin' (2005) (hudební videoklip)

"YEE-HAW! LET'S GO HOME NOW." -------- Nutná a povinná dodatočná jazda k Dukeom z Hazzardu. Kto bol, vrátane mňa, dlhé roky odchovaný na štandardnom SD, keď prišiel vynovený HD remaster od VH1, pravdepodobne mu spadla sánka, kovbojský klobúk a aj on samotný zo stoličky, lebo ja som. Naspäť však k veci! Po hudobnej stránke je to bez debaty odpad, po "klipovej" odhliadnuc od vizuálu taktiež, že tam sedí nejaký renomovaný rejža nebolo ani vidieť, ani cítiť a podľa mňa to nebolo ani o hudbe. Prím tu hrá proste a jednoducho vizuál, ktorý dominuje a ktorý nezostane zabudnutý ani o ďalšiu dekádu neskôr. ------ KLIP: 4* / SKLADBA: 1* / JS: 5* ------ Making of bežalo v rámci MTV série Making the Video

Bažina (2018) (seriál)

Poľská kinematografia je na vzostupe a Rojst je jeden z jej mnohých žiarivých exemplárov. Atmosféra ťaživá, ponurá, špinavá, kalná ako bažina, ako celé socíkovské Poľsko, nádych, tón a štylizácia originál východná Európa, až som mal miestami pocit, že sledujem Zvjagincevov opus Nelyubov. Nič viac si priať nie je nutné. Iba viac epizód. (S1 10.5.2020) (S2 31.8.2022) (S3 17.3.2024)

The Victoria's Secret Fashion Show (2009) (pořad)

"HONEY, IM WEARING UNDERWEAR, EVERYTHING CAN GO WRONG." ---------- Ďalšie obligátne zrekapitulovanie dekády s VS je tu, podobne ako pri 2010-2018. Sledovanie som chcel pôvodne spojiť rovno aj s vystúpeniami z 90. rokov, tie však buď neboli vysielané, prípadne boli rázu tradičnej konvenčnej módnej prehliadky a nie štandardného VS materiálu a na to ti ja zvysoka kašlem, preto som začal debutovým televíznym vysielaním ročníku 2001. Ten a ešte rok neskôr boli o dosť lepšie než deveťdesiatky, no najväčší zlom nastal rozhodne v roku 2003, kedy na scénu prišiel Hamish Hamilton, ktorý pozdvihol (po stránke vysielania, réžie, produkcie, plus samozrejme Ed Razek a predpokladám, že mnoho ďalších faktorov, pretože mám pocit, že sa v tom období zmenila celá forma a smerovanie) VS a priniesol jej božský štýl a vizuál, ktorý poznáme dodnes. 2004 sme nemali, lebo Nipplegate a 2006 znamenal koniec jednej éry – koniec Gisele Bündchen. A keďže je VS v podstate len módna prehliadka a každý rok je "o tom istom," mimo minulého komentára nemám čo viac dodať a je na čase vybrať najlepší ročník. Rozhodoval som medzi 2006, 2008 a 2009, v '08 mi však neskonale moc vadili neustále opakované slow-mo zábery pri každej jednej modelke na konci móla, v '09 zase fakt, že polovica stopáže pôsobila ako nejaká lacná televízna reality-šou, keďže v nej hľadali nového anjela. Prvenstvo teda uchmatol ročník 2006 a keby tam Timberlake namiesto toho teplého tanečného vystúpenia radšej zaspieval 'What Goes Around... Comes Around,' tak dám asi päť hviezd a všetko by bolo inak! --------- Najlepšie diely: 2006, 2008 --------- Zhrnutie: 2001-2009 – 2006 / 2010-2018 – 2011 / 2001-2018 – 2011 ---------- Ešte dopozerám všetky Swim špeciály a reklamy (najmä tie Bayove), nech to mám na kompletku a potom ofíko končím s Victoriou, lebo už mi začína z toho hrabať.

Prezident v pořadí (2016) (seriál)

IT'S MY JELLO. I EARNED IT. ----------- Kiefer Sutherland sa po 24-hodinovej šichte už nechcel potácať v seriálových vodách, zmenil však názor, keď si prečítal scenár. Je rozhodne isté, že ho čítal len k prvej sérii, lebo keby aj k druhej a tretej, určite by sral na to. ------- S01: má šialené tempo až po mid-season finále, po ňom trochu spomalenie, stále však nadštandard, politické konšpirácie kolosálnych rozmerov, konštantne sa niečo deje a netušíš, z ktorej strany príde úder. Séria mala tiež príchuť tej starej poctivej televíznej tvorby ako z polovice 00. rokov. Taktiež som týmto trochu zakusol do TV produkcie ABC, keďže od nich (v porovnaní napr. s Foxom či CBS) toho veľa napozeraného nemám. ------- S02: sa začala zamotávať v sieti drobných dejových liniek a fungovala ako zmes serializovaného a epizodického seriálu, čo sa mi po chvíli zunovalo a pôsobilo otravne. Kvality prvej série si so sebou nezobrala a nezostalo z nej nič, ani len šarm. ------- S03: škoda reči, hnoj a žumpa, urážka fenomenálnej prvej série. ------- Dodatok k S01/S02: Producenti uviedli, že im ako inšpirácia poslúžili seriály Západné krídlo (1,2), Homeland (1) a House of Cards (1,2), čo je značne viditeľné, až som mal niekedy pocit, že sledujem ich spin-off. V porovnaní s HoC sa však Designated Survivor ani vo svojich najlepších momentoch nedoťahuje ani omylom, prosto vôbec. Zatiaľčo prvý spomenutý je po scenáristickej stránke iný level a dialógy sú úplný masterpiece, tu som pociťoval cringe (patričnejšie slovo v slovenčine nie je, ak sa nemýlim) každú druhú chvíľu. A vieš podľa čoho ešte spoznáš dobrý seriál? Že prvé muckanie príde až po 27 epizódach (a ešte k tomu trvá tak 5 sekúnd), nie ako v dnešných sračkách streamovacích služieb, kde je samoúčelný sex v prvých desiatich minútach, lebo umastený rejža nevie, akú inú vatu použiť. DS nebude chýbať, iba Maggie Q, a Netflix sa ho vôbec nemal chytať.

Adam Hats (1941)

Úplne prvá legálna živá televízna reklama na klobúky Adam Hats zo 4. júla 1941 sa zrejme nezachovala. Čo bolo jej obsahom je otázne, niektoré zdroje uvádzajú, že sa jednalo len o pomalý záber na výklad s klobúkmi, Ray Forrest, ktorý robil voice-over, v rozhovore uvádza, že tam boli aj herci nosiaci klobúky, ktorých snímala kamera. Taktiež spomenul, že nedostal zaplatené, ale klobúk si mohol nechať x) Ak sa nemýlim, jediné, čo sa dochovalo, bola táto fotografia. ---------- Dobrý článok ------ Bulova Watch Time

Bulova Watch Time (1941)

"AMERICA RUNS ON BULOVA TIME." -------------- 1. júl 1941, USA, 14:59 miestneho času, stanica WNBT, zápas medzi Brooklyn Dodgers a Philadelphia Phillies, pred ktorým neskôr už legendárny Ray Forrest uvádza úplne prvú legálnu televíznu reklamu na hodinky Bulova. Tá stála 9 dolárov (4 za vysielací čas a 5 za poplatok stanici), trvala 10 sekúnd, mala dosah maximálne na zhruba 4000 ľudí, ktorí v tom čase vlastnili v New Yorku televíziu a legálna preto, lebo hoci bolo v US vysielanie už od roku 1928, Federálna komisia pre komunikáciu reklamy dovtedy zakazovala. WNBT dva roky predtým vysielala experimentálne reklamy pre P&G, Socony Oil a General Mills, kedy presvedčila FCC, že sa jedná len o bonus k ich rádiovým reklamám. Bulova bola síce len animácia, no o tri dni neskôr už WNBT vysielala a Forrest uvádzal prvú živú reklamu s hercami a revkzitami. TV marketing bol na svete. ------ Dobrý článok

Game (2010)

"TY KOKOT, CELÝ DEŇ MA LEN BUZERUJEŠ!" ----------- Bolo na čase preraziť na ČSFD ďalšie dno a po hodnotení/komentovaní porna a neskôr hudobných videoklipov sa oficiálne púšťam do reklám. Rozmýšľam, či je ešte niečo pod tým, čo by sa dalo preraziť, no okrem hodnotenia jednotlivých epizód, z čoho mám averziu ako hrom, mi nič iné nenapadá, takže pozitívna správa, aspoň som na konci cesty! No a ako inak by som mohol začať, než svojou dlhodobo najobľúbenejšou – ako vždy očarujúca babička Betty White hrajúca americký futbal na špinavom bahnistom ihrisku aj s Vigodom, kde tomu celému dominuje SK dabing, ktorý je o kus lepší než originál? Sem s tým! Dávam si ju pravidelne už roky, vždy po nej dostanem chuť na Snickers (marketing úspešný?) a instantnú nostalgiu roku 2011. --------- HD US verzia / Prerobená HD SK verzia / Stará SD SK verzia --- Keď som kutral na Googli, narazil som na celkom vtipnú sťažnosť, ktorú výrobca žuvačiek Wrigley podal Rade pre reklamu, vraj je diskriminačná, dosť som sa smial, keď som to čítal.

Vick: A Bleacher Report Documentary (2016)

"HE WAS DESIGNED TO DO CERTAIN THINGS. HE IS ONCE IN A LIFETIME ATHLETE." ------------ B/R, ktoré z času na čas sledujem, vyprodukovalo drobnú hŕstku dokumentov, kde ich úplne prvý bol na tému Michael Vick alias môj #2 NFL hráč? S radosťou a patričnými očakávaniami idem na to a zostávam sklamaný. Skoro hodinová stopáž je sama o sebe pomerne nedostatočná a ak sa ešte 30 minút z nej doku venuje psím zápasom, niet sa čomu čudovať, že za 6 minút pokryje detstvo, vyrastanie v gete, drogy a zvyšných 10 (a možno aj menej) venuje am. futbalu, síce od základov, z univerzitných štadiónov až po najväčšie javisko zo všetkých – NFL, s poľutovaním však treba dopísať, že asi tak minútu či dve. Keby bol Vick nejaká osoba, ktorá za svoj život len konala psie zápasy, stýkala sa s ľuďmi z pochybného prostredia a niekedy na malú chvíľu hrala americký futbal, dá sa zvolenému obsahovému zloženiu plne rozumieť. Pokiaľ však ide o niekoho, kto zadefinoval jednu éru a svojou hrou zmenil celú súťaž, je to výsmech. Chuť je ale možné si napraviť, na čo sa aj neskutočne a nesmierne veľmi teším, v rámci série 30 for 30 totiž tento rok vyšiel dvojdiel Vick, čo v praxi znamená tri veci – štvorhodinová stopáž, nepremožiteľná produkcia ESPN a absolútne nebo na zemi. --- 7 & 10

ESPN First Take (2007) (pořad)

"HIS VERY FIRST MOVE AS EXECUTIVE WAS TO SIGN LAMAR ODOM... WHO WAS ON CRACK!" ---------------- Stephen A. Smith je pre mňa rozhodne jeden z najlepších moderátorov/komentátorov športových relácií (či ako nazvať toho, čo sedí za stolom a diskutuje o aktuálnom dianí vo svojej šou, ale nie je to vyslovene v tradičnom ponímaní moderátor?) a robí to tak dobre a tak konzistentne už posledných 15 rokov bez prestávky (v rámci rádia a televízie). Jeho najlepšie úlety a eskapády sa diali práve tu, v "jeho" šou First Take na stanici ESPN a najmä v debatách proti pripečenému Skip Baylessovi – napríklad. Nech to prosím nikdy neskončí. ---------- CRACK!

Eazy-E: Real Muthaphuckkin G's (1993) (hudební videoklip)

Kto bol celé tie dve dlhé dekády odchovaný a odkojený na cenzurovanej softcore MTV verzii (v relatívne nízkej kvalite), prípadne druhému derivátu, ktorý mal cenzurovaný už len vizuál a audio nie, videoklipu k diskutabilne najlepšiemu "diss tracku" všetkých čias, dostal v roku 2015 poklad na Sierra Madre v podobe vydania doposiaľ nevidenej HD DC remastrovanej verzie. Označiť to orgazmom alebo fakt tým pokladom by bolo pre skalných zdržanlivé vyjadrenie. A tomu ja plne rozumiem. --- KLIP (MTV verzia): 4* / KLIP (DC verzia): 4* / SKLADBA: 5* -- Making of v rámci "doku" The Life and Timez of Eric Wright