The Short History of the Long Road (2019)

"LIGHT ON THE ICE, PLEASE." --------- Už je to nejaký ten piatoček, čo som videl dajaký poriadny, podarený malý americký low budget indie film, aké mám najradšej zo všetkého. A tiež nie je lepší pocit, ako keď na ne natrafíš úplnou náhodou, bez hľadania, čo sa v podstate a prakticky s nimi inak ani nedá. Obsadenie je na pomery takýchto filmov viac než solídne, Ogg z GTA V, Schwimmer, Siff, legenda Trejo a Sabrina Carpenter, ktorej som veril všetko a ktorú budem mať do budúcna v hľadáčiku pre prípad, že by sa objavila v ďalšom nezávisláku. Počas sledovania som pociťoval neuveriteľnú vnútornú radosť, neviem prečo, a s každým jej (Nola) úsmevom som sa usmial aj ja, neviem prečo. Toto by mali filmy divákovi robiť (a asi aj robia, ale len tieto indie vecičky) a toto beriem všetkými desiatimi. (s/o silentnameJ.F.B.)

Zběsilý útěk (2006)

"YOU SICK TWISTED MOTHERFUCKING CUNT!" ----------- Včera bol zvláštny deň. Hovorím si, že by som si dal nejaký obyčajný, štandardný, stokársky americký akčný film s tmavým kamerovým filtrom a ideálne nech tam aj prší (v hlave som mal ako exemplár Bad Country či parádny Out of the Furnace). Tak Martin mi vraví, daj si toto [Running Scared], idem to aj ja dnes. Zhruba o 8 minút neskôr, úplne z ničoho nič, znenazdajky, z čista jasna, celkom nesúvisiac, mi napíše Tom, že či si nechcem niekedy pozrieť Running Scared? Akože čože!? Zmocnila sa ma paranoja vnútorným hlasom hovoriac mi, aby som išiel zamknúť dvere, vraj idú po mňa alieni. No ale naspäť k veci! Dvojhodinový hon za jednou vyleštenou búchačkou naprieč špinavým New Jersey, počas ktorého je možné skrížiť cesty so všetkými spoločenskými vrstvami a kdejakou žumpou, na ktorú si len spomenieš. Musím priznať, že s blížiacim sa záverom tá celá cesta už bola trochu neúnosná a otravná, scenár však nie je v rámci možností úplná žbrnda a béčko, takže zniesť sa to dalo na pohodu. Obsadenie slušné, nikto však nejak extra nevyčnieva vrátane Rodena či Palminteriho. No a Vera Farmiga... ako videl som s ňou toho už hodne, ale nevedel som, že vie vyzerať aj takto dobre. A tiež tu hrá Juliet z Lost... Jej nádherný božský hlas mi chýbal ako soľ <3. Zrejme by to chcelo ďalší replay.

Náklad (2018)

"ANYONE KNOW THE WAY TO BELGRADE?" ---------- Nedal som päť hviezd len kvôli svojim zasraným očakávaniam, ktoré sa za dva roky vyšplhali do výšin solídneho mrakodrapu. Tmavý kamerový filter je nádherný, pochmúrne temné prostredie vojnového Srbska brilantne vykreslené a dokreslené zvukovými kulisami stíhačiek, bombardovania a klepotajúceho neznámeho nákladu za kabínou. Leon Lučev je tu skvostný, podobne ako v Chlapi neplačú a Glavonič odviedol v rámci možností kus slušnej roboty. Teraz už zostáva len obligátne zhliadnuť jeho tematicky súvisiaci dokument Hlbina dva, ak ho niekde nájdem. (x)

Žít a zemřít v L.A. (1985)

Film som videl prvý raz 27. februára. 30 minút pred koncom som ho však vypol. Chcel som cítiť, keď ho budem pozerať znova, že ho pozerám po prvý raz. A odvtedy som nad ním premýšľal a nevedel sa dočkať, kedy ho konečne zočím. Stalo sa tak včera, dokonca dvakrát po sebe (nefarebný 2011 MGM remaster a farebný, kontrastný a zrnitý 2016 Shout! remaster). A dnes ešte do tretice s režisérskym komentárom, čo bolo absolútne nebo. Jeho prednášky pravidelne sledujem, no väčšina z nich je takmer vždy výhradne o Francúzskej spojke či Exorcistovi, takže počúvať ho 120 minút básniť o tomto opuse... viac si priať nemôžem. No ale naspäť k veci – Friedkin rozhodne v najlepšej forme. Hl. devízou snímky je jej extrémna presnosť, autenticita a vierohodnosť. Je chytrá a vizuálne podmanivá vďaka pôsobivej práci kameramanského majstra Robbyho Müllera a vycibreného, precízneho režisérskeho cítenia. Stará poctivá škola, žiadne štúdio, všetko točené na mieste, herectvo a filmárčina v najčistejšej podobe, spolu s jednou dobovo impozantnou a dnes už slávnou automobilovou naháňačkou, ktorú ani sám Müller snímať nechcel (Robert D. Yeoman na trón). Soundtrack (x) iná liga, Wang Chung sa predviedli, pretavili atmosféru slnkom zaliateho Los Angeles v stredných 80. rokov a jeho krimi podbrušia do svojich nôt prakticky dokonalo. Úvodné (x) aj záverečné (x) titulky sú jedny z najlepších, čo som kedy videl. A scéna falšovania peňazí možno aj najlepšia vôbec. Jednoznačne viac sexy ako sex samotný. Spravidla, keď si začnem film vážiť, stane sa tak buď s odstupom času, alebo po niekoľkých zhliadnutiach. Friedkinovi sa to podarilo instantne na prvýkrát. --- Bonusy: (x / x / xx / x / x) / Wang Chung s nádherným obalom (x) / (x / x) (x / x) / Taktiež je, vzhľadom k vizuálu tohto filmu, nutné odporučiť dokument Los Angeles Plays Itself / Čekni aj zaujímavosti. --- [Symbolické hodnotenie č. 5555] --- (4.9.2023; konečne v červených číslach! x) --- (27.2.2020) (2x1.6.2020) (2.6.2020) (5.7.2020) (20.7.2020) (28.7.2020) (12.4.2021) (2.12.2022) (22.8.2023) (27.1.2024, cz dab)

Syn lva (2007)

"I CAN SENSE SOMETHING FROM YOU THAT MAKES ME SUSPECT YOU WOULD TAKE THE DOLLARS!" --------- (31.5.2020) Viac autentickejšie ako toto bude už len máločo. Žiadni herci, všetko miestni obyvatelia, prakticky žiadny scenár, všetko prevažne improvizácie a miesto, kde sa dej odohráva, je vážne to isté, kde sa aj natáčalo – Darra Adam Khel alias tam sa nedostaneš a ak áno, tak sa už nevrátiš alias hypermarket pre Tálibán. Hodnota celej snímky môže byť pre niekoho nulová a pre niekoho nevyčísliteľná, pretože nespočíva v jej filmárskej stránke, ale vo faktoroch vyššie uvedených. Pre mňa nulová nie je, kmeňové oblasti Afganistanu a Pakistanu ma dlhodobo zaujímajú, Darra je ich unikátom a Syn leva je unikátom tiež. Myslím, že vďaka nemu bolo možné nazrieť do vnútra mentality predmetného obyvateľstva a regionálnych pomerov oveľa lepšie a vernejšie, než v kdejakom dokumente (ekvivalent pre Irak tu). A práve v tomto pre mňa spočíva jeho "nevyčísliteľná" hodnota. ----------- "If you agree with someone's interests they call you a freedom fighter but if you oppose their interests then you're a terrorist. For example, Osama. Once a freedom fighter against Russia and now against America – a terrorist. One minute, if you had Osama, would you take the bounty, or protect him?" --------- (1.6.2020) Presunul som si komentár a hodnotenie o deň neskôr, nech si film môžem dať potom na konci mesiaca do top 5 už za jún, nie za máj... Lebo deň hore dole x) Čekni aj zaujímavosti.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

"THEY SEE A HERO. I SEE A THREAT." ------------ Homeland má v mojom srdci špeciálne miesto, keďže je jediný seriál zo všetkých, ktorý som posledných 6 rokov sledoval aj napriek svojmu pravidlu nepozerať neuzavreté seriály, resp. aspoň vedome a dobrovoľne, keďže párkrát som sa pomýlil a začal sledovať aj "rozrobený" seroš (napr. Snowfall). Mnoho z nich mi po dopozeraní chýbalo, tento nebude kvôli perfektnému finále, no ani pri jednom jedinom som si nepovedal to, čo teraz: "Nemôžem uveriť, že je koniec." A vážne nemôžem. Tak či onak, eventuálne (v dohľadnej dobe) mám na programe celkový replay, takže tu si budem potom zapisovať veci ohľadne jednotlivých sérií, keďže toto prvé sledovanie bolo, neprekvapivo, časovo aj pocitovo roztrieštené ročnými pauzami a všetko vidíš jasnejšie, keď to dáš naraz! Všakže?! --- S8. Zasraný aritmetický priemer, čo tu vypočítal tri hviezdy z týchto hodnotení... 4*, 4*, 4*, 3*, 2*, 4*, 3*, 4*

Ve jménu vlasti - Série 8 (2020) (série)

MAYBE SEE YOU IN KABUL SOON. ----------- Po dvoch rokoch čakania je Homeland späť v plnej sile a servíruje návrat ku koreňom. Kvalitatívne nedosahuje prvé štyri série, tie zvyšné však hravo dáva dole. Z nemastného-neslaného amerického prostredia siedmej série sa vraciame opäť tam, kde to vrie a kde to seriálu najviac svedčí – Stredný východ – Afganistan a Pakistan. Inak tomu nebolo ani teraz, S8 perfektne reflektuje aktuálne dianie vo svete, v tomto prípade pokus o prímerie s Tálibánom, sťahovanie amerických vojsk a nestabilitu v ich vláde. Osobne som veľmi spokojný po všetkých ohľadoch, sérku som celú schrúmal v rámci dneška a nemôžem na ňu povedať ani jedno krivé slovo vrátane perfektného zakončenia. Práve vďaka nemu necítim smútok, že je koniec (za normálnych okolností by som). Akákoľvek myšlienka typu "čo by bolo keby" je okamžite pochovaná, pretože takýto záver jej nedáva žiadny priestor. A to si vážim. ---------- "This peace of yours... Do you really think the Taliban will keep any agreement? They wait till you draw down your forces while they gather theirs in the villages and in the mountains, and then it will be Saigon all over again... your embassy under siege, helicopters taking off from the roof, every fool who ever worked for you massacred in the street. Then... who will you come running to? Me, just as you did in 2001, because no one else has the balls to fight."

Straight Outta Compton (2015)

Trochu mi je blbé písať komentár teraz po piatich rokoch, avšak posledné dva mesiace sa niesli v znamení sledovania nových a opakovaného sledovania všetkých doku, čo som predtým videl, na témy NWA, Death Row Records, 1992 LA, bastarda Daryla Gatesa, epidémie cracku a tak ďalej, no a toto všetko som chcel zakončiť kúskom filmársky a produkčne najvyšším – Straight Outta Compton. Blbé preto, lebo som film videl už pred 5 rokmi v US a počas premiéry som sa pohyboval v Comptone a primárne v South Central. Tá reklamná masáž všade naokolo bola nepredstaviteľných rozmerov. Každý deň nápis "Compton" v oblakoch, billboardy a bannery doslova na každom rohu a v každej špinavej stoke a hlavne v auguste prakticky nikto o ničom inom nerozprával, SOC sem, SOC tam, a to nehovoriac o dni, kedy bol predstavený soundtrack, čo je/bol zároveň aj posledný Dreho štúdiový album s príznačným názvom... neprekvapivo Compton (alias 'grand finale'). Radosť v očiach mnohých a 16 rokov čakania na bájny "Detox," ktorý už definitívne nikdy nepríde, bolo na konci. Straight Outta Compton je pre Los Angeles dôležitým filmom, rozhodne najmä teda pre tie kúty vzdialené na juh a juhozápad od Downtownu, kde je to úplne iný život a tú dôležitosť bolo cítiť. Ale aby sme nezostali len pri pozitívách, je nutné sa pozastaviť aj nad tou šedou stránkou. Kto produkoval je vidieť a každý, kto sa tomu aspoň trochu venuje veľmi dobre vie, že SOC putuje v mnohých momentoch ďaleko od pravdy, lebo predsa nebude si nikto dobrovoľne kaziť svoje renomé, keď nemusí. Chýba tu toho viac než dosť, nemám teraz na mysli nejaké chýbajúce ženy či mizogýnia a sexizmus NWA, to mám vysoko na kkte, myslím udalosti, incidenty a reálie interne zakorenené v celej NWA. Na to, aby bol Straight plný, musel by mať minimálne dvakrát dlhšiu stopáž. Informácií je totálny náklad, toto sú dve dekády hudobných dejín a zoskupenia, ktoré ich komplet zmenilo a poslalo iným smerom. Režisérsky zostrih pridáva 20 dodatočných minút, ktoré síce filmu trochu pomôžu a vďaka nim má o čosi plynulejší charakter, v podstate však s menšími výnimkami nepridávajú nič zásadné. Bez debaty však odporúčam sledovať DC. Aj napriek všetkému nemôžem inak. Filmová láska bez kompromisov. Buď ho miluješ, alebo nie. A koniec koncov prichádza aj uvedomenie, že s vysokou pravdepodobnosťou na túto tému nebude nič na takto vysokej úrovni a prakticky ani nič lepšie, hoci je to od ideálne najlepšieho vzdialené míľovými krokmi. "Jerry, you gotta relax. Ar'ight? Niggas don't even know what anti-Semitic means anyway." ------------ Doplním si tu zhliadnutia, nech mám prehľad: (14.8.2015) (25.9.2015) (11.2016) (29.4.2019) (2x 28.5.2020) (18.6.2021) (17.8.2023) --- "What does N.W.A stand for, huh? No Whites Allowed? --- Bonusy: Becoming N.W.A, Impact, N.W.A The Origins, N.W.A Performs in Detroit, Director's Journey, The Streets: Filming in Compton --- (x / x / x / x) "What the fuck is 'gankin'"? And what's a '6-4'?"

Bobby Shmurda: Hot Nigga (2014) (hudební videoklip)

"MITCH CAUGHT A BODY ABOUT A WEEK AGO" ---------- Predpokladám, že nie je nutné baviť sa o tom, že po stránke hudby aj videoklipu je toto čistá amatérčina, odpad, stoka a žumpa. Kto však pred pár rokmi sledoval súdne procesy s Bobbym, Rowdym a GS9 (G-Stone 90s, Grimey Shooters), resp. inými slovami ako polovica ľudí z tohto videoklipu teraz sedí v base na 98 rokov a viac, dostalo sledovanie Hot Nigga úplne nový rozmer. --- (x)

Fotbalový talent (2018) (seriál)

"I'LL WORRY ABOUT CRENSHAW. YOU WORRY ABOUT YOU, AIGHT?" --------- Beverly Hills 90210 v černošskom prevedení s prímesou amerického futbalu a gangsterčiny ulíc južného LA, Crenshaw reprezent. Hoci ma prvých desať epizód nesmierne bavilo, zvyšných šesť bol celkom problém dopozerať, keďže som si začal uvedomovať, že s drobnými obmenami je to stále o tom istom a až príliš repetetívne. Typické sračkovské sociálne trable à la pohádame sa, udobríme sa, pohádame sa, udobríme sa, 16 ep. v kuse... Atmosféra strednej školy, futbalu či gangsterčiny je prakticky neexistujúca. Postavy sú jednoliate, každý tu má najčistejšie a najlepšie úmysly a aj ten sebemenší "záporák" je tu vlastne dobrák. Sociálna utópia v plnom prúde. Môžem vyzdvihnúť relatívne dobre spracované zápasy, čo býva v týchto seriáloch dosť frekventovaný problém, a preto tam takmer vôbec nebývajú (napr. Blue Mountain State či Ballers). Na druhú sériu zvysoka kašlem, tie ich prihlúple problémy prvého sveta mi už lezú krkom. Obligátne som z nej však musel zhliadnuť prvú epizódu, pretože ten pocit, že si bol s jedným z hercov strieskaný na kašu za jeho domom niekde v South Central je proste na nezaplatenie...