Pařba v Bangkoku (2011)

Exotické Thajsko je dejiskom druhého dobrodružstva trojice nerozlučných vlkov jednej svorky, ktorého najväčšia chyba spočíva v tom, že sa až príliš okato snaží ísť v šľapajach prvého dielu, počnúc "identickou" otváracou sekvenciou (x / x), kostrou, štruktúrou, postupovaním príbehu a jeho vnútornosťami až po zvuk a štýl soundtracku, aj keď pokojne mohol ísť svojou vlastnou cestou, čoho príkladom je práve záverečná trojka. Tiež ale kľudne mohlo ísť o zámer, takže vyčítanie je zbytočné. Level absurdnosti udalostí je nadhodený o značný kus, ba až tak, že sa z prvotne neuveriteľnej jednotky stal vlastne príbeh rutinný, ktorý sa môže stať kadekomu. Nové postavy nezaujmú, nemajú ani dôvod. Zaujme len Phillipsova réžia, ústredná trojka, Bangkok a jeho pod sukňami skryté penisy. --- ♪♫ (1.6.2017) (23.8.2017) (13.11.2018) (17.9.2021)

Pařba ve Vegas (2009)

"WHAT HAPPENS IN VEGAS STAYS IN VEGAS. EXCEPT FOR HERPES. THAT SHIT'LL COME BACK WITH YOU..." ---------- Esenciálnejší, respektíve lepšie definujúci film z Las Vegas o Las Vegas modernej doby budeš hľadať len márne. V tej minulej vládne majster Scorsese so svojim opusom Kasíno, v tomto storočí na piedestáli stojí kráľ komédie Todd Phillips a jeho Hangover trilógia. Phillipsov cit a dobré oko na vizuál vždy dokázalo z relatívne menšieho rozpočtu pocitovo vytvoriť draho vyzerajúci film a jeho jedinečná réžia zase film kurevsky dobrý! Umne utilizuje úplne všetko, čo má v rukách k dispozícii, od kasín a žiariacich ulíc Mesta hriechov cez vyžmýkaný potenciál hercov a absurdnosti scenára až po kasňu starého strieborného blyštiaceho sa Mercedesu W111 s hudobným bohom Mikeom Deanom zmixovaný zvuk ikonickej skladby 'Can't Tell Me Nothing' Kanyeho Westa hrajúcej v pozadí. Železný Mike Tyson, kokaín, tiger, ruské striptérky, ružové svadobné kaplnky, Elvis Presley, ruleta, kocky a blackjack, Ford Crown Vic, Cézar a jeho palác, Bellagio a jeho fontány, vyprahnutá Mohavská púšť, strechy, výhľady, neóny, sochy, Carlos, Sasha, Rain Man, starkej prsteň z čias holokaustu a nezameniteľná hudobná atómová bomba menom 'In the Air Tonight' Phila Collinsa... Vážne musím menovať viac? Chce sa mi povedať niečo v zmysle: "jazda, ktorá nemá obdoby," toto miesto si však pevne drží a asi naveky aj bude Projekt X.  --- ♪♫ (Krásy hriechu...) (31.5.2017) (22.8.2017) (12.11.2018) (16.9.2021)

X-15 (1961)

Debut režisérskej legendy Richarda Donnera X-15 bol v čase vydania všeobecne chválený a velebený pre svoju vysokú mieru autenticity. Nečudo, veď všetky zábery lietadiel a lietania dodala samotná NASA a USAF spolu s Pentagonom. Donner mal teda poväčšine času vyložené nohy a na starosti len "dej" filmu a jeho romantické linky, ktoré sú práve tým jediným, čo vo filme byť vôbec nemuselo. Kritici sa v 60. rokoch univerzálne zhodovali, že film je tak autentický, až kľudne mohol byť radšej dokumentárny, s čím sa dá súhlasiť, pretože tak vyznieva a zároveň mať Jamesa Stewarta ako narátora doku je geniálna vec. Donnerova prvotina tiež môže veľmi dobre poslúžiť ako taký "prequel" či úvod k fantastickému dielu Damiena Chazelleho First Man, ktorého otváracia sekvencia práve s týmto experimentálnym lietadlom X-15 prebudila môj záujem nielen o X-15 ako také, ale aj supersonické a hypersonické lety v 50. a 60. rokoch všeobecne, čo sa cení. --- Tiež príde vhod odporučiť krátke tematicky súvisiace doku – X-15Research Project X-15, Flight to Tomorrow, Ticket Through the Sound Barrier a The Insane Engineering of the X-15.

Prci, prci, prcičky: Na táboře (2005)

Prvý spin-off povestnej série išiel neprekvapivo priamo na dátový nosič a "obsahom" je tak inde, že ho ako súčasť série nevidím ani len duchovne. Je skôr filmovým stelesneným slávnej porno franšízy Girls Gone Wild, ktorá bola na vrchole svojej popularity práve v tomto období a dokonca presakovala aj hlboko do mainstreamu, čo sa prakticky žiadnej značke/štúdiu takéhoto odvetvia doteraz nepodarilo, a to ani takému pojmu ako Brazzers, ktoré je vlastne synonymom celého porno priemyslu. Nielenže je tu na GGW množstvo odkazov, celý film mi miestami odzrkadľoval začiatky Joea Francisa, ktorý v zásade pracovne operoval podobným spôsobom, len menej ošemetne a viac úspešne. Band Camp rovnako parazituje na značke American Pie ako aj na úspechu GGW. A to sa cení len máličko. Hviezda z veľkej milosti za Eugena Levyho, ktorý celú túto šaškáreň drží pokope ako jediný vzťažný bod série... ♪♫ (x / x / x / x / x / x / x / x) (9.9.2017) (11.2.2021) (14.9.2021) (17.5.2022)

Viník (2021)

Amíci nezaháľali a po troch rokoch od dánskeho originálu prinášajú tú svoju verziu, nakoľko ich publikum by európsky film proste nezvládlo, ale o tom potom. Pár potešení, pár sklamaní.  Gyllenhaal po dvoch rokoch opäť pred kamerou musí potešiť nejedného. Jeho slzy/emócie sú uveriteľné a potlačia na pílu v správne chvíle. Napätie je počas väčšej časti stopáže stále silné, hoci menej surovejšie, udalosti dokážu bez problémov vtiahnuť aj za predpokladu predchádzajúceho zhliadnutia pôvodného filmu, čo sa cení. A keď už sme pri ňom – aj napriek tomu, že sa filmy od seba prakticky moc nelíšia, dánsky počin mi prišiel chladný, citovo nedostupný, rozprával príbeh taký, aký je. V americkom náprotivku sa stavalo na emóciách a v niektorých momentoch som mal pocit, že práve oni sú hlavným stavebným pilierom. A je v podstate len na tebe, ktorý spôsob ti viac vyhovuje. Jeden si ale určite vyber, pretože ten pôvodný scenár je v skutku úžasný kúsok. K tým "sklamaniam" – s Pizzolatta som veľmi smutný. Namiesto toho, aby písal klon/derivát famózneho diela True Detective, radšej píše prerábky dánskej snímky... To je asi taký ekvivalent námahy ako keby po rokoch nejaký väčší rejža namiesto celovečeráku priniesol krátkometrák, prípadne spevák namiesto poctivého hodinového štúdiového albumu vydal 5-skladbové EPčko... Našťastie, nad Fuquaom som palicu zlomil už dávno, takže v tomto smere škoda reči. --- Möllerov Den skyldige (jasným) víťazom.

Hans Zimmer Teaches Film Scoring (2016) (seriál)

Po neúmornom štvordňovom maratóne sledovania série MasterClass sa na veľa nezmôžem, len s údivom, rešpektom a jemným orgazmickým pocitom hovorím – genialita. Ten nápad, jeho realizácia, následné prevedenie po stránke kreatívnej, produkčnej, finančnej, je bezhranične fenomenálny. Tí dvaja chaloši, čo toto dali dokopy, boli vtedy ešte len na univerzite! Koncept MasterClass, ale primárne jeho spôsob pretavenia do reality, je minimálne jednou z najlepších vecí, ktoré z minulej dekády vzišli. Som z toho na kompletku hotový a veľmi rád celý tento projekt označím ako "dar pre spoločnosť." Jediná veľká vada môjho komplexného vnímania prínosu MC pre spoločnosť a svet sa skrýva v tom, že ani v jednom z vyučovaných odvetví nefigurujem, ergo som len stokár 24/7 sledujúci filmy, a teda to, čo mne série ponúkli, nebola lekcia ako zlepšiť svoje remeslo, ale absolútna, úplná a v škále bezprecedentná možnosť takzvaného "geeking out" (termín v slovenčine zrejme nie je), ktorý by som na podobnej úrovni v realite hľadal len márne (raz sa ale podarilo x). Možno to znie ako maličkosť, ale vedz, že nebola. --- Hoci každá porcia zo série bola totálny majsterštik, najviac som "pôžitkoval" s: rozhodne Es Devlin (k tomu obligátne zhliadnuť aj jednu epizódu Abstract od Netflixu), Neil deGrasse Tyson, Timbaland, Chris Hadfield, Anna Wintour, Christina Aguilera, Gordon Ramsay, Marc Jacobs a, samozrejme, aj onen pán, ku ktorému tu píšem tento zasraný koment, boh Zimmer – ten. keď ukazoval prácu so syntetizátormi a dekonštruoval soundtrack ku Temnému rytierovi, mňa skoro od šťastia jeblo...

Prci, prci, prcičky 3: Svatba (2003)

Svadobné zvony a bubny punk rocku odbili koniec Herzovej trilógie a prvej tretiny superságy o jablkovom koláči, ktorej nasledujúce diely chutili práve ako pokazený koláč, ale o tom potom. Americká svadba prišla vo veľkom štýle, produkčne! je v porovnaní s dvojkou na diametrálne odlišnej úrovni, o niekoľko veľmi veľa levelov vyššie, veď bodaj by nie, Universal do nej nalial poriadny balík. Vizuálom a štylizáciou pripomína skôr komédie po rokoch 2009 a keby si mi tvrdil, že je z r. 2003, neveril by som. LEN dvojročný odstup medzi AW a AP2 mi v tomto prípade príde úplne smiešny, až neuveriteľný. Nie je však všetko zlato čo sa blyští a za žiarou krásneho vizuálu sa skrýva slabá réžia a scenár, na pleciach nesúci hlavnými postavami, ktoré sú ale, našťastie, v tom čase dávno ubytované v hlavách divákov – inými slovami: moc neriešiš, ako sú napísané, pretože ich už poznáš. --- Hudobná stránka veci nesklamala ani teraz, kvalitne chirurgicky upravené prsia sú tiež svedomito a poctivo zastúpené, kraľuje ale hlavne selekcia niektorých vedľajších postáv – pán someliér Belvedere alias Eric Allan Kramer je pre mňa jednou z najobľúbenejších postáv celej série. Niekoľko zapamätateľných scén je samozrejmosťou, menovite najmä tanečné eskapády v gay klube v Chiraqu a besnenie s Fräulein Brandi, dôstojníčkou Krystal a prstom v zadku. --- Za mňa osobne AW potešením v pravom zmysle slova nie je, respektíve aspoň nie v takom meradle, akom by som si prial, vnímam ho skôr ako film, ktorého zhliadnutie je čisto len obligátneho charakteru... ♪♫ / ♪♫ (x) (x / x / x / x / x / x / x / x) (x) (9.9.2017) (6.2.2021) (11.9.2021) (16.5.2022) (7.11.2022)

Prci, prci, prcičky 2 (2001)

Sága pokračuje v plnej sile hneď v úvode, kedy repráky a basy požehná zvuk skladby 'Everytime I Look For You' z (pre mňa) najlepšieho, štvrtého štúdiového albumu Take Off Your Pants and Jacket kapely blink-182, ktorá je silne spätá s celou sériou AP, obdobím aj atmosférou rokov. A tiež Eugene Levy, pre ktorého platí detto. S potešením uší sa nekončí, dvojka, podobne ako jej starší brat, totiž v srdci hrdo nosí alternatívny a punk rock, čo tu znamená Sum 41, Lit, The Offspring, Green Day, Oleander či Alien Ant Farm – tomu sa hovorí kombo! Problém v tejto pochvale je ale samozrejmý – nejedná sa o žiadny "connoisseur" výber skladieb, táto hudba proste vtedy najviac fičala a vybralo sa z toho najlepšie. Povedať tiež treba, že druhý diel sa mi zdá o dosť lepší, čo všeobecne neplatí, a dlho som rozmýšľal o dôvodoch. Herz možno písal scenár iným spôsobom, voľnejším, postavy už boli u divákov etablované, mohol sa teda viac venovať zjednoteniu samostatných príbehov do jedného celku, pretože presne taký pocit som z toho mal, akoby sme v jednotke dostali viacero príbehov, ktoré sa križovali, zatiaľ čo tu sme mali jeden celistvý "príbeh," ktorý sa vetvil na hŕstku menších. Samozrejme, ide len o môj výstup, ktorý som po premyslení dostal. A možno to tak vôbec nie je a možno len fetujem... ♪♫ (x) (xx / x / x / x / x / x / x) (x) (8.9.2017) (6.2.2021) (10.9.2021) (15.5.2022) (10.10.2022, sk dab) (10.12.2023, sk dab)

Prci, prci, prcičky (1999)

Vždy, keď pri tomto štartovači koláčovej ságy, ktorá spustila vlnu desiatok podobných college-sex-teen komédií na ďalšiu dekádu vopred, vidím tri hviezdy, čudujem sa, prečo len tri, no počas pozerania dopne. Príliš cheesy (fakt netuším slovenský ekvivalent), z dialógov nesála účelná, ale reálna stupidita, slabosť a klišéovitosť. Z tematicky rovnakého súdku mal 21 rokov predtým o niekoľko tried lepšie dialógy Animal House a tiež aj kopec iných komédií takéhoto razenia, len bez sexu, zo začiatku a stredu 90. rokov, ktoré prakticky "vychádzajú" z prvého dielu AP. Road Trip a NATM ho suverénne roznášajú na kopytách a ani sa o to nesnažia. Z highlightov sú určite okrem "československých" pŕs Shannon Elizabeth sex s jablkovým koláčom, punk rock, ale najmä tatko Eugene Levy, ktorý kraľuje aj ostatným dielom, vrátane spin-off častí, ktorých existencia a prežitie v mysliach skalných je podmienená práve nim. A jediný blyšťavý filmársky moment bola dlhšia scéna s Nadiou a kvantom nadržaných sledovateľov naprieč kampusom, kde sa im podarilo vytvoriť napätie a vzrušenie (nie sexuálne), čo sa už neopakovalo ani raz. Niekedy je mi až čudné, prečo si slávu a kult odniesol práve tento film. Možno za tým stojí čas, i keď prijatie filmu bolo aj v dobe vydania veľmi pozitívne. Možno boli všetky elementy v správnom čase na správnom mieste, ako v jednom rozhovore o 20 rokov neskôr na margo toho uviedol Finch a.k.a. Eddie Kaye Thomas. Film je ale prirodzene a bez debaty časovou kapsulou, podobne ako aj ostatné kúsky koláča, no a ako americkí tínedžeri žili na prelome milénia na stredných a výškach je možné autenticky vidieť práve tu, príp. v slávnych "porno" filmoch pod hlavičkou Girls Gone Wild. Najdôležitejšou vecou je ale fakt, že American Pie je proste a jednoducho referenčný bod niekoľkých desiatok tisíc ľudí naprieč celým svetom, a ak toto nie je hodné ocenenia a rešpektu, tak už potom neviem. --- #1 Koment vyznieva dosť negatívne, čo ma serie, nakoľko film aj sériu milujem <3 ♪♫ (x / x / x / x / x / x / x / x) (x) (x) (8.9.2017) (3.2.2021) (9.9.2021) (14.5.2022) (26.9.2022, sk dab)