Love Advent (2011) (seriál) odpad!

"LET IT SNOW! LET IT SNOW! LET IT SNOW!" ----------- Nejaký britský magazín Love si pred rokmi povedal, že urobí každý rok na Vianoce videjká s topmodelkami na štýl distribúcie, akú má adventný kalendár s čokoládkami – buď si budeš otvárať po jednom pekne celý mesiac, alebo zožereš všetko naraz – čiže, každý deň si otvoríš jedno, kde ti modelka vo vianočnom duchu zatancuje, vyzlečie sa, príp. urobí nejakú inú kktinu. Teda aspoň v prvých ročníkoch. Neskôr sa aj na to vysrali a niektoré diely už balansujú na hrane iného žánru. A čo na tom, že je to úplná sračka, hlavne, že boli views. Sprvoti som chcel dať jednu hviezdu a dopísať, že ju treba brať s rezervou a tá patrí hlavne dielom, ktoré stáli ako-tak za to, no ak z +~ 50 častí, čo som videl, tá hviezda pripadá tak na jeden či dva, zrejme to nebude najlepší spôsob, ako ohodnotiť Love Advent, takže odpad! Videné epizódy: 2011: Adriana Lima, Kelly Brook, Cara Delevingne, Abbey Clance, Eddie Campbell 2012: Lily Donaldson, Suki Waterhouse, Daisy Lowe, Irina Shayk, Jessica Hart, Georgia Jagger 2013: Chanel Iman, Rosie Huntington-Whiteley 2014: Abbey Clancy, Emily DiDonato, Kendall Jenner, Hailey Baldwin, Suki Waterhouse, Emily Ratajkowski, Lindsay Lohan, Alessandra Ambrosio, Kendall Jenner, Adriana Lima, Bella Hadid 2015: Kendall Jenner, Hailey Baldwin, Charlotte McKinney, Stella Maxwell <3, Hannah Ferguson, Bella Hadid x Kelly Rohrbach x Stella Maxwell <3, Miranda Kerr 2016: Emily Ratajkowski, Abbey Clancy, Hailey Baldwin, Stella Maxwell <3, Alexis Ren, Gigi Hadid, Doutzen Kroes, Chrissy Teigen, Kim Kardashian 2017: Emily Ratajkowski, Kendall Jenner, Sara Sampaio, Hailey Baldwin, Kate Upton, Stella Maxwell <3, Romee Strijd, Hannah Ferguson, Paris Hilton -------- Retro Lily D. na podmaze od Franka Sinatru

Conversation with Fritz Lang (1974)

"WE DECIDE WHO IS AND WHO ISN'T ARYAN." ----------- Ďalší z výnimočných počinov Williama Friedkina, tentokrát 70. roky, Beverly Hills, kde na poli takmer troch hodín spovedá jedného z najlepších režisérov všetkých čias, nemeckého génia menom Fritz Lang. Prejdu viacerými témami, konverzácia je hlboká, ako by sa dalo očakávať, a v zásade ilustruje jeho život v Nemeckej ríši, problémy s RMVP, presun do Spojených štátov a prirodzene film ako taký a jeho tvorbu. Taktiež rozhovor nezačne pomaly a graduálne, práve naopak a pekne zhurta – Fritzovým stretnutím s ríšskym ministrom propagandy a jeho ponukou, ktorá sa neodmieta. Uvažoval som, ako by vyzeral formát, kde by konverzovali navzájom, ako dvaja režisérski velikáni, akými bez debaty sú, avšak samozrejme chápem, že v danom čase to bolo takto príhodnejšie, možno menej rušivejšie a plynulejšie. Videl som nejakú 92 minútovú verziu, ktorá sa začala desiatou klapkou, nie je to ideálne, no stále lepšie ako drobné ústrižky, ktoré sú roztrúsené po internete. 49 min verzia patrí ku Criterion edícii jeho slávneho filmu M. Zrejme sa v tom eventuálne pokutrám o čosi hlbšie a možno nájdem celých 140 minút, pretože Langa by som dokázal počúvať aj celý deň.

The People vs. Paul Crump (1962) (TV film)

"WHAT MAKES YOU NIGGAS THINK THAT YOU COULD GET AWAY WITH PULLING DAYLIGHT ROBBERY ON ONE OF THE BIGGEST COMPANIES IN CHICAGO?" ------------ Úplne prvý výtvor veľkého Friedkina, ktorým naštartoval svoju kariéru a ktorý mal na jeho vznik veľmi ušľachtilý dôvod – zachrániť pred elektrickým kreslom Paula Crumpa, v ktorého nevinu v čase natáčania pevne veril. V istých chvíľach doku pôsobí viac filmovo než čisto dokumentaristicky, už vtedy bolo vidieť, že Friedkin na tie dvere Hollywoodu skôr či neskôr zaklope. Neviem presne, ako mám hodnotiť, keďže nemám s čím porovnávať (štýl tvorby a spôsob filmovania). Dokumentom sa síce venujem hodnú chvíľu, počet zhliadnutých rátam v stovkách (+~ 500), avšak pod 70. roky som nevidel takmer žiadny a odhliadnuc od trojky Kubrickových doku prvotín a tvorby Leni Riefenstahl, tak prakticky žiadny. Týmto som chcel len povedať – vôbec neviem, čo tomu dať! Cítim to na štyri a aj na tri a viem, že keď sa eventuálne pustím do dokumentov staršieho dáta, jedno z toho tam bude sedieť viac než to druhé a žiadne medzi nebude. Takže solídne tri hviezdy, nech môžem tento koment konečne zabaliť!

Making the Video (1999) (seriál)

"AND WHEN YOUR ALBUM SALES WEREN'T DOIN' TOO GOOD WHO'S THE DOCTOR THEY TOLD YOU TO GO SEE?" ----------- Séria od MTV, ktorá na poli plus-mínus pätnástich minút približuje tvorbu predmetného hudobného videoklipu. Uvedená stopáž 30 minút predstavuje zhruba 15 minút samotné making of, 5 minút premiéra daného hudobného videa a zvyšok pripadá na reklamy, ktoré pomedzi to bežali behom vysielania. Prakticky sa nejedná o nič svetoborné, klasický štandardný making of, ktorý sa v tom čase inak, lepšie a príhodnejším spôsobom distribuovať ani nedal. Cením však, že ho uvádzali pred samotným klipom. ------- Videné epizódy: Deepest Bluest, All The Small Things, Forgot About Dre, Where You Are, Slim Shady, Ms. Jackson, Guilty Until Proven Innocent/Fiesta, Tainted Love, Boom, Behind Blue Eyes, My Band, 99 Problems, Candy Shop a These Boots Are Made for Walkin' od vtedy krásnej Jess Simpson alias Daisy Duke z Dukes of Hazzard. ------ Zoznam epizód

Limp Bizkit: Behind Blue Eyes (2003) (hudební videoklip)

"BUT MY DREAMS THEY AREN'T AS EMPTY AS MY CONSCIENCE SEEMS TO BE" ------------ Milovaný-nenávidený cover rovnomennej skladby od najvplyvnejšej britskej rockovej skupiny Tho Who pod taktovkou taktiež milovanej-nenávidenej americkej formácie Limp Bizkit, pre ktorých sa jedná o ich najúspešnejší singel. Ten dostal vizuál berúci koncept a inšpiráciu z filmu Gothika, preto tá Halle Berry x) Samotný videoklip sa mi bohužiaľ vôbec nepáči, pred jeho sledovaním som mrkol najskôr na Making of – ten pocit, keď tam klip vyzeral stokrát lepšie a potom si pustíš výsledný produkt a sklamanie ťa tvrdo zasiahne... a že na tom makal Don Burgess, tak to mi hlava už vôbec neberie, prečo to vyzerá ako od škôlkára. ------ KLIP: 1* / SKLADBA: 5* ------ Mof, ktoré bežalo v rámci MTV série Making the Video ------ #3 v mojej osobnej Bizkit topke <3

Kdo zabil Garretta Phillipse? (2019)

"THEY DON'T WANT TO SOLVE THIS CASE, THEY WANT TO GET CONVICTION FROM THIS CASE." -------------------- HBO minulé leto prišlo s krimi-doku trilógiou o vraždách troch mladých osôb a ja musím priznať, že som na dve z nich celkom dlabal. Michelle Carter som si dal hneď, ako to bolo možné, Behind Closed Doors čisto len s povinnosti, keďže Indiu nemusím, no a trio bolo nutné uzavrieť starou dobrou malomestskou Amerikou alias Kto zabil Garretta Phillipsa?. Odpoveď tu však budeš hľadať márne a nie preto (aj preto), lebo sa prípad nevyriešil. Dokument prakticky vôbec nebol o vražde Garretta, ale o súde a útrapách hlavného podozrivého Nicka Hillaryho, elementom samotnej vraždy sa venovalo tak možno 20 minút, zvyšok prokuratúrny cirkus. Podľa obsahu by som teda názov zmenil na niečo v štýle "Zabil Garretta Nicky?". Taktiež neviem prečo, ale štýl produkcie mi pripomínal skôr nejakú hodinovú televíznu true-crime epizódu z dielne CBS à la 60 Minutes či Inside Edition a nie trojhodinový doku od Home Box Office.

Sněží! (2017) (seriál)

"WE MADE HIM SNORT COKE FOR TWO DAYS STRAIGHT. FORCE-FED HIM LIKE THE CHILD THAT HE IS. I KEEP WAITING FOR HIM TO DIE, BUT OUR SHIT IS SO PURE HE JUST KEEPS FUCKING GOING." ----------- John Singleton ešte pred smrťou vytiahol z rukáva posledný produkt z černošského geta, ktorý konečne na rozdiel od tých ostatných nestojí v tieni jeho revolučného debutového veľdiela Boyz n the Hood. Väčšina hood filmov sa odohráva v 90. rokoch počas/po prepuknutí epidémie cracku, preto bolo celkom svieže rozhodnutie ísť opačným smerom a seriál zasadiť do osemdesiatok a zmapovať tak jej zrod a následný dopad. Máme tu tri dejové linky, ktoré sa navzájom mozaikovito križujú a prepájajú. Tvorcovia taktiež zrejme vybrakovali knižnicu tej najlepšej 80s hudby, najmä a primárne skladieb, ktoré sú s daným prostredím a spôsobom života v tej dobe silne späté. Soundtrack tohto seriálu sa nemusí hanbiť ani voči takým legendárnym, ako má San Andreas pre 90s, Vice City pre 80s či Mafia III pre 60s. Dokonca môže vedľa nich zarovno hrdo stáť. A to je, či sa ti to zdá, alebo nie, veľká vec. Snowfall je veľmi prepracovaný, dbá na detaily a chce byť v mnohých ohľadoch dobovo autentický. Bolo vidieť, že na tom makal niekto, kto bol skúsený filmár a zároveň v takom prostredí a období vyrastal a prežil väčšiu časť svojho života. Potenciál 4. série je tak neskutočne obrovský, pretože sa už zmráka a schyľuje k udalostiam, ktorých vznik sa tu budoval tri roky. Nie som si celkom istý, ako tento klimax zvládnu bez Singletona, budem však dúfať, že dokonalo. --- Provizórny playlist (x) a pravdepodobne kompletný zoznam skladieb – (x) --- (29.4.2021) Season 4: Kulminácia neprebehla. Pokračuje sa v zabehnutom tempe a celá štvrtá séria je nekonzistentná so smerovaním zo záveru tretej. Stále je to nadpriemerná delikatesa, nadštandard, no prehnane vysoké nastolené očakávania mi jej vychutnanie dosť pokazili. Ešte dobre, že na piatu nemám žiadne. --- (21.4.2022) Season 5: Poctivá tvorba s citom pre detail, ktorá pozná históriu obdobia. Oproti predchádzajúcej sérii zvýšené tempo a silnejšia intenzita. Patrilo by sa však už zatlačiť na pílu poriadne, ukázať reálny dopad cracku na štvrte a susedstvá. To isté platí aj pre jednotku CRASH, ktorá sa tu síce konečne objavila, no nezarezonovala ako by mala. (x) --- (20.4.2023) Season 6: Silné, extrémne silné. Bodka za epochou jedného času, totálny a absolútny full circle. Zimomriavky. (x / x) (x)

Nákaza (2011)

Nákaza znovu ožíva, dožíva sa zaslúženej pozornosti divákov a teší sa znovuzrodenej popularite vďaka slabšiemu odvaru chrípky, ktorý tento rok šéfuje vo svete a z ktorého poniektorým fajnovo preplo. Soderbergh chcel natočiť ultrarealistický film o verejnom zdraví, vedeckej odpovedi na pandémiu, konzultoval s WHO a CDC, využil poznatky z chrípkovej pandémie v roku 2009 a nakoniec sa mu to aj podarilo. Natočil totiž presný, verný a autentický snímok, ktorý pochválilo mnoho mien z vedeckej branže. Pre Soderbergha misia úspešná, by som povedal. Za mňa takisto veľká spokojnosť, sledovanie som si opäť raz užil, tak ako aj pred rokmi, a Contagion považujem za veľmi dobrý príklad (dobrý, nie najlepší) tzv. 'hyperlink cinema' // V rámci filmov o vírusoch/nákazách mám zatiaľ jasno len v TOP 3, kde už aj tá trojka je skôr teoretická, lebo neviem, čo iné tam pacnúť, pretože nič z ostatných sa ani trochu nedoťahuje na prvé dve, takže takto: 1 – Smrtiaca epidémia 2 – Nákaza 3 – Gamgi // Za prvými dvoma si však 100% stojím. ------- (30.10.2020) No celkom to ide dole vodou s tým kovidom x) (27.8.2017) (16.3.2020) (13.1.2024, sk dab) (17.1.2024)

Gamgi (2013)

"IT'S JIGU AND HE'S NAKED!" ---------- V prvom rade vďaka Filmmaniakovi za jeho nakazený článok, keďže o kórejskej dvojke Deranged & Flu som vôbec nevedel, čo ma teší, pretože som si ho náramne užil. Je veľmi intenzívny, vizuálne prepracovaný, zhruba od prvej polhodiny nezastavuje až do konca, ponúkol mi možnosť prejsť si horskou dráhou emócií, má to najzlatšie dievčatko, aké som už dlho vo filme nevidel a tiež takú nálož krásnych žien na čele so Soo Ae (samozrejme prvú polhodinu, kým sa všetko nedodrbe), až zvažujem, že sa začnem venovať juhokórejským filmom aj mimo žánru gangsterka. Kráľom vírus filmov pre mňa aj naďalej zostáva Petersenova Smrtiaca epidémia. Bol to chytrý a inteligentný snímok, kdežto tu sa hrá skôr na efekt (nevadí mi) a na city (tiež mi nevadí). Idem sa hneď pustiť do vyššie spomenutého a ospevovaného Deranged, snáď bude minimálne aspoň tak dobrý, ako toto.

Mariah Carey: The Roof (1998) (hudební videoklip)

"I GOT YOU STUCK OFF THE REALNESS" ----------- Znova som si vybral skladbu, do ktorej som zamilovaný až po uši, avšak ku klipu nemám absolútne žiadny vzťah, čo nie je najlepšie, keďže sme na ČSFD a nie na hudobnej stránke a má ísť o videoklip, a preto, aby som nedopadol ako corpsy, to s hodnotením/komentovaním videoklipov skúsim zakončiť pri počte 10 (aktuálne 2). A teraz naspäť k veci! Povedať, že ten legendárny a ikonický beat zo skladby 'Shook Ones (Part II)' je legenda a ikona, by bolo slabé vyjadrenie, zľahčovanie, nedocenenie. A presne ten beat, snáď najšpinavší a najtemnejší hneď po 'Survival of the Fittest', paradoxne z rovnakého albumu The Infamous, sa dostal do jemnej starostlivosti a spojenia božského hlasu Mariah Carey. Toto je jedna z mojich najobľúbenejších a najmilovanejších kolaborácií vôbec, najobľúbenejšia a najmilovanejšia skladba (vôbec) a už len z predstavy toho spojenia Mariah Carey x Mobb Deep na podmaze druhého Shook Ones dostávam úplné zimomriavky. Netuším, koho napadlo takúto vec pred 20 rokmi zbúchať dokopy, no chcem mu dať pusu na čelo. No a teraz, nech nie som za úplného kkta, že ku klipu nič nepoviem, tak poviem, že k nemu nie je čo povedať. Mariah behá po streche svojho apartmánu niekde v New Yorku, celá mokrá, lebo prší, sem tam (často) jej nohy, červené sandálové lodičky a tak by som to nejak uzavrel. No bohužiaľ, nie je tam viac o čom. ----------- KLIP: 2* / SKLADBA: 5* (za Extended Version s Mobb Deep viac 5 hviezd ako je vôbec možné dať) ----------- VIBE magazín dal dokopy tento playlist, v ktorom chronologicky zostavil všetky MiMine hip-hop/rap kolaborácie, ak by to náhodou chcel niekto očekovať a baví ho takéto kombo. --------- Uložím si sem odkaz na sample.