Život Davida Galea (2003)

"SOCRATES WAS UGLY, PLATO WAS FAT, AND ARISTOTLE WAS A PRISSY DRESSER." --------- Na roku vzniku filmu som nejak prehliadol nulu a bol v tom, že je 2013. A tak na to pozerám, užívam si ten nádherný šedý filter, tú zrnitosť obrazu, celý čas sa sám seba pýtam, ako je možné, že tu Katka vyzerá tak dobre a mlado vyzerajúc, reku či nejak pokročili technológie omladzovania, ale hlavne, prečo by Parker točil v '13 film, čo vyzerá (po filmárskej stránke) tak zhruba na prelom milénia. A potom, keď ho dopozerám, zbadám, že aha, tak nič, 2003 it is... Každopádne, Parker s Davidom Galeom odišiel (hoci o 17 rokov neskôr, ale predsa) v tom najlepšom (alebo radšej, aby ma nemohol nikto zdžubať, "nie v najhoršom"), i keď zámorskí kritici by asi nesúhlasili. Za mňa obrovská spokojnosť. Odhliadnuc od explicitnej agitky som videl čistú, poctivú filmárčinu, viac než solídne výkony od viac než solídneho obsadenia a topový scenár, ktorý miestni komentátori mali odhalený už v polovici filmu (kvalitný roast). Dlho som už nevidel takto dobrý film. A čo tu dávala Rhona v tých dvoch scénach... Rghhh... S tým v mysli odchádzam teraz zrobiť inú činnosť...

You Can't Stop Us (2020)

Posolstvo tohto videa môžem zvysoka osrať, najmä keď spojíme dokopy dve slová – Ujguri & Nike – plus mnoho utopistických kecov, avšak bez ohľadu na vyššie uvedené, You Can't Stop Us je neskutočný editorský (strihačský?) masterpiece. Dať ho dokopy rozhodne nebola sranda. (x)

Smrtící ticho (2020)

"YOU'RE JUST SAYING THAT BECAUSE YOU THINK YOU'RE DYING." ----------- Neviem, či som urobil dobre. Pozeral som nejakú zasranú verziu, ktorá v scénach, kde sa toho priveľa dialo, sekala, no a taktiež bola, mám pocit, dosť presvetlená, z čoho mám práve celkom obavy, či náhodou nezničila štylizáciu filmu, ak mal byť tmavý vďaka nejakému krásnemu kamerovému filtru. No čo už, nevedel som vydržať, eventuálne zistím, ako to malo byť. Obsadenie u mňa vyhralo na plnej čiare – McClarnona žeriem úplne a absolútne všade a do Annabellky som zabuchnutý už od čias, čo som ju prvý krát zočil ako archeologičku v špatnej Múmii. O Coster-Waldauovi sa nemusíme ani baviť, i keď popravde mi viac ako Joela z TLoU pripomínal starého, zarasteného Matthewa Foxa. Boh (alebo čokoľvek) žehnaj casting directorovi, čo toto dal dokopy. Viac než silné štyri hviezdy, maximálna možná spokojnosť. Odporúčania sú na mieste. Replay čoskoro. --- (14.10.2020) Tak teda aj ofíko verzia bola v niektorých scénach dosť presvetlená, ale aspoň mi to už nesekalo x) --- Bonusy: Creating a Weapon: The Silencing Spear, Making The Silencing --- (28.7.2021) Minulý rok som na narodeniny chcel len dve veci – popiči film a drsnú búrku. Dostal som oboje v podobe krutého hromobitia a snímky The Silencing. A tak som si hovoril, že sa veľa nezmenilo a presne to isté mi postačí aj tento rok. A tiež som dostal oboje. Opäť znova The Silencing (plus No Country for Old Men a Wrath of Man) a s príchodom polnoci prišli aj orgazmické hromy a blesky. Keď sa darí, tak sa darí. --- (28.7.2022) Tak aj tentoraz, hoc na začiatku dňa, než na jeho konci. --- (28.7.2023) Trojročná šnúra bola práve prerušená. Krista! (28.7.2020) (14.10.2020) (28.7.2021) (28.7.2022) (28.7.2023)

Intimní tajemství (2007) odpad!

"YOU LOOK A LOT BETTER WITH A DICK IN YOUR MOUTH." ----------- Neskutočné hovno. Ale za to unikátne hovno. Veď koľko filmov je o hladnej, penisy požierajúcej vagíne? Už iba jeden – South Park.

Nevyřízený účet (2013)

"FINISH YOUR BREAKFAST." ---------- To sú teda grády! Už veľmi dlho som nepociťoval takú satisfakciu z toho, ako banda vyšľahaných buranských redneckov dostáva nekompromisne na hubu. A poriadne. Statham to tu prekvapivo drží solídne hore (keď vezmeme do úvahy, že je jak poleno, čo sa tvári v každom filme rovnako) + Franco ako vždycky. Máme tu taktiež tri či štyri sexy ženy, škoda, že polka z nich bola na cracku, ah, nevadí, dalo sa. Väčšina takýchto (a vlastne skoro všetkých) akčňákov trpí klasickou nekonzistentnosťou (funguje to aj reverzne) v zmysle, že napríklad v úvode filmu protagonista bez nejakých väčších problémov v rozmedzí niekoľkých sekúnd rozbije partu piatich chlapov, postupne je však voči protivníkom slabší a zo záverečným bossom si nevie poradiť niekoľko minút, pričom je sám a spravidla je rovnaký stokár, ako tí na začiatku filmu. Tu sa táto otravná trestuhodnosť nediala a aj ten záverečný notorický "stone-cold killer" bol hotový v rámci niekoľkých desiatok sekúnd. A to veľmi cením. PS: Čítam, že scenár mal byť pôvodne pre piaty diel filmovej série Rambo, ale Stallone ho prenechal novému filmu a zostal produkovať. Mne skôr príde, že ten istý výplod použil dvakrát, lebo toto a Rambo V je s mini obmenami ten istý film. Doslova x)

Sběratel polibků (1997)

"I BRING IT UP ONLY BECAUSE I MEAN TO SUE YOU ALONG WITH THESE OTHER LOCAL IMBECILES." ---------- Morganito Freeman je proste bombastický herec, ktorý nech hrá v akomkoľvek filme, zlom či dobrom, hlavnú rolu, bude sa jednať o filmový sviatok. A hoci Ashley nemôžem ani cítiť, tu bola absolútne strhujúca a famózna. Zvyšok ansámblu neznamenitý, čo ale v tomto prípade vážne nevadí. Inak tu máme klasický, ale za to solídny deväťdesiatkový detektívny krimi thriller o sériovom ehm zberateľovi, ktorému by si chcel miestami tak moc natrieskať, až sa bojíš sám seba. Dobrý tmavý nádych vizuálu, slušná zápletka a počas "akčných" scén nechýba ani štandardná trhavá kamera, ktorá vždy, keď nemá, dostáva epileptický záchvat. Taktiež viac než skvelý výber interiérov/exteriérov, dom hl. hrdinu je dokonca navrhnutý v nádhernom architektonickom štýle American Craftsman, ktorý žeriem ako nič iné. Za mňa veľká spokojnosť.

Citizenfour: Občan Snowden (2014)

"ONE KEY THING ALL DRONE STRIKES ARE DONE THROUGH RAMSTEIN AIR BASE IN GERMANY" --------- Zo všetkých tých dokumentov, čo som zatiaľ videl (~600), nebol ani jeden jediný, ktorému by sa podarilo pred moje oči dostať aj opakovane (jeden bol, pre "dramatizáciu" ponechávam tak x). Doku nie sú filmy, ktoré v istých prípadoch môžeš vidieť aj 20x, pri nich proste stačí jedno zhliadnutie. Tu však na scénu prichádza Citizenfour, ktorý som paradoxne videl nieže dvakrát, ale päťkrát a už vidím, že tak o polrok/rok si ho pozriem zas. Fascinuje ma spôsob, akým bol natočený. 99% (hrubý odhad?) všetkých dokumentov sa točí "po udalosti," prípadne v jej "reálnom čase." Toto je jediný dokument, čo som videl, ktorý sa točil v "reálnom čase pred udalosťou." A z toho proste nemôžem. (Mal som ešte nachystané nejaké riadky o tom, že opísať ho v tomto ohľade ako unikátny nie je dostačujúce, že Laura Poitras je neskutočne kvalitná dokumentaristka, že celú "temnú" atmosféru dokresľujú dve inštrumentálne skladby z albumu Ghosts I–IV [xx], že keď začal rozprávať tie jeho kecy ten ušatý šašo Obama, nožíky sa mi vo vrecku otvárali, že tu bol aj Will Binney a že Citizenfour je až po uši preplnený pôvodnými zábermi, no vôbec sa mi to nechce formulovať, tento komentár aj tak stojí za starú belu, nič mu už nepomôže a mazať ho tiež nechcem, takže aspoň takto teda x) Fucking masterpiece. --- (18.12.2018) (11.2019) (18.6.2020) (24.6.2020) (25.6.2020) (8.5.2021) (17.2.2022) (1.11.2022)

Projekt minulost (2015)

Som z toho hotový. Vybavený. Čakal som ďalšiu sračku z Bayovej produkčnej dielne Platinum Dunes a naservírované mi bolo niečo, o čom som ani nevedel, že tak moc chcem vidieť. V záverečnej polhodine som už pomaly ani nedýchal a prosil filmových bohov, aby koniec neprišiel a ak má, tak aspoň o ďalšiu hodinu. Áno, sú tu momenty, ktoré film nepotrebuje a aj tie, ktoré by sa mu zišli, logických trhlín v cestovaní čase bolo taktiež pomerne dosť, je to však cestovanie v čase! Vo všeobecnosti si ale nemôžem pomôcť. Mám novú filmovú lásku, nový obľúbený film a tiež nového adepta na 10+ opakovaných zhliadnutí (vitaj v klube s Projektom X a Disturbiou, nad ktorými som paradoxne niekoľkokrát počas sledovania premýšľal, hoci spolu akokoľvek nesúvisia x) --- (8.6.2022) Povedal by som, že pozerať ten istý film 4x v rozmedzí 13tich hodín nie je práve najlepšie znamenie správne fungujúceho psychického zdravia, všakže? --- "The machine has given us everything." (x) (22.6.2020) (22.9.2020) (3x7.6.2022) (8.6.2022) (13.1.2023)

Ztracena v pustině (2010)

"I'M GOING TO EL PEEPEE!" ----------- Dve ultra sexy slečny (vlastne iba Odettka), ktoré, prirodzene, nemali veľa rozumu, sa rozhodli samé vybrať do najzapadlejšej rite Južnej Ameriky blízko paraguajských hraníc. Chcel som ešte dopísať, že vyzývavo oblečené, no keď som sa tak zamyslel, v zásade neboli, hoci je pravda, že s ich mega dlhými nohami by aj v kabáte vyzerali vyzývavo. Veď čo by sa mohlo na takomto tripe pokaziť, všakže? Keď niekto bude chcieť povedať, že je to len film, námatkovo v rýchlosti spomeniem na tých dvoch expertov (manžel/ka), čo chceli ukázať, že svet je krásne a bezpečné miesto, tak sa rozhodli precestovať na bicykli Blízky a Ďaleký východ, začali v Turecku a rovno tam aj skapali, alebo tie tri Európanky, čo chceli urobiť podobnú vec, len na severe Afriky, začali trip v Maroku a div sa mi svete, tam aj skončili, s odrezanými hlavami x) Hviezdu za Odette a jej nohy, keďže odpad za stupiditu dať nemôžem, nakoľko film to tak chcel. Verbalitov koment top.

Pátek třináctého (2009)

"MY NAME IS TRENT. MY DADDY BENT ME OVER THIS CHAIR AND BEAT ME WHEN I WAS LITTLE, SO YOU NEED TO FIX IT." --- Takže, mám niekoľko vecí na srdci, tak poďme rovno na to. Keď som pred chvíľou sedel na toalete a rozmýšľal, či idem písať koment alebo nie, najmä teda o tom, ako to už je sakra pekne dlho odvtedy, čo som si film značne užil po stránke diváckej, nie filmárskej, dostal som mimoriadne déjà vu, až ma striaslo. Ďalej, matka ma potešila ešte pred začatím filmu, hovorím jej, že idem pozerať Piatok trinásteho a ona na to, že: "Heej? To sme s babami pozerávali na intráku na strednej, aj dvojku aj trojku a aj Freddyho!" Hovorím si sám pre seba: "Babizne, takto sa to robí!" Ďalej, po dopozeraní som sa chytal za hlavu. Prečo? Hneď poviem. Jednou z krásnych devíz tohto priblblého snímku sú prsia. Kastingový director musel mať röntgenové oči, keď vybral takéto výstavné kúsky. Eventuálne však zisťujem, že som nesledoval predĺženú verziu obsahujúcu 12 (12!!!) doplnkových a alternatívnych explicitných scén. Pociťujem hnev, no zároveň zúfalstvo, keďže budem musieť robiť replay (lebo sledovať ich osobitne nie je ono). Ďalej, Isherwood vo svojom komentári nižšie uviedol, že Michael Bay z pozície producenta przni jednu hororovú klasiku za druhou. S výrokom sa nedá iné než súhlasiť, sám za seba však musím doplniť, že to vítam (masakre v Texase som si pod jeho taktovkou užil jedna báseň). A čo ešte musím doplniť je, že žiadny dobrý teen film sa nemôže zaobísť bez Aarona Yoo (Disturbia <3)! Inak to proste nejde. Toto by sme mali, ak sa náhodou rozhodnem napísať niečo prínosné, tak dopíšem. I keď pochyby sú na mieste. --- (20.6.2020) Killer Cut je vážne dobrým prídavkom k filmu, nielen kvôli ceckom, sú v ňom komplet nové udalosti, ktoré síce nemenia nič v konečnom dôsledku, je však fajn vidieť ich. Mne už nezostáva nič iné len byť nazlostený, že som ho nevidel ako prvý. (19.6.2020) (20.6.2022) (27.2.2022)