• Krátkometrážní

Nae yeojachingureul sogae habnida (2004)

Láska je ten najsilnejší cit. Cit, ktorý ako jediný dokáže človeka prinútiť siahnúť na svoj život a to len pre to zvlaštne tlačenie pri srdci. Legenda pravila, že princ po 49 dňoch navždy odíde, ale dovtedy sa príde rozlúčiť so svojou princeznou. Po smrti sa chcel stať vetrom. Oplatí sa čakať ? Oplatí sa prežívať pre tých pár sekúnd ? Otázku, ktorú treba pokladať rozvážne a na odpoveď násjť ten správny čas. Niekedy je menej viac a úporné snaženie môže mať oveľa slabší efekt ako nápad, prirodzenosť, voľba prostriedku. Že niesú slzy na krajíčku to, čo nám zviera hrdlo, že to nieje smutná pesnička, ale možno iba pohľad keď niesú treba slová. A že to ide, ma už Kwak raz presvedčil.

X-Men 2 (2003)

Poviem Vám že ten úvod v bielom dome je celý jedna z najlepších bojových scén, aké som mal možnosť v živote na filmovom plátne vidieť. Spadnutá sánka, doslova ! Ale teraz k filmu. Oproti jednotke nám rapídne pribudlo postáv a celé budovanie deja dáva jasne najavo, že týmto dielom to nekončí a tentokrát hlavný záporák pôsobí kapku zabudnuto. Trošku zamrzí už menej využitého potenciálu jednotlivých mutantov a celková väčšia uťahanosť (stále musím porovnávať s jednotkou). A aj keď by sa s predchádzajúcich riadkov mohlo zdať, že to celé neklape, opak je pravdou. Celé o šlape ako hodinky a toto sú zanedbateľné chyičky krásy, ktoré nemôžu spôsobiť, že by som strhol čoby len jednu hviezdičku. Vizuálne špičkové, výborne zahrané. Jednotke určite hanbu nerobí, ba naopak. Singer sa opäť vytiahol a ešte som od neho nevidel zlý film a ja sa celkom teším, lebo tu vzniká tu unikátna comixová séria. Spiderman a Batman traste sa !

X-Men (2000)

S pomedzi comixových adaptácii zatiaľ určite vrchol. Singer to celé zaobalil do pochmúrnej atmosféry, teda farbičky sa moc nekonajú. Hlavní hrdinovia (mutanti) sú zobrazovaní velice civilne a ich jediná túžba, začlenenie sa do spoločnoti, je brzdená samotnými ľudmi, ktorí sa boja, vedú kampane a pod. V podstate klasické rasové problémy sú tu prenesene aplikované a ako podvojná linka s Magnetovou snahou spraviť s ľudí mutantov pôsobí velice sviežo a neraz to je na zamyslenie. Akcie je trochu pomenej, ale je originálna so svižným tempom a skvelo využíva potenciál hlavných hrdinov s pomedzi, ktorých vyčnieva (ale nie o moc bo všetci sú fajní) predovšetkým Hugh Jackman ako troska Wolverine. Doporučujem aj necomixákom!

Appleseed (2004)

Problém klonovania bol vo filmoch riešený niekoľko krát. Týmto sa zaoberá aj projekt Appleseed, ktorý vivinulo ľudstvo po veľkej svetovej vojne. Či je to správne alebo nie, to je tu rozobrané snáď so všetkých možných uhlov a typicky japonsky prekombinovane. Príbeh elitnej bojovníčky, ktorá je rôznymi mocenskými štruktúrami zneužívaná a postupne odhaľuje svoju skytú minulosť a prepojenosť so spomínaným projektom. Človek má celkom problém sa v príbehu zorientovať a ku koncu som ani nevedel či hlavná hrdinka robí dobre, alebo zle. Každopádne to je ešte na minimálne jedno skuknutie. A ja si to zopáknem rád HLAVNE kôli spektakulárnej vizuálnej stránke. Už po úvodnej akčnej bojovke som čučal s otvorenou hubou. Naozaj vizuálne orgie a to hlavne pri súbojoch, krásne futuristcké mesto (nie nepodobné s filmu Ja,Robot) je vlastne jedno veľké zrkadové kráľovsktvo. Aj keď mi scénár prišiel celkom mainstreamový (dá ca čakať že s týmto chcú zapôsobiť na tučné americké zadky) a patrične ukecaný, nemôžem ináč ako za plný počet.

Maljukgeori janhoksa (2004)

Tiež ste nenávideli školu? Buzerácia, domáce úlohy, umelé autority. A k tomu neštasná láska a zrada... no buď mašla ako vyšitá, alebo zvoliť cestu Bruce Leeho Jeet Kune Do. Tu sa prenesieme do Kóreje roku 1978 a kde si prestupivší Hyun-soo zvyká na pomery diktárorskej strednej školy. Skamarátí sa s triednym bitkárom, pre ktorého znamená povesť všetko a zamiluje sa do jeho priateľky. A problém je na svete (a nie jeden). Viac nepoviem. Veľmi zaujímavý smínok, ktorý velice realisticky zobrazuje 1000-krát omielané téma ponižovania, a ktorý je navyše obohatený o romantickú linku. Natočené veľmi pôsobivo (bitky skutoćne vyzerajú ako bitky) a akonáhle som sa zorientoval v tých kórejských xichtoch, film si ma úplne získal. Ďalšie plusko pre Kórejskú kinematografiu. Pre školou povinných je tento film povinnosť!

Johnny English (2003)

Velice unylá paródia alá Bond. Film je bez štipky nápadu, uťahaný, humor tupý, Natalie prekrásna, Malkovich ... čo tu preboha robí John Malkovich ? Crap, nuda.

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997)

Filmová katastrofa to určite nebola ! Naštastie sa film snaží nadviazať na Rowanov nemý groteskný humor, ktorý mu tak ide a zbytočne ho nenúti rozprávať. Je tu pár naozaj výborných scén, ale hlavne Bean na akého sme zvyknutí. Moula a packal. Ja som sa výborne bavil, aj keď kvality seriálu to zďaleka nedosahuje. Slabšie 4*.

Smyslná orchidej (1989)

Nudná dráma, na ktorej je erotická snáď iba jedna scéna a aj diváková fantázia dostane dosť zabrať, aby si to nejaké erotično dokázal človek predstaviť. Toto je patlanec ktorý si zo všetkého kúsok ukrojí, ale nič nepodá poriadne. A navyše poriadná nuda.

Princezna Mononoke (1997)

Toľko krásy som vo filme už dĺho nevidel. Miyazaki dokázal vytvoriť 100% harmóniu obrazu a zvuku bez jediného prešlapu. Pri scénách v lese za zvyku flauty mi bušilo srdce ako o preteky. K tomu nádherný príbeh o hľadaní zmierenia ľudí s duchmi lesa, o symbióze prírody a človeka. Pre mňa je toto štartovací bod môjho záujmu o anime.

Nekonečný příběh 3 (1994)

Hm...tak ujo kameňák pretiahol tetu kameňákovú a majú odporné, pisklavé, usoplené kamenča. A ešte aj kamenný kočík !!! No nieje to krásny príbeh ? My chceme štvorku !!!