• Krátkometrážní

Utržený ze řetězu (2005)

Pes s tvárou človeka. To je Danny. Vychovávaný aby zabíjal, aby počúval pána. Bez minulosti, bez budúcnosti, bez snov. Je ho možno zmeniť ? No toto nám dá odpoveď Unleashed. Trochu mätúce, hlavne ked si človek pozrie kto za filmom stojí. To do akej miery je možne prevychovať toto zviera na človeka by bolo na dlhé diskuzie a filozofovanie a verím, že by sa našlo x prešlapov a nejasností v spôsobe ktorý nám je predostrený, ale keďže sa tomu venuje dosť veľká časť filmu nedovolím si túto dejovú linku opomínať. Za seba môžem povedať, že som sa v tom nejak moc nerýpal a celkom mi to zbehlo. Postupé zbižovanie sa Dannyho s "novou" rodinou je síce prudko predvídateľne, ale nijak neurazí. Čo ale vyniká je bezpochyby technická stránka. Skvelá choreografia, kamerové filtre a hudba alá Massiev Attack. Výsledok precízny. Aj keď matiku moc nemusím tak som si dovolil malú rovničku: Michael Bay + Tonny Scott = Louis Leterrier. My vizuální chrochtáme blahom.

Requiem za sen (2000)

Každý máme svoj sen. Ten, ktorý sa stáva skutočnoťou, vždy keď snívame. Keď zaspávame, stáva sa realitou a my ho prežívame. Predstava, že sa jedného dňa splní je motor. Je to energia ktorá robí človeka človekom. Čo všetko je ochotný čľovek obetovať, aby sa sen stal skutočnosťou? Aby to prebudenie nebolo prebudením do dňa plného všedných vecí. Vyrvať sa z kolají monotónnosti, všedností, zástupu opalujúcich sa babičiek, mať prachy, byť v TV show? Vybrať tú správnu cestu je dôležíté, lebo každá cesta má svoje vrcholy a niektoré iba jeden. A potom následuje pád. Rekviem za sen je jeden veľký pád. Zdrcujúci, surový, rýchly s jedinou istotou. Istotou silného nárazu. Čo nám potom ostane ? Sny...

Vikingové (1999)

Spájať arabov s vikingmi ? Heh ! Vychrtlý Banderas vyzerá medzi tými blonďatými svalovcami ako päsť na oko a nezachráni to ani ta vševysvetlujúca omáčka. Rezignovať sa odporúča. Našťastie je tu akcia a kto má rád historiské mlátičky na ostrie noža, či sekery bude rád. Len v tom nehľadajte preboha Gladiátora.

Cesta do zatracení (2002)

Osobne som v tom Mendesov rukopis nevidel, keďže pochybujem že po jednom filme môžeme o niečom takom hovoriť. Ale každopádne profiluje sa ! Už úvod s bicyklom a zasneženou krajinou na mňa veľmi zapôsobil a vtedy som vedel že tento film budem mať rád. Po skončení môžem tieto slova len potvrdiť. Filmu dominuje precízna technická stránka a veľa, veľa záberov je kompozične svetelne vybrúsených do najmenších detajlov, ktorým zároveň nechýba vysoký punc originality. A to vyúčtovanie (len s hudbou), bol neuveriteľný filmový zážitok po ktorom si srdce tak príjemné buší a mráz behá po chrbte. Mendes sa znova vytiahol, aj keď asi iným smerom než sa čakalo.

Jsem agent (2002)

Odpočinková záležitosť mixujuca bondovku, crazy komédiu a celé je to šupnuté do mierneho nadhľadu. Wilson v úlohe packaského agenta, ktorý síce veľmi chce, ale je strašne mantavý (Luďek Sobota s blond prelivom) dostane na starosti secret mišn, pri ktorej je nútený spolupracovať s rozmaznaným boxerským manekýnom v podaní Murphyho. Obaja sa väčšinu času predbiehajú, kto vystrihne horší xicht a viac zajačí, sem tam sa tam mihne nejaký ten nápad a trochu tej akcie. Oko poteší krásna Famke Janssen a na konci náznak zápletky a nebodaj pointy, ktorý ale rýchlo vyšúmí do aleluja. Každopádne film neurazí, ale druhý krát nevidím dôvod.

Útěk z Absolomu (1994)

Robbins má dobré srdce, je svedomitý vojak, ale je rebel! A to sa v armáde nenosí. Tam sa musí sekať lajna! Po jednom menšom vojenskom fauxpas (vystrelil nadriadenému mozog), sa dostáva do vyhnanstva na opustený ostrov. Trestanecká kolónia - absolom. A keďže na vojne veľa klikoval, o jeho schopnosti majú záujem tí zlí (Outsideri) a tí dobrí (Insideri - nečakane:). Netreba ani moc kvízovať, kto si ho nakoniec ochočí. Medzi dobrými a zlými to je na ostrie noža a uprostred toho všetkého Robbins. Rebelov mám rád. Aj tých filmových (teda hlavne). Len to netreba preháňať. A to sa tu žiaľ koná. Silno iracionálne konanie hlavného hrdinu strháva veškerú snahu o budovanie akej takej zápletky. Už s počiatku je okato naznčené, akým smerom sa to celé bude uberať a príbeh si poslušne pokrivkáva k prekvapivému záveru. Chýba tomu štipka nápadu. Šeď, šeď.

Pojízdná kantýna (1984)

Ďalší z radu Jackieho kung-fu komédii tento krát pod taktovkou Sammo Hung Kam-Bo. Nemôžem si pomôcť, ale zasadenie filmu na horúci juh európy mi hlavne spočiatku evokovalo komédie dua Spencer-Hill (vznikalo v zhruba rovnakej dobe). Príbeh je jednoduchučky (to nás netrápi) a slúži viacmenej ako omáčka ku komickým situáciam. Tých je tu celkom dosť vychádzajúcich predovšetkým zo starého známeho elementu: pekná žena a dvaja chlapi. K tomu je pridružená dejová linka v podobe packalského skorodetektíva Mobyho. Mňa moc táto komediálna časť nezobrala a viac som sledoval hodinky než film. Na môj vkus a tu opičárnami celkom šetrilo a hlavne stred filmu mi prišiel dosť prázdny. A aj keď sa to tvorcovia snažili na konci dohnať, dych im viac ako na tri hviezdičky nestačil. Ešte jedna vec ! Biao Yuen s tými popolníkmi na nose vyzerá ako informatici od nás zo školy (asi si začnem dávať pozor).

Quentin Tarantino's Star Wars (1998)

Hm. Tak amatérsky filmeček. Minidielo nadšenca, dalo by sa povedať. Chválím! Žiaľ nadšenec je vážne iba nadšenec a skutočne nechápem prečo to tu obsmŕda !!! O nejakej umeleckej hodnote tu nemôže byť ani reč (šukajúce figurky). Na internete dnes človek nájde kde jaké amatérske kraviny (v poslednej dobe fičí flash), z toho 90% je lepších než tento crap. A keď POMO vravel, že CSFD je profesionalny web tak mi tu proste niečo smrdí. Ale k samotnému videu. Vynikajúca je hudba (bod), tupý je ehm...príbeh a tupé je všetko ostatné. Ja sa nerátam za žiadného SW fandu a necítim sa byť touto paródiu nijako urazený. Jednoducho to je grc.

Wo zuo yan jian dao gui (2002)

Ako veľmi je človeku predurčené, čo sa mu v živote stane, koho stretne ? Veríte v osud ? May Ho je tipický príhlad "povaleča" z ženskom vydaní. Za 7 dní si vezme bohatého muža, ktorý tragicky zomrie. Stáva sa dedičkou zámožnej rodiny a čiernou ovcou podniku, ktorý patrí rodine zosnulého. Lenivá vdova, ktorá nevie čo s časom a so sebou sa po jednom opileckom extempóre ocitne na pokraji smrti. Autonehodu vďaka svojskému duchovi prežije a v nemocnici sa budí so zvlaštnym darom. Ľavým okom vidí duchov. Rozbeh parádny ! Tu nastáva obrovský priestor pre celý rad komických situácii a postupom času sa viac a viac zoznamuje so svojim zachráncom. Ako vidno v podtitulke, jedná sa o ďalši s radov ázijských žánrových gulášov. Najviac sa to tvári ako komédia, lenže potenciál ktorý sa tu vyskytuje je udupávaný nulovým nápadom. Dramatické scénky zlyhávajú vďaka Sammi Cheng, ktorá je síce výborná komička, ale dramaticky IMHO dosť nepresvečivá. Horor? No áno sú aj nejaké lakačky, ale pôsobia umelo, jednoducho a hlavne sílene. Čo film zachraňuje je romantická časť a to hlavne vďaka (nebojím sa povedať tradične) záveru s peknou pointou, vďaka ktorému som nemal pocit zabitej hodiny a pol, a zároveň pridal jednu hviezdičku. Lenže otázka je, či to vydržíte čakať. Mne pomohol pár krát fast forward.

Sbal prachy a vypadni 2 (2000) (seriál)

Zaujímavá kamera a koniec. Atmosféra Ritchieho filmov je ta tam a to čo sa nám tu snažia tvorcovia natlačiť do hlavy je len ďalšia žmykažka a poštvrňovanie mena vynikajúceho filmu. Všetko sa pôbobi velice amatérsky, umelo a rádoby coolové zábery sú nesktočne trapné. Tak ako aj príbeh a postavy. Práve na prepracovaných postavách stavala jednotka a aj Podfu(c)k. Žiaľ tu sa nič nekoná. Smrtiaca nuda, ktorá ma po 40 tich minútach uporného snaženia nakoniec dastala. A všimnite si ten komentárik dole na plagáte. To považujem priam za provokáciu. Dvakŕat zle !