• Krátkometrážní

Vlčí děti (2012)

Absolútne nádherná záležitosť, ktorú by som sa nebál postaviť vedľa toho najlepšieho z dielne Ghibli. Tvorba Mamoru Hosodu mi dokázala učarovať už viackrát, týmto nečakaným klenotom ma však totálne odzbrojil a definitívne tak v mojich očiach potvrdil status jedného z najtalentovanejších tvorcov japonského animovaného filmu súčasnosti (10/10)! PS: Vôbec by som nebol proti, ak by sa Hosoda nakoniec skutočne chopil nedokončeného animáku Dreaming Machine od zosnulého génia Satošiho Kona.

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Južná Kórea je jednoducho majster v miešaní žánrov, no a Welcome to Dongmakgol je toho ďalším skvelým dôkazom. Čím viac sa kutrem v týchto nenápaných ázijských pokladoch, tým častejšie narážam na stále zaujímavejšie, jedinečnejšie a nezabudnuteľnejšie pecky. A to ma neskutočne teší! 9/10

Dopis pro Momo (2011)

Milý, kúzelný, zábavný a dojemný animák, ktorý akoby vypadol priamo z dielne štúdia Ghibli, aj keď tomu tak nie je. A hoci sa na tie najslávnejšie projekty istých pánov Miyazakiho a Takahatu nechytá, tie dve hodinky rozhodne stoja za to. Budúcnosť Hirojukiho Okiuru budem určite pozorne sledovať! 8/10

Džinró (1999)

''Nie sme ľudia prezlečení za psov, sme vlci zamaskovaní ako ľudia'' ..alebo keď za príbehom stojí famózny Mamoru Ošii (Ghost in the Shell), mal by si zbystriť pozornosť. Jin-Rō je pomerne pomalým, no o to viac temným a myšlienkovo podmanivým thrillerom, ktorý sa navyše môže pochváliť skvelým vizuálom aj hudobným doprovodom (tá záverečná bodka!). 9/10

Horké letní noci (2017)

Veľmi fajn záležitosť, ktorú ťahajú najmä cool herci, retro atmoška a super soundtrack. A aj keď mi záver príliš nesadol a samotný príbeh by si zaslúžil o čosi viac pozornosti, rozhodne ide o slušnú nenápadnú jednohubku. 7/10

Život v plné rychlosti: Příběh Juana Manuela Fangia (2020)

Fantastický dokument plný úžasných archívnych záberov aj pútavých rozhovorov s luďmi z fachu! Juan Manuel Fangio je dodnes považovaný za akéhosi krstného otca Formuly 1, výnimočnú, nesmierne talentovnú osobnosť a jedného z najlepších pilotov všetkých čias, čomu rozhodne napovedajú aj jeho mimoriadne štatistiky (zisk viacerých titulov majstra sveta vo farbách rôznych tímov je už dnes absolútne nepredstaviteľnou vecou). V súčasnom období bez kráľovnej motoristického športu tak ide o ďalšiu výbornú záležitosť, ktorou si môže netrpezlivý fanúšik skrátiť čakanie na štart novej sezóny. 9.5/10

Straight Outta Compton (2015)

Parádna hudobná biografia a najlepší film F. Garyho Graya od Vyjednávača! Ani vo sne by mi nenapadlo, že ma to bude tak veľmi baviť. 9/10

Grand Prix (1966)

Súkromné životy ústredných pilotov sú miestami trochu nudné a celé je to možno až príliš dlhé, Grand Prix však disponuje pravdepodobne najlepšie nakrútenými pretekmi, aké som doposiaľ vo filme videl (zábery z oválu na Monze jednoducho berú dych!). Rozhodne povinnosť pre všetkých fanúšikov motoršportu. 8/10

Pod vodou (2020)

Trochu Alien, trochu Abyss, trochu Sunshine a trochu ešte všeličo ďalšie, čo dokáže potešiť moje fanúšikovské srdce. Underwater je na moju radosť veľmi slušne natočeným aj ozvučeným žánrovým mixom, ktorému rozhodne nechýbajú zaujímaví herci (Stewartka!), cool akcia a ani fajn atmosféra. Po vynikajúcom Knives Out sa tak na tuzemských plátnach objavila ďalšia kvalitná jednohubka, ktorá rozhodne stojí za pozornosť. A to sa vždy počíta! 8/10

6 underground: Tajné operace (2019)

6 Underground je presne tým projektom, aké si jednoducho nedokážem užiť naplno. Na jednej strane síce poteší fajn vizuálom, niekoľkými veľmi cool momentmi či bayhemovskou akciou, no zároveň si totálne podráža nohy debilným scenárom, kvôli ktorému vyzerá väčšina postáv ako banda dementných a akože vtipných idiotov (až na skvelú Mélanie Laurent, ktorá tu nemá konkurenciu!). Asi som sa len tešil o čosi viac, ako je zdravé (6/10). PS: Stále je to však lepšie než Transformers 4 a 5, aj keď neviem, či sa to dá v tomto prípade považovať za kompliment.