Tosca (1976) (TV film)

Výtečný Plácido Domingo v roli Cavaradossiho. Scarpia s výrazným orlákem je také skvělý a už jen za scénu při árii Vittoria je na 5*. Přesto mým oblíbencem v této roli zůstává Ruggiero Raimondi, který má v sobě větší drsnost, na rozdíl od aristokratičtějšího pojetí Sherrilla Milnese.

Televizní noviny (1994) (pořad)

Zprávy čtu jinde na internetu, případně sleduju čt24 nebo podobné zahraniční kanály, tedy proč sledovat večerní zpravodajství? Pro mě to je rychlé shrnutí všeho důležitého ze světa i z domova, které mi buď ukáže, co jsem minul, nebo zasadí do jiného kontextu, aniž by se zabředlo do hluboké analýzy. Televizní noviny však přidávají něco navíc - jistou formu zvrácené zábavy. Jejich snaha ze všeho dělat drama, na všechno mít inspektory i pobaví a přitom se dozvím to stejné, co na Primě nebo v Událostech, ale nemusím se dívat na vážné tváře. Zvláště Prima nabízí stejný infotainment, ale tváří se jako lepší a to mi prostě nesedí. Konečný plusový bod pro Televizní noviny je začátek v 19:30 - je to pohodlnější než v 19:00. Prodloužením na víc jak půl hodinu však velice utrpěly.

Kouzelná flétna (2006)

Nemám rád překlady oper, avšak zde mi to vůbec nevadilo. Zpěv i herecký výkon velmi slušný, prostě celý balíček. Zasazení do magického světa podobného západní frontě první světové války je šokující, ale dá se vysvětlit. Kouzelná flétna přeci je bojem mezi světlem a tmou, bojem o poznání, tak proč to neudělat v kulise reálného boje?

Camelot (2011) (seriál)

První díly jsem sledoval vlastně jen kvůli Evy Green, neboť mi značně vadilo ostatní osazenstvo Camelotu. V průběhu, ale seriál získával na kvalitách. Docela originální pojetí Morgany a Merlina a snaha udělat z toho politické drama typu Tudorovci, takže je mi líto, že konec byl tak náhlý. Ke kladům také patří hudba, kterou však negativně vyvažují bojové scény zvlášť "hrdinný" boj osamoceného Artuše.

Tudorovci (2007) (seriál)

První dvě série byly utahané a zdlouhavé, ale jen co zmizela Anne Boleyn, tak seriál dostal spád. Právě kvůli pomalosti, přehnané lascivnosti jsem chtěl dát 3*. Zbytek seriálu to ale zachránil. Historické nepřesnosti jsou, ale vzhledem k celku je jich málo (nebo možná jen dané období tolik neznám).

Emperor (2012)

Pěkný film o japonské historii, ale něco mu chybí. Čekal jsem jiný film, spíše o MacArthurovi a jeho vztahu k císaři (i plakátu dominuje postava nejvyššího velitele). Možná by mu prospělo více politiky a zákulisí japonské vlády, místo toho je zde vedlejší romantická dějová linka, která jen odvádí pozornost. Na druhou stranu díky ní je uvedena postava japonského generála, který objasňuje japonskou kulturu. Za herce bych vyzdvihl Tommy Lee Jonese jako MacArthura a obecně včechny Japonce, akorát na nich ten film nestál. Tedy těsně, ale přeci jen 3*

Star Trek: Do temnoty (2013)

Ano je to velkofilm, takže má kvality, hlavně v technickém zpracování, ale bohužel samotný trailer mi přišel zajímavější než zbytek filmu. Nesedělo mi pojetí Khana. Navíc Star Trek byl o řešení morálních dilemat, ač zde byl velký prostor, nepřišlo mi, že by jich autoři využili, spíš téma jen naťukli. Navíc od Star Trek čekám spoustu technobabble a boj lodí, zde to raději nahradili pěstním soubojem ...

Stroj času (2002)

Pro mě velmi rozporuplný film. První polovina je nádherná, řekl bych až lyricky romantická se skvělým vizuálním dojmem. To se však vytrácí po konečném přesunu do budoucnosti. Vše doprovází krásná hudba a i herecké obsazení je mi velice sympatické. Pokaždé, když film zastihnu v televizi se dívám zhruba do poloviny pak vypínám, neb pro mě ztrácí naprosto vše, přesto jde o guilty pleasure, tudíž 4*

Cartouches gauloises (2007)

Velice působivý film o odchodu Francouzů z Alžírska. Zachycuje komplikovanou situaci soužití dvou rozdílných kultur na konci dlouhé války za nezávislost. Díky pohledu skrze malého chlapce je vidět, jak se mění pohled dětí na "ty druhé" - ač původně kamarádi, rychle se skupinka chlapců rozdělí na Francouze a Alžířany a nesmiřitelně se rozhádají. Zároveň jsou vidět zvěrstva, které páchali bojovníci za svobodu a přezíravost francouzských úřadů k Alžířanům (zvláště postava výpravčího je výživná).