Bob Marley: One Love (2024)

Bohužiaľ, budem musieť súhlasiť s názormi, že "Bob Marley: One Love" dokopy toho veľmi veľa neponúka. Životopisné filmy o rôznych hudobných umelcoch sú posledné roky celkom úspešné, a tak niet div, že už máme ďalší. Tam navyše nekončíme, nakoľko tento rok bude ešte jeden (tentokrát o Amy Winehouse). Z toho plynie, že tématicky je toto atraktívna téma. Navyše sa venuje najväčšej jamajskej hudobnej ikone. Bob Marley bol asi najväčším priekopníkom hudby z Jamajky a zaujímavým spôsobom vo svojej tvorbe reflektoval svoje vlastné pocity zo všetkého, čo sa okolo neho dialo. Film má niekoľko zaujímavých momentov, ktoré ma celkom dostali. V prvom rade úvodné prepadnutie v jeho dome, tvorba skladby Exodus a  koniec koncov sa dozvieme niečo aj o jeho kultúre, rastafariánstve, konflikte na Jamajke a podobne. Film však veľa zaujímavých nápadov tak trochu len preletí a navyše úplne ignoruje veci, ktoré by mohli byť výrazne silné. Keby sme mali možnosť poznať Boba lepšie ako malého chlapca. Ako niekoho, koho hudba oslovila, prečo ho oslovila, akým spôsobom sa jeho život vyvíjal. Reálne tu ale máme len niekoľko flashbackov, ktoré idú do spomienok na Ritu, a útek z horiaceho kukuričného poľa. Vo výsledku je tu tak film, ktorý nie je nezaujímavý. Dokopy som to bol schopný sledovať celý čas a nemal som chuť robiť niečo iné. Ale nemal som pocit, že by ma to nejakým spôsobom obohatilo. Najlepšie elementy na filme sú casting Kingleyho Ben-Adira, hudba a myšlienka, ktorú film chce odkázať. No to nestačí na plnohodnotný zážitok. Hodnotenie: C+

Kung Fu Panda 4 (2024)

Viem pochopiť, prečo si "Kung Fu Panda 4" odnáša nižšie hodnotenie, než jeho predchodcovia, no i tak si myslím, že jeho silné momentky opäť bude treba vyzdvihnúť. Stále platí, že Jack black je úžasný ako Po. Stále platí, že Dustin Hoffman ako Majster Shifu a jeho nálady ma bavia. A tiež stále platí, že animácie sú nádherné a film vyzerá skutočne úchvatne. Príbehovo to ale Dreamworks teraz spracovali trochu predvídateľnejšie a dá sa skoro jednoznačne skonštatovať, že odpoveď na dôležitú otázku "Koho si Po vyberie za nového dračieho bojovníka" je jasná v momente, ako tú postavu stretnete. Niet o tom žiadnych pochýb. No treba uznať, že Awkwafina si našla ďalšiu rolu, kam zapadla úplne perfektne. Mám pocit, že takto sa stane asi za chvíľu mojou obľúbenou herečkou, lebo spôsob ako prináša postavy k životu je vždy radosť vidieť. Jej hlas je dobrý, jej fóry majú dobré načasovanie a vie svoje role predať s absolútnou grandiózou. Čo sa zloducha týka, tak tým je prvýkrát ženská postava a volá sa Chameleón. Obdivujem jej schopnosti a spôsob ako manipuluje druhých, no jej motivácie a výsledný súboj nakoniec až tak zaujímavé nie sú. V podstate tu bude další súboj, ktorý má veľmi predvídateľné vyvrcholenie, ktoré sme videli miliónkrát. Najlepšie momentky v závere však prichádzajú až po súboji, kedy sa Po dočká uznania a rešpektu od postavy, od ktorej by som to nikdy neočakával. A pôsobilo to skutočne skvele. Humor je stále dobrý. Najlepším elementom sú ale vnútorné hlasy Majstra Shifu, ktoré má Po vo svojej hlave. Tam príde niekoľko vynikajúcich scénok. Hlavná myšlienka dobrá a film má stále aj niekoľko príjemných prekvapení. Mňa to úprimne bavilo a nebránil by som sa tomu znovu. Podobne ako tretí film má čo ponúknuť a tie dobré momentky stoja za to. Hodnotenie: A-

Air: Zrození legendy (2023)

"Air" je podľa mňa ukážka toho, ako sa robia životopisné filmy správne. Neviem či to sadne úplne každému, no myslím si, že film sa dobre chytil svojej témy, nesnažil sa príliš tlačiť na pílu, vychytil si správne momentky, ktoré fugnujú a najmä má kasting, ktorý je veľmi presvedčivý. Myslím si, že keď sa stretnú ľudia ako Matt Damon, Ben Affleck a Jason Bateman, je tu postarané o solídny materiál. Teraz mi už len ukážte, ako viete správne predať ten scenár a ukázať niečo z vášho hereckého talentu. V tomto film nesklamal. Dokázal predať svoje postavy, záverečná reč, ktorú prednesie Matt Damon je podľa mňa perfektná a doslova v nej cítiť ohromnú atmosféru a najmä sa mi páči nápad, ktorý vlastne od začiatku Sonny mal. Namiesto toho, aby sme získali za náš rozpočet viacerých hráčov, ktorí sú v tabuľke nižšie, nájdime jedného, ktorý nás vytiahne hore. Viem, že sa hovorí, že risk je zisk, no na druhú stranu chápem aj ostatné postavy, ktoré sa voči jeho nápadu postavili trošku chladnejšie. Pretože na seba berú obrovské riziko, že niečo nemusí vyjsť tak, ako by chceli. Čo by malo za následok, že Nike mohli úplne skončiť so svojou basketbalovou divíziou. Určite nie je veľmi príjemná predstava. Ľudia, ktorí sú schopní premýšľať nekonvenčne však často vedia prísť s úžasnými nápadmi, ktoré sa vyplatia. Stačí len v rukách držať správne karty. Z tohto pohľadu to vnímam ako silný príbeh. Je pravda, že veľké množstvo iných životopisných filmov využíva rovnaké cestičky, no film ma ani raz nenudil a bol som zvedavý, ako to nakoniec celé dopadne. Plus vnímam veľmi pozitívne ešte aj to, že ani raz sme nevideli do tváre samotnému Michaelovi. Cítime jeho prítomnosť, no reálne sme ho nemali možnosť vidieť. Čo dodáva jeho postave určitú dávku tajomna. Vieme všetci ako vyzerá Michael Jordan, no v tomto filme pôsobil práve ako tá postava, na ktorej všetko stojí. A keď nemôžeme vidieť do jeho tváre, poznať jeho reakcie a vyčítať z nej potrebné pocity, dodáva to filmu ohromnú dávku atmosféry. Ben Affleck je talentovaný režisér a najmä vie pracovať s kvalitnými hercami, s ktorými si veľmi dobre rozumie. Takéto filmy mám rád a teším sa na jeho ďalší projekt. Hodnotenie: B+

Amy's Fucket List (2023)

Filmy ako "Amy´s Fucket List" ma občas vedia skutočne veľmi dobre naladiť. Na nič sa nehrajú, nesnažia sa o nejaké extra kreatívne momentky a len v podstate doručia presne to, čo od nich chcem. Ženu, ktorej ostáva pár dní života a rozhodne sa postaviť proti všetkému čo ju v živote absolútne najviac vytáča. A potrestať každého kto si to zaslúži. Vďaka tomu je to svieža komédia, ktorá ma možno nerozosmiala v každom momente, ale zase podľa mňa nepriniesla niečo, čo by mu nejako výrazne uberalo na kvalite. Dostanete presne čo očakávate. A je tu aj pár dobrých hlášok, ktoré pobavili. Neviem čo viac ani povedať. Je to proste oddychový film, kde sa dočkáte presne toho čo čakáte. A stojí to za jedno pozretie? Podľa mňa áno. Hodnotenie: B

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Wow. Zdá sa, že Marvel strácajú svoje dobré karty a začínajú skutočne servírovať filmy, ktoré si nezaslúžia nikoho čas, lebo ich dobré časy skončili s "Avengers: Endgame". Alebo? Ja osobne nepatrím medzi tých, ktorí kritizovali fázu 4 a mali v nej podľa mňa dobré projekty. Najhoršie čo podľa mňa "Ant-Man and the Wasp: Quantumania" urobil je to, že to bolo označené za najdôležitejší projekt, ktorý momentálne majú. Tým nás všetkých poriadne vyhypovali a čakali sme, že sa dočkáme najnovšieho Marvel fenoménu, ktorý im zožerieme aj s navijakom. To sa ale nestalo. Pre mňa však film nie je vôbec zlý, má svoje dobré momenty, triky sú celkom dobré a prakticky nijakým spôsobom neprináša nič, čo by som vnímal nejako horšie, oproti mnohým predošlým filmom. Možno až na pár výnimiek. Dizajn MODOKa mi neskutočne pripomenul film "The Adventures Of Sharkboy And Lavagirl". A úprimne si myslím, že to nie je film, ktorý chcete niekomu pripomínať. Plus si ani nemyslím, že to je veľmi zaujímavá postava. Je to skôr postavička, ktorá mala pobaviť v kine deti. Čo sa podľa toho smiechu, čo sa z kina ozýval bolo splnené. Vo výsledku tak film ale trošku udal aj svoj tón. No keď majú prísť sktuočne dobré momentky, tak som sa ich dočkal tiež. Mám rád našich hlavných hrdinov, Kang je solídny zloduch, film je dynamický, má solídne finále a som zvedavý kam sa Marvel posunie ďalej a ako to bude pokračovať. Takže v mnohom ma film neodradil. Nie je to ale určite jeden z najlepších Marvel filmov a možno by mali tvorcovia celého tohto univerza trošku zvoľniť a dať si zase so svojimi projektami trošku viac načas. Lebo možno už začíname byť presýtení komiksovými filmami. Ja osobne ešte nie, no vyzerá to tak, že iní už áno. Hodnotenie: B

Asteroid City (2023)

"Asteroid City" je bez debaty asi najslabším filmom Wesa Andersona, ktorý som mal možnosť vidieť. Je z neho stále cítiť jeho scenáristcký rukopis a šarm a film ma dokázal na určitých momentoch aj celkom zaujať, no mám pocit, že tentokrát to prekomplikoval až príliš. Vizuálne to vyzerá dobre, herecké výkony sú tradične kvalitné, Jason Schwartzman a Scarlett Johansson funguj solídne, Tom Hanks ma v mnohých momentoch vedel pobaviť, príbeh má svoje lepšie kapitoly a svoje slabšie kapitoly, no vo výsledku sa snaží byť príliš veľkým množstvom vecí naraz a nejako to dokopy nefunguje. Čiernobiele pasáže mi spočiatku absolútne nepasovali do celého kontextu a ich vysvetlenie mi o moc zaujímavejšie neprišlo a najmä je film počas dlhej doby buď slušná nuda alebo poriadny zmätok. A to nie je niečo, o čo mám vo výsledku záujem. Dúfam, že jeho ďalší projekt bude opäť kvalita, na akú som od neho zvyknutý. Hodnotenie: C-

At Midnight (2023)

"At Midnight" je podľa mňa dokopy len jedno obrovské prevarené klišé. Filmy tohto typu nájdete na Hallmarku a pôsobia uveriteľne. Stačilo mi vidieť kostýmy našich hercov, s ktorými sa im podario natočiť filmovú sériu o superhrdinoch, ktorá bola nominovaná na Oscara (jo... snívajte ďalej), aby som vedel, že toto veľké kvality nepoberie. Možno by to až tak nevadilo, keby bol film reálne aspoň trochu vtipný, no dokopy je len neskutočne nudný, pretože na nás lepší klišé za klišé. Najhoršie je, že len za účelom, aby sme tu mali klišé. Nikam s tým dokopy nesmeruje, nič nemá reálnu chuť a viete odhadnúť úplne všetko čo sa stane aj ako to dopadne. Je tu pár momentov, kde som mal pocit, že film mal dobrý nápad, no dokopy to s ním nepotiahol tam, kam mohol. Ideálny príklad je v závere, kde Alejandro chce dať Sophie svoj ohromný monológ, ktorým si ju má získať späť. Nebudem hovoriť, čo sa stane, no spôsob akým je tá scénka uchopená a reakcie jednotlivých postáv sú tak hlúpe a nerealistické, že to vytiahne z toho všetok potenciál, ktorý scénka v sebe mala. Je to klišé a nuda a predvídateľné od A do Zet a neprináša absolútne nič nové. Radšej by som si pozrel nejaký vianočný Hallmark film. Ten má aspoň nejaký ten šarm. Tu nie je ani len to. Hodnotenie: D

Barbie (2023)

Greta Gerwig a jej tretí režijný projekt, ktorý okrem toho napísala s Noahom Baumbachom. Myslím si, že v momente, keď toto bolo oznámené mi bolo jasné, že Greta už určite nebude vo svete filmu vnímaná ako nenápadná mladá herečka, no posunula sa k niečomu úplne inému a je to bezpochyby tak. Viem si úprimne predstaviť, že tento film nebude pre každého a určite sa nájde veľa ľudí, ktorí po dopozeraní zhodnotia, že im to nedalo absolútne nič a zabudnú na to. Alebo si v tom možno nájdu pár dobrých komických momentov a bude to stačiť. Podľa mňa tento film dobrým spôsobom ukázal, ako môžu určité pohľady na svet meniť postavy a hlavne ako môže byť jedna strana nešťastná z toho, ako sú vnímané. Nechcem zachádzať do spoilerov, no je treba povedať, že tam, kde sa "Black Christmasukázal ako absolútne nekompetentný film, ktorý nevie ako by mal správne podať svoju hlavnú myšlienku a vyústila vo výsledku v niečo úplne iné a neskutočne nechutné, "Barbie" tento problém rozhodne nemá. Vie ukázať svet z viacerých pohľadov a dokážeme na tom základe pochopiť, že rovnováha je dôležitá. Pretože keď je čokoľvek príliš naklonené na jednu stranu, niekto bude nespokojný. A môže to potom zmeniť veľa vecí. No teraz ešte niekoľko jednoznačných pochvál. Margot Robbie je dokonalá ukážka Barbie. Nikto by tú rolu nezahral lepšie ako ona (možno Samara Weaving, no aj tak si myslím, že M. Robbie je lepšia). Ryan Gosling ako Ken ma presvedčil tiež. Nejdem rozoberať v tomto prípade jeho vek, myslím si, že do tejto role sa hodil. Kate McKinnon je podľa mňa tiež super a rovnako aj scénky s Americou Ferrerou. Film podľa mňa dokopy nezvládol jednu vec a to je využitie Willa Ferrella, ktorý na konci pôsobí, že vo filme ostal len preto, aby to vyzeralo dôležito. No jeho rola je tu viac menej od určitého momentu skoro zbytočná, no stále sa drží vo filme. Neviem prečo. S výnimkou toho však ide o kvalitný filmový projekt, ktorý vyzerá dobre, je zrežirovaný a zahraný dobre a má dobrú myšlienku. Chválim. Hodnotenie: A

Becky je zpět (2023)

Na úvod by som mal asi povedať, že pôvodný film "Becky" ma bavil viac. Prišlo mi to, že tvorcovia spracovali reálny thriller, ktorý vedel pracovať s atmosférou a fakt ako naši zloduchovia podcenili Becky malo za dôsledok všetko čo sa stalo. "Wrath Of Becky" sa snaží byť podobným filmom ako bol ten prvý, no pôsobí to, že si z nás tvorcovia chceli robiť viac srandu a svojim spracovaním nám to po celú dobu vedia dávať solídne najavo. A miestami mi to neprekázalo, v iných momentoch som mal pocit, že vytiahnú zbytočné prekvapenie, ktoré filmu skôr poškodilo, než pomohlo. Jediná osoba, ktorá tu okrem Lulu Wilson však pôsobí solídne ja Seann William Scott, ktorý si tú rolu v neprebádaných vodách (aspoň ja som ho v niečom podobnom ešte nevidel) celkom užíva a pôsobí miestami hrozivo. Viac som čakal, že budú mať títo dvaja spolu scénky, ktoré by ma dokázali dostať do toho, no skôr sa film venuje iným postavám, ktoré mi až tak zaujímavé neprišli. Na druhú stranu by som ale povedal, že osoba, ktorá mala zomrieť ako prvá si toto miesto vychytí a skutočne zaslúžene, pretože taký ľudský odpad sa hľadá len veľmi ťažko. Rovnako je škoda, že postava Seana nedostala väčší priestor na to, aby mohla niečo urobiť. Zbavia sa ho príliš skoro. Čo viac dodať? Uvidíme či bude pokračovanie (ktoré sa tak nejako v závere sľubuje), ktoré konečne odpovie na kľúčovú otázku. Hodnotenie: B-

Bez kalhot: Poslední tanec (2023)

"Magic Mike's Last Dance" je asi o niečo lepším filmom ako bolo "Magic Mike XXL", no v princípe funguje skoro úplne rovnako. Ako by som to zjednodušene povedal? Čakáte dve tretiny filmu na to obrovské číslo, ktoré bude tým potrebným highllightom, ktorý vám prinesie celkom solídny zážitok. No treba sa dostať cez dve tretiny filmu, ktoré sú miestami fajn a na iných miestach veľmi nudné. Sem-tam sa v nich objaví dobrá momentka ako napríklad scénka v autobuse, alebo úvodné Mikovo číslo pre Maxandru. No orkem toho to často zabíja len čas a keby ste sa na to nedívali v princípe asi o nič výrazne zaujímavé neprídete. Jediné čo je na tomto filme celkom schopne spracované je tá chémia medzi Tatumom a Hayek. Tá energia a iskra medzi nimi je cítiť. No okrem toho neviem čo viac by som na tomto filme vyzdvihol, s výnimkou už spomínanej záverečnej tretiny a celého toho tanečného čísla, ktoré sa bude vyvíjať ďalej a ďalej a ďalej a prídu také elementy, ktoré ma skutočne poriadne prekvapili a fungovali. Takže keď si to dám dokopy, máme tu pozerateľný film so skvelým záverom, ktorý ale nič viac v sebe moc nemá. Hodnotenie: C+