Klub rváčů (1999)

To, že je Fincher génius vím už dávno, ale tahle klasika mi nějak unikala, i když jsem samozřejmě několikrát narazil na odkazy jinde. Fight Club je neskutečná jízda. Obsahující všechnu tu svobodu, rebélii, nihilismus, protisystémovost a antisociálno které tak milujeme někde uvnitř nás, ale přesto se k tomu nikdo neodhodláme. Proto je tento film tak výjimečný. Dává nám zapomenout dennodenní rutinu a strach a alespoň po dobu tohoto filmu chceme být někdo úplně jiný. Chceme být Tylerem Durdenem.

I Am Not Okay with This (2020) (seriál)

"Heey!" Mnohé určitě navnadilo to, že na plakátech je: od producentů Stranger Things a režiséra The End of the F***ing World, takže divák logicky očekává jakési prolnutí obou seriálů. Ono to tak ve výsledku je, ale jen trochu a já osobně jsem měl trochu vyšší očekávání. Hlavní těžiště příběhu tak nějak osciluje právě mezi tématem nadpřirozena (ST) a divných teenagerů-outsiderů (TEotFW), ale jako by tvůrci nedokázali scénář pořádně "rozjet". První dva až tři díly jsou v pohodě, takové to na seznámení s celkem zajímavými postavami. Jako proč ne, ale pak následuje rozpačité přišlapávání na místě, děj stagnuje a divák má pocit, že se do těch 20 minut vleze kdejaká malichernost, ale to podstatné pořád nikde. Závěr série spěje k celkem předpokládanému. Já osobně jsem se u scény na plese hodně nasmál. Každopádně, tvůrci si pěkně vše nachystali na druhou sérii, takže doufám, že ta už bude svižnější. Netflix už zná svoje ovečky a ví co jim naservírovat, tak je nejvyšší čas z jinak skvělých herců vytáhnout co se dá.

Terminátor: Temný osud (2019)

Poslední Terminátor je taková směsice všeho, která má s původní klasikou společného málo. I přesto se podařilo do poměrně svižného tempa zakomponovat mnohé motivy a narážky na minulé díly v novém kabátě. Oldchool Arnold stále funguje, jak v akčních, tak hláškujících scénách. Sympatická Mackenzie Davis dává filmu svěží nádech a Linda Hamilton si zahrála klasickou badass hrdinku. Akorát Natalia Reyes mi přišla, jakož to "ženský John" taková nevýrazná. Dějově se jedná o něco jako sequel takže se dočkáme vyloženě nové akce v původní dějové lince třetího dílu (nebo tak nějak). Dark Fate je tedy takové 50/50, kdy se klasika vytěží na maximum a okoření novým scénářem.

Králíček Jojo (2019)

Sarkasticky vtipný, ale i vážně dramatický propletenec žánrů s nadmíru originálním scénářem a vynikající režií. Tématicky nelze film úplně zařadit a to jen dokazuje, že Taika Waititi dokázal bravurně spojit nekorektní černý humor s naopak citlivým humanismem a kritikou fanatizmu, zbytečné agrese a hloupostí nacistické ideologie. Navíc, skvělý soundtrack.

Skam (2015) (seriál)

Skam je výborný především v celkovém zpracování středoškolského tématu, kdy jsou různé postavy zasazeny do někdy více, někdy méně dramatických situací a kolem toho se tvoří všelijaké minipříběhy. První série je takové klasické "teen guilty pleasure", druhá série trochu zvážní a nabere o něco hlubší směr. Třetí a čtvrtá série se zabývá kontroverzními tématy, které rezonují společností a pokládají diváku zajímavé otázky. Neříkám, že jde o ultra hluboké filozofování, ale právě v případě tohoto seriálu platí, že méně je někdy více. Zajímavě natočeno, režie střídá veselé tóny a hudbu s depresivními stavy a pocity samoty.

Ad Astra (2019)

Až nyní mi dochází, že zhodnotit Ad Astra není úplně jednoduché. První polovina se dost táhne a divák konfrontovaný s nejistým tempem a plochou hlavní postavou jen tápe. Bylo těžké si představit další hodinu filmu. Nicméně, v polovině se děj "rozlije" do takové hodně zvláštní podoby melancholie a tajemna s lehkým mrazením v zádech. Nečekejte mezigalaktické výbuchy ani hvězdné dobrodružství. Snímek hloubá v duši astronauta a vykresluje jeho pohnutky mysli tváří tvář prázdnotě. Té venku i uvnitř. Toto není Marťan, ani Gravitace a už vůbec ne Interstellar. Žádné pozlátko, žádný potlesk na konci. Film má rozhodně slabá místa, ale to jak moc vám budou vadit je silně subjektivní. Ad Astra je v ledasčem hodně jiné a je jen na vás jak toho využijete.

Projekt minulost (2015)

Ze začátku má film celkem pěkný drive a vypadá to alespoň na průměrnou teen nerdovinu o cestování časem. Zhruba od půlky to sklouzne k hoodně fádní podívané, kdy scénárista upatlal guláš kolem ne příliš zajímavých postav. Reportážní kamera to moc nezachrání. Jak už asi tušíte, je největší problém u tohoto typu filmu, co s koncem. No, tak to se raději podívejte sami. Ale pozor děcka! Cestování časem není žádná sranda a podělat se může kde co. Nicméně, to už dávno víme z jiných, daleko kvalitnějších filmů. Tak hlavně ať neuváznete v nekonečné smyčce... neuváznete v nekonečné smyčce... neuváznete v nekonečné smyčce.. neuváznete v nekonečné smyčce...

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Tady asi není moc co řešit. Pro fanoušky série je to klasická postapokalyptická řežba, kde Alice střílí jednoho hnusáka za druhým. Tedy: lidi i jiné zmutované fešáky. Pro ostatní naprostá slátanina. Za mě standardní díl Residentu, který snad už konečně završil příběh a divák tak konečně přestane mít guláš jak v postavách, tak v ději samotném. Asi bych další spíš jen dvě hvězdy, ale Milla Jovovich, má pořád něco do sebe a společně s dobrou akcí to vychází na tři.

Trabantem z Indie až domů (2019) (seriál)

Z této cesty "Trabantů" opět cítím ono dobrodružné kouzlo objevování, jaké si vybavuji u cesty Jižní Amerikou. Austrálie byla celkem utrpení, jak pro posádku, tak pro diváka, ale tady se opět podařilo nás vtáhnout do děje a krásných scenérii i vyprávět určité dílčí příběhy všech zúčastněných. Problémů a krizových situací bylo habaděj, ale zcela jednoznačně převážila touha cestu dokončit a ukázat lidem zase jiný kus světa. Byla to radost se dívat!

Rambo: Poslední krev (2019)

Upřímně, moc jsem od toho sice nečekal, ale přeci jen jsem doufal v trochu důstojnější pojetí filmu, ve kterém se loučíme s Legendou. Tuctový příběh bohužel nezachraňuje ani samotný Rambo. První polovina je o tom, že se John snaží vyrovnat s minulostí tím, že se vrátil domů. Motiv hledání sebe sama byl v každém díle, ale tady to tedy tvůrci odflákli, není co dodat. Druhá půlka se nese v akčnějším duchu, ale pořád to není to pro co byly filmy s Rambem "něco víc". Třetí hvězdu dávám za závěrečnou bitvu, ta má něco do sebe a skutečně mě bavila. A na úplný závěr se John konečně našel svůj klid a mohl odejít. A nebo ne?