Sexuální výchova (2019) (seriál)

Příjemně milý a zábavný seriál s vynikajícím obsazením. Jemný anglický humor je zde zabalen do více méně klasického teen dramatu střední školy. Na první pohled je to ohrané téma, ale díky tomu, že si seriál nebere příliš moralistické servítky a jde si svoji cestou je výsledek velmi povedený. Celkovým pojetím seriál vybočuje z řady a všechny díly jsou něčím originální. První seriálové překvapení roku 2019.

Black Mirror: Bandersnatch (2018)

...zatím si tady odložím čtyři hvězdy... a popřemýšlím nad komentářem o pěti :)

Ghost in the Shell (1995)

Excelentní animace, detailní, promyšlené scény plné audiovizuálních pochoutek. Ghost in the Shell má bezesporu všechny pravé elementy cyberpunku a ve své ústřední myšlence jde opravdu hluboko. O kultu není pochyb. Nicméně, subjektivně, mi příběh přišel jak vyprázdněná skořápka. Zkrátka, nesedl mi styl vyprávění a forma jak se divákovi dávkují postavy a děj kolem nich. Celkově tak toto dílo působí takovým komplexně chaotickým dojmem. Přesto si myslím, že stojí za shlédnutí hlavně kvůli audiovizuálu a vynikající hudbě.

Anihilace (2018)

Vcelku jednoduché sci-fi, hlavně co do vyprávění. Líbila se mi atmosféra a ta neobvyklá "biologická" podstata filmu a myšlenky kolem toho. Zbytek je taková nic moc omáčka, bez hlubšího příběhu nebo postav.

Maniak (2018) (seriál)

Sérii Maniac nelze popsat několika větami, nebo snad slovy. Je to příběhová tekutina, hutná, krásně šílená, jednoduše neuchopitelná, emočně se vlnící jak sinusoida. Fukunaga zcela famózně vypichuje různé elementy z různých témat v podstatě všeho a přivádí je do extrému aby je zároveň poslal úplně do jiných úrovní vašeho myšlení. Z toho myšlení ale nebolí hlava. Právě naopak, při sledování se pohybujete na hranici snění a zpochybňování co by mohlo být ještě skutečné a co už ne. Jonah Hill a Emma Stone excelují svoji přirozeností. Výsledek je psychedelicky delikatesa, určena pro přesun divákova vjemu do zcela jiné Reality, vytrhávající mozek z rutinního smýšlení. Nadmíru zajímavý experiment. Výsledky silně závisí na aktuální náladě a psychické stabilitě jedince.

Půjčovna masa (2018) (seriál)

Příjemné překvapení! Knižní předlohu vůbec nezdám, tak jsem čekal nějaký sci-fi guláš, ale nakonec to byla hodně slušná cyberpunková jízda se vším všudy: neonový vizuál, vybroušené technologické prvky, akce s přídavkem brutality a občas i humoru a vcelku dobře napsané postavy. Příběh jako takový je sice taková standardní detektivka, ale celkově to jednoduše šlapalo jak seřízené digitální hodinky v budoucnosti. Těším se na pokračování.

Upgrade (2018)

Hodně slušná subžánrová sci-fi, která jede příběhem na tom nejzákladnějším z cyberpunku. Je to trochu škoda, protože by to chtělo scénář trochu víc doladit: přibližně polovina filmu byla taková scenáristicky utlumená a trochu jsem se obával co z toho nakonec bude. V závěru se to celé ale pěkně rozjede, takže alespoň že tak. Každopádně, nejedna scéna je pěkně brutální technologická podívaná, takže v tomto je film opravdu super a nejednoho fanouška "všehocyber" zaujme.

Beze stop (2018)

Režií i scénářem minimalistické, jednoduché a zadumané. Film není o vyprávění nějakého hlubokého příběhu, spíše jde o lehké naťuknutí tématu jak se vyrovnat s určitými věcmi v sobě a kolem sebe. Ale po pravdě, Captain Fantastic, který je v podstatě příběhu podobný mě bavil o hodně více.

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Takový jemný vánoční bizár... žádná křeč ani facepalm humor. Občasné dada scény nejsou naškodu a vytváří nechtěnou zábavu v místech, kde se má zřejmě divák vánočně naladit. Pěkný český film na vánoční, nedělní dopoledne.

V bezpečí (2018) (seriál)

Jak moc znáte lidi kolem sebe? Své přátele, blízké, rodinu...? Safe si zakládá na prověřených tématech, vybírá si z různých dramat to nejpříhodnější a balí to do zajímavého vyprávění, kdy sledujeme postupné pátrání po nových odhaleních. Divák je záměrně veden do různých příběhových odboček a slepých míst ale rozhodně jsem neměl pocit, že by si scénárista nevěděl s postavami rady a různě si navymýšlel kličky, ze kterých by nebylo úniku. Vyšetřování je napínavé od začátku do konce a nabízí nejedno nečekané překvapení.