Šípková Růženka (1959)

Nemyslel jsem si, že to přijde tak brzo, ale tahle disneyovka je bohužel těžký průměr. Nedostatky příběhu a dialogů totiž její předchůdci dotahovaly dokonalou animací, a ta u Šípkové Řůženky chybí. Ano, sám Walt Disney toužil zkusit pro své snímky nový look, ale myslím, že brzo poznal, že to nebyl krok správným směrem. Vše působí dosti ploše, realistické obličeje a postavy vystřídaly karikatury s nohami tenkými jako špejle, a propracované pozadí velmi hranaté scenérie. K tomu si připočtěte velmi otravné sudičky a jste na slabém průměru, který tomuto dílu uděluji.

Alenka v říši divů (1951)

Nevím proč, ale tento druh filmu mi prostě nesedl. Rozhodně za to ale nemůže Disneyho animace. Podobný problém jsem měl i s hranou verzí z roku 2010. Jen místo Johnyho Deppa, který se postupně propadá stále k větším zoufalostem, zde máme kresleného Kloboučníka, a místo dvacetileté Alenky její podstatně mladší verzi (což je správně). Jinak se jedná o stejnou šílenost, plnou psychověcí, relativně bez příběhu a ani písniček už není tolik, co v ostatních Disneyovkách. Ačkoliv má snímek pouhou hodinku a čtvrt, myslím si, že je to stopáž maximální. Delší dobu bych asi nedal. Výsledné hodnocení: Slabší přůměr.

Země zítřka (2015)

Příjemný odpočinkový snímek se zajímavou zápletkou a myšlenkou, dobrými hereckými výkony a celkem povedenými vizuálními efekty. Samozřejmě, chvílemi to bylo drobet přitažené za vlasy, ale tak to už u Disneyho bývá. Co je však důležité, film pobavil, neměl úplně hloupý scénář a dialogy nebyly jen prázdné mlácení slámy. Menším překvapením pro mě byla stopáž, u na první pohled podobných snímků se dá více než dvě hodiny vydržet těžko, ale Tomorrowland se s tím popral skvěle a rozhodně nenudil.

Jurský park 3 (2001)

Nepřítomnost Stevena Spielberga na režisérské židli je u tohoto snímku znát. Už jenom fakt, že stopáž se oproti předchozím dílům zkrátila o půl hodiny napovídá, že se zde jede jen na ždímání značky. Příjemným překvapením byl návrat Sama Neila, nepříjemným naopak odchod Jeffa Goldbluma. Jinak není moc o čem psát. Příběh je dosti přehnaný a neobsahuje již vtipné hlášky, herecké výkony nevýrazné a tempo dosti zběsilé. Dinosauři naopak více "zpočítačověly", ale stále vypadají přesvědčivě. Z neznámých důvodů se zde však objevuje o poznání více brutálních prvků, krve a "hororovější" atmosféra. Bohužel tím nemyslím kouzlo prvního dílu, kde stačilo pár záblesků Tyranosaura a jeho řev, ale klasické lekavé momenty dnešní rádoby hororů. Ve finále se tedy jedná o slabý průměr.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Podstatně slabší příběh než u prvního dílu, ale stále celkem kvalitní film. K mé radosti se vrátil Jeff Goldblum, tentokráte s novým sestřihem, ale stále vtipnými hláškami. Ostatní herecké výkony už tak dobré nebyly, ale nejspíš to nebyla vina herců. Chyba je už ve scénáři, který je až dosti předvídatelný, snaží se do dvouhodinového filmu nacpat co nejvíce a tak žádná z milionu postav, která se v tomto díle vyskytuje nedostane větší prostor. Ale takový už bývá úděl většiny pokračování. Smutným faktem taky je zbytečné umělé natahování scén, kdy postavy běhají pořád téměř dokola, jen aby se něco dělo. Technicky je však vše opět zvládnuto na výbornou, takže se ve výsledku jedná o mírně nadprůměrný film.

Interview (2014)

Průměrná komedie, která nijak nevybočuje z řady Rogen-Franco projektů, jen je možná trochu více kontroverznější. Jinak je to stále stejná písnička. Předvídatelný scénář, průměrné, občas dosti přehrávané herecké výkony, a humor, který je chvílemi až fekální. Objektivně musím uznat, že se ve snímku objevují scény u kterých jsem se divák zasměje, ale na druhou stranu je tu spousta vaty a vtipů, které úplně nefungují. Problémem je zde i stopáž, protože film těchto kvalit rozhodně na dvě hodiny nemá co nabídnout. Finální hodnocení: Průměr.

San Andreas (2015)

Další průměrný akční snímek s The Rockem v hlavní (ne)roli. Objektivně musím uznat, že filmy jako San Andreas této plešaté hoře svalů sedí nejlépe. Jednoduchý příběh, drsný hlavní hrdina plný hlášek a katastrofický scénář, který stihne během necelých dvou hodin kompletně srovnat se zemí celé Los Angeles. K tomu si připočtěte pěkné pozadí, které vlastní Alexandra Daddario a máte ideální odpočinkový film. Bohužel se zde objevují i další hollywoodské klišé, jako milostný trojúhelník, první láska a klasický happy-end (který tedy do poslední chvíle vypadal, že spíše nedopadne, ale nakonec se přeci jenom udál). Z těchto důvodů hodnotím pouze průměrem.

Práskač (2013)

Velmi průměrný snímek, který si sice hraje na vážné drama, ale nevěřil jsem mu to ani minutu. Možná za to může The Rock a jeho herecký výkon v hlavní roli. Pořád mi přijde, že se hodí buďto do totálních akčňáren nebo do komedií, ale rozhodně ne do vážnějších témat. Ve výsledku se však ve filmu objeví pár skvělých scén a jako celek se jedná o koukatelný film u kterého se nemusí moc přemýšlet.

Hercules (2014)

Průměrný akční film, kterých se po světě potulují tisíce. Jako oddechová rubačka však pobaví, zvláště pak, když se zde v hlavní roli objevuje The Rock. Popravdě řečeno, do role Hercula mi moc neseděl, ačkoliv za to možná můžou ty delší vlasy. Herecké výkony zde netřeba hodnotit (i když hlášky Iana McShanea jsou nezapomenutelné), technické aspekty snímku průměrné a zápletka s příběhem relativně k smíchu. Akční scény jsou naopak povedené, takže ve výsledku se jedná o ideálního kandidáta na večer s popcornem.

Hotel Transylvánie (2012)

V záplavě dnešních animáků se jedná o klasický průměr. Pár forků dobrých, příběh samozřejmě jednoduchý, takže výsledek ani nepřekvapí, ani neurazí. Věřím, že jako rodinný film se to celkem povedlo, ale koukat na to znovu bych nechtěl. Ačkoliv nemá snímek ani hodinu a půl dlouhou stopáž, na hodinky (resp. na mobil) jsem se při něm koukal dost často. Ano, moc rychle to neubíhalo. Slyšel jsem však, že je druhý díl podstatně lepší. Tak uvidíme.