• Hudební

Black Sabbath: The End (2017) (koncert)

V titulcích pořadu uvedeno: český název Black Sabbath "The End"; originální název Black Sabbath: The End; režie Dick Carruthers.

Hrozny hněvu (1940)

Přepadení (1939)

Na svoji dobu špičkový western, který dodnes nezestárnul. Velmi dobrý scénář a řemeslně kvalitní režii v akčních scénách dále povyšuje dynamický střih - jen občas ty kulky létají nějak zpomaleně, když se zaměříme na čas, který uplyne mezi výstřelem a pádem zasaženého protivníka. Horší je to s nesourodostí hereckých výkonů, např. sympaticky civilní John Wayne (Ringo Kid) a vedle něj trapně křečovitá komediální šmíra, kterou předvádí Andy Devine (kočí Buck). Když schytal dvacet minut před koncem kulku, dostavil se u mě pocit úlevy, ale radost byla předčasná: šlo jen o lehčí zranění, ze kterého se vylízal, otrnulo mu a opět se začal projevovat. Naopak vrcholný herecký výkon předvádí Thomas Mitchell (doktor-alkoholik Josiah Boone), který hladce a hlavně přirozeně přechází z komické polohy do vážné a naopak. Ale ani tahle zmíněná herecká nevyrovnanost, snad jediná větší vada na kráse, mi nezabrání udělit maximální hodnocení. -------- Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů.

Ocelový oř (1924)

Roztomilá propaganda o nadšené práci amerických úderníků na stavbě transkontinentální železnice.

Pijácká romance (1967) (TV film)

Nevěděl jsem, že film má dvě verze s odlišnými českými názvy. Já viděl tu, která se jmenuje Pijácká romance pro Waldemara Matušku.

G. Puccini: Bohéma (1977) (divadelní záznam)

Pavarotti potvrzuje, že o co je lepší zpěvák, o to je horší herec. Operní režie je v duchu popisného realismu, ani zvuk orchestru nevychází v televizním záznamu bůhvíjak dobře. -------- V titulcích pořadu uvedeno: český název Giacomo Puccini: Bohéma; originální název La Bohème By Giacomo Puccini.