Zeitgeist: The Movie (2007) odpad!

Osobne mi to prijde z vetsiny jako fabulace, hra s fakty a manipulace s divakem. Protoze neverim, ze pokud, jak se v samotnem filmu tvrdi "klamani verejnosti probiha uz stovky, ne-li tisice let", tak ze by pravdu v podstate o vsem dokazali objevit zrovna tvurci Zeitgeistu, . Na druhou stranu - co se technicke stranky tyce - nemohu tomuto filmu (nemohu pouzit slovo "dokument") mnoho vytknout. Dokaze si udrzet pozornost, prinasi spoustu zajimavych zaberu a minimalne donuti cloveka nad par vecmi k zamysleni. Ted je otazka jak se k tomu postavit. Rozhodne nejsem odbornik na astronomii, nabozenstvi, bankovnictvi nebo planovanych demolic vyskovych budov, ale zpusob podavani faktu, ktere je totalne jednostrane mi dost casto lezlo na nervy. Michael Moore to dela podobne, ale ten ma alespon koule na to, jit s kuzi na trh. A navic je o sto procent vtipnejsi. Tady nam (nebo spise Americanum, pro ktere je film vytvoren a jejichz vsechny hodnoty dokaze behem dvou hodin napadnout a rozcupovat - fakt uctyhodny vykon :)) pouze hlas vypravece (ze by muz za oponou Zeitgeistu?) rika jak co je a jak co neni a jeho slova ze vseho nejvic pripominaji kazani fanatiku o konci sveta. Vlastne jsem jen cekal, ze nam jeste rekne ze jde o zidovsko-templarskou konspiraci, kterou zapocali vytvaret uz od zacatku veku. A ze skutecny Jezis byl vlastne prvni agent CIA, ktery mel lidem vtlouci do hlavy nove nabozenstvi, ktere mohlo za dva tisice let vezt k valce v Iraku. No, zaverem chci jeste rici, ze pokud to nevite, tak pristani na Mesici bylo taky fingovane. Ale pravda je stale nekde tam venku :))

Falešná hra (2000)

Scenar vypada, jako by si jeho autor dal takoveho bobrika "kazdych deset minut dejovy zvrat", protoze tolik zmen v chovani postav a podrazu vycucanych z prstu se az tak casto nevidi. Herci sice zachranuji, co se da, ale to jenom jeste vice pripomene, jaka je skoda, ze takto herecky nebuseny film, nakonec vyzni tak prumerne.

Speed Racer (2008)

Nemohu si pomoci, ale ze vseho nejvic mi to pripada, ze Wachowsti si z Joela Silvera za jeho penize hezky vystrelili. Protoze tento film se opravdu libit muze snad jen technickym ultra nadsencum. Temer cokoliv, co bych zde chtel vytknout jako zapor, by se mi okamzite vratilo, jako stylizacni zamer. Proto, stejne jako nove dva dily Matrixu z hlediska dotazeni tvurciho zameru do pozadovane formy je tento film dokonaly. Ja osobne jsem se dost bavil, kdyz si odmyslim par nudnejsich pasazi. Libilo se mi jak film balancuje mezi parodii a poctou takovym zpusobem, ze clovek casto nevi, jestli je to jeste mysleno vazne ("Vy jste vsichni poslouchali za dvermi?"). Herecke obsazeni je vynikajici - sledovat Goodmana me bavi skoro v kazdem filmu, stejne jako Sarandonovou a Fox zde dokazuje, ze ma potencial, ktery prevysuje jeho Lostovskou roli. Trosku jsem mel problem s Hirschem, coz mohla ale i zpusbit "kotkovitost" dabingu (jedna kopie bez titulku - diky distributore). No a zminovat se o zavodech je asi zbytecne - jejich provedeni je naprosto uzasne a nevidane. Celkove davam silnejsi tri...a sam se tomu divim :))

Apokalypsa (2006)

Nemohu dat vic, jelikoz jednoduse nejsem schopen tenhle film dokoukat. Nechapu, jestli se Kelly najednou rozhodl stat se novym Lynchem, nebo co zamyslel natocenim tohoto snimku, ale nejen, ze to slo mimo mne (nektere Lynchovi filmy taky zkousnu, i kdyz jim nerozumim), ale tohle me neskutecne, ale opravdu NESKUTECNE (podtrzeno a zvyrazneno) nudilo.

Úsvit mrtvých (1978)

Srovnavat tento film se Snyderovym se muze zdat na prvni pohled logicke, ale pri blizsim zamysleni zde clovek moc spolecnych rysu nenajde. Zatimco Snyderuv film se odehrava vyhradne v nakupnim centru a jeho okoli, ten Romeruv se zabyva postupnym propukavanim nakazy a do nakupaku se dostaneme az asi po 45 minutach filmu. Vetsina konfliktu mezi postavami a soboje se zombiky jsou uplne rozdilne. Zatimco u Snydera jsou nemrtvi superrychle bestie, u Romera jde o nemyslici a pomalu, ale jiste se valici masu. Spise nez lekackami a dechberoucimi scenami Romero proto desi mrazivou atmosferou skutecneho konce sveta. Kdy hlavni hrdinove, odriznuti v obchodnim centru od sveta, sleduji televizi, kde se debatuje, zda-li by se nemela vsechna velka mesta vyhladit atomovymi zbranemi. Skoda jen, ze vse trochu kazi konec, kdy prijede sileny Tom Savini a jeho gang motorkaru a zacne delat bordel. Tady uz to zklouzava trochu do nechtene parodie.

Iron Man (2008)

Pro me prvni velke prekvapeni letosniho roku. Je videt, ze jde udelat dobry komiksovy film nejen ve forme dramatu ala X-men, ale muze jit i o odlehcenou zabavu, aniz by zklouzla mezi shitozni zalezitosti typu Fantastic 4. Iron Man jde cestou zabavnosti a nutno rici, ze se mu to dari vic nez vetsine mainstreamovych zalezitosti z posledni doby (o dost lepe treba nez Spider Manovi). Marvel se mi zacina zamlouvat svym pristupem, a hlavne obsazovani kvalitnich hercu do hlavnich roli. O Downeyem Jr. toho jiz bylo napsano mnoho, ja jen si pridam, ze doufam, ze Iron Man pro neho bude filmem, ktery ho vysvyhne jako hereckou hvezdu do sirsiho povedomi. Ale i dalsi rolie jsou obsazeny na vybornou - Bridges je tradicne skvely i kdyz mu zaver trochu podrazi nohy, protoze ten vyvoj v zaverecneho "madmana" neni moc uveritelny. Paltrow mi uz dlouho nebyla takhle sympaticka a jeji sceny s Downeyem me bavili asi nejvic z celeho filmu. Zkratka a dobre - jde o skvely popcornovy film, bez otravnych primesi, ktery si milerad dam znovu.

50x a stále poprvé (2004)

Celkem prijemna komedie se Sandlerem. Oba hlavni predstavitele, komicke figurky, pouzita "dovolenkova" hudba - vse dohromady pusobi celkem fajne. Navic davam mirne plus i za konec, ktery je sympaticky, v ramci dosud odvypraveneho deje, logicky.

Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

Neznám, nechápu. Kdybych byl trochu ve Final Fantasy světě honěnej byl bych asi spokojený. Bohužel takhle je to pro mě jen změť postav a událostí, které mi vůbec nic neříkají - to vše ovšem zabalené v moc atraktivním hávu.

V řetězech (2006)

Ač se po přečtení toho, o čem film je, může zdát, jako provokativní soft eroťák, tak jde překvapivě o celkem banální příběh tří lidí, z nichž každý je nějakým způsobem poznamenaný. Nelogičnost z toho čouhá jak sláma z bot - Jackson, když najde zmlácenou holku, tak místo aby ji dovezl do nemocnice, jde do lékárny, aby jí sehnal lék na kašel (!). Poté se jde optat o koho je a z vyprávění dealera drog (!!) usoudí, že ji přiváže řetězem ke kamnům. A podobných zkratů v chování postav se najde více. To co ale film povznáší nad průměr je skvělý zvuk a výborná hudba - při scéně kdy Jackson hraje a zpívá titulní Black Snake Moan mi běhal mráz po zádech... A závěrem: Ano, Christina Ricci je má fakt pěkné :))

Pokání (2007)

Škoda že už mám tolik nakoukáno. Pokání bych si zřejmě užil mnohem víc. Takhle je to pro mě "pouze" film krásný na pohled i na poslech, u kterého mi ale trošku chyběly emoce. Scéna v knihovně a "skoro závěr", kdy Keira šeptá nasranému McAvoyovi jsou asi jediné, které mi utkvěli v paměti. Většina scén jsou skvěle a nádherně natočené, ale zkrátka ani u nepřerušovaného asi šestiminutového průletu po pláži v Dunkirku, který je po stránce provedení a zakomponování hudby opravdu velmi působivý, nemohu tleskat, když vím, že poslední dobou s podobným záběrem přichází každý druhý režisér. Závěr zase, ať si kdo chce říká co chce, není vlastně nic jiného než "Bobby Ewing ve sprše" a když se rozjedou titulky, tak člověku dojde, o jak dějově slabý film vlastně jde a jak jednoduchou zápletku pomocí opravdu velmi dobře ozvučených a ohudebněných záběrů dokáže roztáhnout na dvouhodinovou stopáž. Ale i přes tyto drobné výhrady jde jednoznačně o skvělý film.