Šifra mistra Leonarda (2006)

Je ted v mode se do tohoto filmu navazet , ale opravdu mi to prislo jako na rychlo zplacany kalkul. Hezky natoceny, dobre obsazeny, ale porad kalkul... podle trzeb je take videt ze vydareny. Co se pribehu tyce, knihu jsem necetl, takze nemohu srovnat, ale prislo mi to takove... o nicem. Cely film sestava z toho, ze Hanks s Tatou nekam jdou, najdou sifru, nebo jiny kod, popripade puzzlebox, Hanks pokrci oboci, jako ze premejsli a pak to nejak rozlouskne. Mezi tim Tatou prohodi nekolik hloupych vet s komickym francouzskym prizvukem. Pak odejdou, nacez dorazi Jean Reno, jez hraje francouzskeho komisare, co hlavni hrdiny pronasleduje, a je nastvany, ze je vzdy o krok za nima. Dost nepochopitelne, leda by francouzska policie byla opravdu tak neschopna. Take dost nechapu, cim ta kniha tak pobourila katolickou cirkev. Protoze pokud vim teorie na toto tema koluji po svete a skrze ruzne knihy a filmy uz hodne dlouho... ze by konspirace Browna a cirkve, aby jeho knize udelala co nejvetsi reklamu? :)) Hlavni pointa byla odhadnutelna od te doby co ma sir Ian McKellen historicky vyklad a vim, ze pri sledovani (vetsinou si to uvedomim az na ceste domu) me zarazilo par logickych der. Presto ale davam tri, hlavne kvuli soundtracku, McKellenovi a celkem prijemne Howardove rezii.

3:15 zemřeš (2005)

Prvni pulka je opravdu solidni. Navozuje stisnenou atmosferu strasidelneho domu a prekvapi nekolika lekackami a spravneho vyuziti zvukovych efektu a strihu. Pak ovsem prijde na radu vysvetlovani "proc se to jako deje" a film ztrati sve kouzlo. Podle me by mel dum zustat jako proste zlo, bez jakehokoliv zameru. Misto toho nam jsou predhazovana pointa vystrizena jak z druheho Poltergeista. A zaver je pak uz pouze horsi verze zaveru The Shinning. Skoda, no melo to na vic, rezie a herecke vykony dvou hlavnich predstavitelu nejsou k zahozeni...

Miami Vice (2006)

Miami Vice bude urcite srovnavano s Heatem, coz je podle me dost mimo. Jelikoz v Heatu jde o charaktery a soupereni mezi Al Pacinem a Robertem DeNirem mimo tradicni rozdeleni dobra a zla. Veskere situace a akce ve filmu jsou tomu podrizeny. Zato MV ma jednu jedinou hlavni postavu a to je atmosfera. Je jedno, jestli jde o diskoteku, bar na Kube nebo letecke zabery vodopadu a samozrejme zabery na rozzarene a vsemi barvami hrajici Miami" . Mann mel vzdycky ve svych filmech takovy zvlastni feeling, nepopsatelny a vsudypritomny, ovsem teprve zde se stava dominantni velicinou filmu. Tomu je podrizeno uplne vsechno - scenar, ktery se mozna muze zdat slabsi, vychazi sice ze vsech klise policajtskych filmu, ale dokonale slouzi celku. Tady i tradicni unos osoby blizke nevyvola rypavy usmev na tvari, ale opravdovy strach o hrdiny. Podrizeni celku jsou i oba hlavni predstavitele. Neni to studie charakteru jako v Heatu nebo v Collateralu, vidime pouze jak reaguji na vznikle situace a diky tomu a i proto, ze vetsinu filmu predstiraji, ze jsou nekdo jini, se o nich moc nedozvime. Co se tyce fyzicke stranky - opravdu v soucasne dobe neslo vybrat lepsi dvojici. Tam kde je Foxx "smooth" tam je Farrell agresivne zivocisny. Nejvic cool dvojice, co sla vybrat. Koukam, ze jsem se uz rozepsal nejak moc, takze moc nebudu vypravet o dokonalosti zaverecne prestrelky a vubec celeho zaveru, ktery je tresnickou na dortu. Nebo spis paraplickem ve skvele namichanem drinku.

Comandante (2003)

Kdyz uz pominu politizovani, kdy Oliver Stone, ozdoben revolucionarskym knirkem nadhazuje Fidelovi jednu stupidni otazku za druhou, jen aby mu nahral na smec ve forme petiminutoveho monologu, casto v kruhu ruznych privrzencu, ci rodiny, kteri jen uznale kyvaji hlavou, jaky je to ten Castro maher... Tak se tedy dozvite o kvalite kubanskeho skolstvi, o tom jak mocny a osvetovy comandante zrusil zakaz potratu... etc. etc... Jasne dokument je malokdy nestrany, zvlast' toci li ho nekdo s tak jasnym politickym nazorem jako Stone. Ale vejrat celou dobu na sbirku Castrovych proslovu, to si priste radsi necham ujit...

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Dejove az moc komplikovane, prelidnene a plne dosti zbytecnych scen( ktere sami o sobe jsou ale zabavne). Priznam se, ze v deji jsem se parkrat ztratil a motivace nekterych postav mi porad vrta hlavou, i kdyz k rozreseni nejspis dojde az ve trojce. Jinak vynikajici popcornova zabava se skvelym Deppem, ohromujicim Nighym (ktereho clovek i pod pussyfacem pozna - uz jen podle mimiky ust a oci), par wtf momenty a jednim WTF akcni scenou, kdy se tri postavy sermuji vne a uvnitr utrzeneho mlynskeho kola. Nenudil jsem se ani minutu, coz je asi pro letni blockbuster nejlepsi vysvedceni.

Virus (1999)

Neni to that bad. Teda je, ale ne THAT bad... proste becko se vsim vsudy, clovek se moc nenudi, efekty jsou na podobny film az moc dobre a nutno rict, ze jsem opravdu videl hafo horsich filmu...

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Tento kousek bratri Coenu je jeden z tech filmu, ktery u me stoupa s kazdym dalsim shlednutim. Nejprve jsem dal za tri a rikal si, ze to celkem slo, ale precejen se to trochu vlece, a nedosahuje to kvalit jejich nejlepsich kousku. Po druhe jsem si uz mnohem lepe vychutnal neskutecne pohodovou atmosferu a skvele songy (soundtrack teda Coenove umeji v kazdem filmu dat dohromady opravdu skvostne). No a ted pri kazdem dalsim videni si uvedomuji, ze tento film jiz naprosto zeru a chtel bych se do tohoto buranskeho, jizanskeho zapadakova, kde se zpiva na kazde verande nastehovat :)

Silent Hill (2006)

Zajimave. Spousta veci se mi na tomto filmu nelibila. Neni strasidelny, ma hloupy pribeh, postavy se chovaji nelogicky a o originalite opravdu nelze mluvit. Navic nejsem zasazen herni predlohou a spousta veci mi mozna unika. Presto ale davam tri a priznam se, ze z devadesati procent za zpracovani a atmosferu. Fakt bych neveril, ze se da roztrhani cloveka o ostnaty drat natocit tak pekne. Ruzne pekelne stvury byli take ztvarneny velice zajimave a je videt, ze Hellraiser byl velkym inspiracnim zdrojem. Je to proste film na koukani. Na emoce moc nezapusobi, na struny napeti nezabrnka, ale moc hezky se na to diva.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Zamrzi... nektere sceny meli opravdu potencial, u umrti hlavnich postav (a je jich dost - at uz fyzicke, ci mutanti - vyleceni) se dalo rict ze i citovy. Presto ale pokazde, kdyz k takove scene doslo, rekl jsem si hmm, asi je fakt mrtvej... tak jedeme dal. Akcni sceny jsou takove divne... na jedne strane jsou nekdy fakt narez, ale na druhe to porad nema takovou osobitost jako akcni sceny v jednicce a dvojce. Taky jsem cekal, ze Jean Grey/Phoenix bude vyuzita vice a lepe. Celkove dost zklamani, ze to je opravdu konec, protoze jsem si predstavoval (a saga by si i zaslouzila) neco opravdu lepsiho. Ale objektivne nutno rici, ze si za to muzu sam a bez vedomosti, ze jde o X-men bych asi dal i o hvezdu vic. Problem ale je, ze o X-men jde, at se k tomu clovek stavi jakkoliv.

Rychlá rota (1989) (seriál)

Jo, jo... Rychla rota. To jest Chip, Dale, Zip, ma nejoblibenejsi postava Montyjack a Gadgetka... ano, priznavam se k tomu, sexsymbol meho detstvi :))