Robocop (2014)

Z počátku velmi zajímavě budovaný příběh, který poměrně do hloubky, a především velmi realisticky a uvěřitelně, promýšlí snahu nadnárodní společnosti prosadit se za každou cenu na domácím trhu. Cíleně manipuluje míněním veřejnosti a tím i senátory před klíčovým hlasováním, o povolení robotů při prosazování zákonů v ulicích vlastních měst. Nesledují při tom nic menšího, než vlastní zisk. Neštítí se k tomu využít ani tragédii jednoho z policistů, kterého přivedou opět k životu pomocí spojení s robotickým tělem a změní jeho mysl i chování. Zde se ohaluje druhá, lidská rovina. Hlavní hrdina a jeho rodina se musí vyrovnat se smrtí i opětovným procitnutím v nové podobě života. Následně se rozehrává třetí, tentokrát akční, rovina, která je bohužel nejslabší. Nejde o to, že by zde byl nedostatek akce, ale problém je v tom, že do značné míry rezignuje na předešlou uvěřitelnost chování. Celkově ale velmi povedený remake. 70 %

Pompeje (2014)

Dlaší z filmů, kde se šetřilo na kvalitním scénáři, hercích (možná jen nebylo moc co hrát) i logice a neskutečně plýtvalo digitálními efekty a patosem. Nemluvný a v podstatě nesympatický hlavní hrdina, hrající si na gladiátora, zatížen touhou po dávné pomstě, se v podvečer zániku Pompejí dostane díky svým nadlidským schopnostem do arény tohoto pompézního města. Než ovšem dojde k boji, stihne se zamilovat do hlavní hrdinky, dcery bohatého obchodníka, upozornit na sebe skrz na skrz padoušského senátora, který může mimo jiné i za smrt jeho rodiny a mezi gladiátory si najít nejlepšího přítele i spoustu nepřátel. Do očí bijící vykrádačka smíchaná s nevěryhodnou romancí s tolika oslími můstky, že bych se nedivil, kdyby po nich hlavní hrdinové v závěru dohopkali až do bezpečí Říma. Vyprávění tak zcela postrádá emoce a závěrečné sousoší tomu všemu spíše nasadilo korunu. S nimi je potřeba pracovat v průběhu celého filmu, jinak v závěru působí spíše směšně. Nad tím vším by se ještě dalo přimhouřit oko, kdyby si scénáristé dali alespoň tu minimální práci s ověřením faktů zániků Pompejí. Ostatně, podívat se na některý hodinový dokument BBC, by jim nezabralo tolik času. A to je obrovská škoda. Co by šlo říci pozitivního? Snad jen to, že jsou i mnohem horší filmy, což v tomto případě stačí na průměr, a člověk dostane chuť si pustit po desáté Gladiátora. 45 %

Zloba - Královna černé magie (2014)

Do nádherných scenérií vysněného pohádkového světa, je zabalena klasická pohádka, jak ji z vyprávění rozhodně neznáme. Místy sice film hodně sází na akční stránku, ale příběh nezůstává příliš dlouho upozaděn a posouvá se, především díky hlavní představitelce, která skvěle ztvárnila všechny polohy změn povahy královny, tak jak ji okolnosti mění. V zásadě jednoduchý děj, tak získává na hloubce a v divákovi buduje zvědavost a prohlubuje napětí i emoce, už jen proto, že tady nic nemusí skončit tak, jak to známe z pohádkových knížek. Celkově příjemné překvapení. 75 %

Návrat domů (1948)

Po letech mě tento film znovu dokázal přikovat do křesla a já se zatajeným dechem sledoval radost z konce války a vytoužený návrat do rodného kraje, ostře kontrastující s nekompromisní realitou té doby, která nenechala v životech drtivé většiny lidí kámen na kameni. Martin Frič natočil dějově jednoduchý film, jehož základ vybudoval na skutečnosti, že domov nejsou jen čtyři stěny, ale především lidé, ke kterým se vracíme a s jejichž osudy si válka ošklivě zahrála. Některé scény by si zasloužily absolutní hodnocení, celkově vynikajícíh 90 %.

Na hraně zítřka (2014)

Nejlepší je o tomhle filmu nic nevědět, neočekávat a o to víc si užít skutečně nápaditého scénáře, který ve vekolepých akčních kulisách rozehrává časové smyčky, které člověku kupodivu nezamotají hlavu a ten si tak může naplno užít překvapení, humor i akci, které z nich plynou. To naštěstí nekazí ani velmi uvěřitelný vývoj hlavního hrdiny z naprosté kancelářské krysy po špičkového bijce mimozemšťanů. Akce a vizuální stránka je tu samozřejmě na prvním místě, ale není postavena na kuřích nožkách a nechává dostatek prostroru příběhu, aby člověk nemusel při sledování totálně vypnout mozek. Rozhodně povedené letní akční béčko. 80 %

Rivalové (2013)

Pěkný sportovní film, poodhalující zákulisí nejprestižnějšího automobilového závodu světa. Na dvě hodiny dokáže připoutat k obrazovce a zatlačí vás do sedadel podobně, jako startující formule jedna. Perfektní kamera jen umocňuje pocit z jízdy, která nekončí ani po opuštění kokpitu, protože pak nastupují vynikající herecké výkony, které vše dokonale podtrhnou. Na druhou stranu, film stavějící jen na rivalitě dvou závodníků, je až příliš jednoduchý a snadno předvídatelný, což mu do značné míry ubírá body, neřknu-li, že si skutečnost slušně přikrášlil k obrazu svému, což v tomto případě, z hlediska dramatičnosti, určitě nebylo na škodu. Původně jsem myslel, že to jsou jasné čtyři hvězdy, ale s hodnocením jsem se pár dnů opozdil a dnes zjišťuji, že si už na tento film pomalu nevzpomínám a to je pro, údajně, jedenáctý nejlepší film fakt špatně. Zatím 70 % a uvidím. Třeba příště změním názor.

Pozdravy ze spermabanky (2013)

Český název hodně mate, protože podle něj bych očekával spíše vulgární bláznivou komedii, kterou, když náhodou z nějakého důvodu vidím, posílám rovnou do odpadu. Nicméně, hodnocení tady mě přesvědčilo a musím uznat, že tento film je zcela jiný případ. Mnohem více tu jde o příběh, než o prvoplánový humor a to rozhodně staví tenhle film nad podprůměrné rádoby komedie. 65 %.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Až překvapivě normální film Bena Stillera, se sice stokrát zopakovaným námětem, ale s tak příjemně originálním podáním, že to ani příliš nevadí. Trochu mi to kazily přehnaně "vtipné" snové vize, ale celkově určitě nadrpůměr. 69 %

Blesk (2011)

Zmatená rádobyakční podívaná, která jakýs-takýs smysl dostává až v samém závěru, který se pokouší z posledních sil zachránit co se dá a díky lehce originálnímu nápadu se mu nakonec i daří probudit diváka upadajícího poslední půhodinu do dřímoty. 40 %

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Prostřední díl, který defakto nemá ani začátek, ani konec a to je u filmu, který je celý o cestě trochu problém. Nicméně, i tato část cesty je zajímavá a stále se na ní něco dějě, i když z původní předlohy nezbylo vlastně vůbec nic a film tak, ještě v mnohem větší míře než první díl, těží především z atmosféry mnohem temnějšího Pána prstenu a vizuální podívané, která tu hraje prim. Bohužel, pár stránek se nedá natahovat do nekonečna a tak se mi stalo, že ke konci jsem dokonce usnul. Byl jsem sice unavený, ale i tak. Tohle by se u fimále čtyř-hvězdičkového filmu stávat nemělo. 70 %