V zemi Jane Austenové (2013)

Nemůžu říci, že bych byl vášnivým čtenářem románů spisovatelky, kolem jejíhož "fanclubu" se to tu celé točí, ale minimálně Pýchu a předsudek považuji za jeden z nejlepší dramatických seriálů, který kdy byl natočen. Tím chci na úvod říci, že nějakou průpravu k tomu, abych se mohl u podobné komedie královsky bavit, mám. Ačkoliv jsem rozpoznával odkazy k předloze, tak postrádaly většinou jak humor, tak opravdový romantický prvek. Vznikla tak rádoby bláznivá romantická "komedie", která není ani bláznivá, ani romantická, ale za to je nepřehledně nelogická. 40 %

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Po hodnocení tady jsem asi čekal o něco víc. Rozhodně to není špatný film, ale "něco" mi v něm chybělo, "něco" mi místy dosti lezlo na nervy a "něco" tam bylo navíc. Vlastně se ten film do značné míry potácí na hraně absurdity a normálnosti, přičemž nejspíš právě ta hrana je v tomto případě příliš nejednoznačná a do značné míry jsem nevěděl, co si mám myslet. Přitom je to skvělý námět a minimálně knížku si rozhodně přečtu, ačkoliv film si už nejspíš nikdy znovu nepustím. 60 %

Nabít a zabít (2006)

Trochu okoukaná zápletka, ale i tak se člověk rád podívá, jak se to všechno hezky otočí o 180 stupňů :). 70 %

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

V podstatě parodie na to, že na divokém západě to bylo sakra divoké, především pro "normálního" člověka. Humor většinou pramení z přehnaně drsného světa, takže je často na hraně a sem tam se vyskytne i nějaký ten fekální vtípek, ale ty první kupodivu nejsou vzhledem k celkovému vyznění filmu tak nekorektní a těch druhých je ještě snesitelné množství. Kdyby si fekální humor odpustili úplně, dal bych víc. 55 %

Ranhojič (2013)

Napínavý historický snímek, ve kterém vystupuje do popředí nejen silná produkce, v podání historických reálií, ale také konečně i scénář. Důvodem je pravděpodobně silný původní námět a musím se přiznat, že ačkoliv mě vidění filmu od čtení knihy většinou odradí, v tomto případě mám opravdu velkou chuť si předlohu přečíst, abych se dozvděl těch několik nejasných věcí, které byly, i přes štědrou stopáž, z filmu nejspíše vystříženy a mně tak nedávaly příliš smysl. To je asi jediná výtka, kterou k tomuto filmu, jenž mi silně svým složením připomíná Království nebeské, mám. Teď už se opravdu moc těším, až někdo natočí Egypťana Sinuheta. Ano, vím o šedesát let starém filmu, který je mimochodem naprosto mimo, ale nezasloužila by si jedna z nejlepších knih, nové zfilmování?. 80 % PS: Ranhojič je jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl. Film díky tomu v mých očích trochu utrpěl, protože teprve nyní vidím, jak je ten příběh skvělý a jak moc ho filmové zkracování změnilo.

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Pěkně vyvážený animák, kde tvůrci správně dávkují míru dětského infantilního humoru a humoru pro dospělé diváky, takže v kině si přijde každý na své a sledování spolu s dětmi nebude pro rodiče vysloveně utrpením. Nicméně nic, u čeho bych se řezal smíchy se tu vlastně nevyskytovalo. Děj je vcelku zajímavý, už jen proto, že mám tématiku cestování časem opravcu rád, ale závěr mi to maličko pokazil. Celkově lehký nadprůměr. 65 %

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Neskutečně přeplácané a ve svém důsledku tak i velmi nudné. Mám pocit, jako by se někdo snažil vtěsnat dva filmy do jediného předlouhého celovečeráku. Romantická linka, která se mi v prvním díle docela líbila, pominuli skutečnost, že se tam příliš nehodila, zde trpí využitím snad všech myslitelných klišé. Komiksový děj pak prochází zmateným mixem všeho možnoho a hlavně nemožného. Uvěřitelnost je tak i natakovýto film silně podprůměrná. Jak pak má člověk brát tohle zmatené pobíhání alespoň trochu vážně, když absence humoru i trochu zárážející závěr dává tušit, že film měl tendenci směřovat trochu jiným směrem. Nemluvě o tom, že je to již stokrát viděné a to dokonce v identickém scénáři. Stále tak nechápu, proč vzniká remake filmu, který není ani zastaralý, natož starý. 40 %

10 pravidel jak sbalit holku (2014)

Taková klasická romantická komedie, která, na rozdíl třeba od Probudím se včera, neodkazuje na úspěšné české komedie osmdesátých let, ale mnohem více připomíná americkou produkci přelomu tisíciletí. S tím souvisí i lehké klišé, včetně tradiční závěrečné "běžecké" scény. Na druhou stranu je zde dostatek originálních prvků, které nevykrádají zahraniční produkci a naopak příjemně pobaví, překvapí a neuráží. Více jsem ocenil výše uvedený film s Jirkou Mádlem, ale i zde se jedná, nejen v rámci naší produkce, o velmi solidní nadprůměr. 65 %

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Nemá smysl se tu příliš rozepisovat. Kdo viděl jedničku, a líbila se mu, asi ho ani pokračování nezklame. V podstatě je to jen přenesení boje z druhé světové války do jednadvacátého století. Na začátku pomalejší rozjezd, který mě, asi stejně jako v prvním díle, překvapivě bavil nejvíc. Pak přišla akce a bohužel i opuštění logiky. Staří známí povstávají z mrtvých, technika jak z hvězdných válek, absence humoru a neutuchající snaha o wow efekt.No, ještě, že tady byl ten začátek. 60 %

300: Vzestup říše (2014)

Paralelně se odehrávající pokračování nejsou příliš obvyklá, nicméně o to jsou ovšem zajímavější. Perfektní vizuální zpracování s přiměřenou komixovou naturalitou zpracování bojů a velmi slušným příběhem. Ovšem s jednou jedinou výjimkou a tou je hlavní padouch ženského pohlaví, což se do světa Peršanů, co do věrohodnosti, příliš nehodí a následně úlet v podobě setkání Themistokla a této velitelky perského loďstva. Toto mě dokázalo vytrhnout z koncentace natolik, že film přišel nejspíš o čtvrtou hvězdu. 70 %