Tanec s vlky (1990)

Krásný film plný emocí, krásné přírody a zapomenutých amerických dějin kdy neomalení kolonizátoři přišli a násilím si přivlastnili něco co staletí patřilo Indiánům. Divoši jak jím říkali byli převážně oni a místní obyvatelé, kteří chtěli jen pokojně žít na svých staletých územích stáli v cestě velké kolonizaci amerických dějin.

9. rota (2005)

Výborný film z Rusko-afgánské války, jak chtěli sověti obsadit vstupní bránu do Indie a středního východu. Nelehké podmínky bojů, nenávistné obyvatelstvo uctívající Alláha, smrt na každém kroku. Akční od začátku až do konce.

Restrepo (2010)

Americká demokratická vlna v čele s náctiletými kluky, stejně jako ve Vietnamu, Korei, Indočíně bojují za klid a mír nás ostatních. Ideál země, kterou chtějí šířit tam, kde lidskost a práva člověka ztratila dávno svojí váhu, nebo se tam nikdy nevyskytovala. Obyčejní kluci, kteří by za sebe položili život, brání demokratické standardy kdekoliv na světě, položíme- li si otázku: "Kde začíná naše bezpečí". Bezpečí nás, kteří nechceme násilí a válku, a jsou to místa právě jako údolí Korangal, Vietnam a jiná místa, kde se bojuje za práva a člověka. Skvělý snímek, reálný a strhující právě svojí pravdou.

Lucerna (1967) (TV film)

Krásná filmová pohádka, od našeho z nejlepších spisovatelů 19. století. Příběh o povinnosti, robotě a vrchnosti ukazuje jak člověk lpí-li na svých zásadách a nenechá se zastrašit peklem ničemnosti vyhraje nad hloupostí a byrokracií. Prostředí je přímo pohádkové, vodníci, hejkal a světýlka obývající les a místa okolo mlýna, nebo zámečku v lese. Skvělý výkon Radoslava Brzobohatého a Jaroslavy Obermaierové v tomto milém českém původním filmu.

Trosečník (2000)

Lidské možnosti nejsou hraniční, jak dokazuje tento krásný film o utrpení jednoho člověka, kterému se ve chvilce zhroutí celý svět. U Titaniku mě emoce tolik nehaprují jako při scéně kdy Tomu Hanksovi uplave jeho největší ostrovní kamarád Wilson.

Sedm (1995)

Asi nejlepší detektivní kriminální thriller z devadesátých let co byl v Americe natočen. Strhující drama plné neočekávaných zvratů a naprosto skvělé dějové linie točící se kolem sedmi smrtelných hříchů jak jsou popsány v knize knih. Normálně se u filmů tolik nebojím o hlavní hrdiny jako právě v tomto skvělém filmu, kde je každá sekunda napínavá a neuvěřitelná. Prostředí šedého města nabízí skvělé herní pole pro maniaka, který chce naplnit nesmyslný vraždící obřad, kterému jsou na stopě detektivové Davida Mills a William Somerset. Vůbec nejúžasnější je konec přátelé, nebudu prozrazovat těm co neviděli, ale.....zlo je mocná zbraň.

Výlet (2002)

Takový ryze český tragikomický příběh ze živote plného ironie, nespokojenosti se sebou samým. Obzvláště se mi líbila scéna na slovenských hranicích, která má jakoby měla ukázat současný stav Slovensko-českých vztahů. Klidný a milý film to rozhodně není spíš emočně vyčerpá všechny vaše zásoby dlouhodobých odsouvaných emocí,

Noční jezdci (1981)

Krásný film z prostředí Československo-polských hranic, kde se utká boj finanční stráže s pašeráky, chudoby a zákona a hlavně boj lidského přesvědčení hájit práva nově vzniklé republiky. Myslím, že málokterý Čech zná události a nesnáze s jakou procházela nově vznikající Evropa a její hranice se stávaly často místem krutých a nelítostných osudů obyčejných lidí, kteří z většiny prošli strašnou Velkou válkou. Tento film výborně mapuje a ukazuje nesnáze se kterými se museli "novodobí hraničáři" vypořádat pro klid a pořádek Československa.

S čerty nejsou žerty (1984)

Kdybych mohl nějak vyzvednout jednu českou pohádku nad všechny ostatní byla by to právě tahle. Je tu všechno: zábava, láska, peklo, zlá macecha. Vždycky když se na ní o Vánocích koukám najdu tam něco co mě na pohádce zaujme a pobaví, hlavní hrdinou je dobrák bez poskvrny (Vladimír Dlouhý), který neváhá nasadit kůži za cizí a pere se zlem a tehdejší korupcí na malém zámku zač je toho loket. K tomu má po čertech dobráckého kamaráda Vincka (Ondřeje Vetchého), se kterým se mu nakonec podaří obrátit vývoj na panství kde vládne měšcem a holí správce (Viktor Preiss) k dobru. Nachází se tu sice celá řada záporáků, které si ale (jak je u českých filmů zvykem) zamilujete a budete se bavit u jejich hlášek a eskapádách. Výborné ne zasazení děje mezi vojenskou chátru a uniformy na každém kroku jsou důkazem, že i militaristická pohádka vlastně vůbec nemusí být zlá a nebo krutá. Staň se tedy pohádko synonymem pro Vánoce více lidem, ať zapomenou na peníze a připomenou si, že před peklem si nikdo kdo nežije podle božích přikázání jistý není.

Princ Bajaja (1971)

Krásná pohádka z prostředí kolem Hrubé Skály, jestli je nějaký seznam krásných a typických českých pohádek tak Princ Bajaja do této skupiny rozhodně patří, je to taková ta ideální pohádka o chudém princi, který svou dobrotou a statečností přemůže všechny nástrahy zlého světa a vybojuje si ruku princezny, tady to má ještě o to složitější, že do hry zasáhne zlý loupeživý rytíř, který (světe div se, chce princeznu taky). Okolí kolem Hrubé skály a podzimní krajina podbarvují pohádku tajemností a úžasným duchem, který se umocní s přítomností draka, že už by to pohádkověji asi ani nešlo. Neumím si představit Vánoce bez Bajaji a kdo nemá tuhle pohádku rád, popírá všechny smysly pohádky o dobru, zlu a lásce.