Naši (2016) (seriál)

Naši nie že neurazili ale dokonca ma i prinútili pozrieť viac než len 1-2 diely a ja naozaj neviem logicky odôvodniť prečo, keďže podobné formáty slovenských seriálov "z bežného života" nenávidím. Naši sú však výnimka potvrdzujúca pravidlo. Dospelí herci mi prišli fajn, detskí ma neurazili(aj keď občas sa nevyhli typickej slovenskej preafektovanosti) a pri niektorých dialógoch a situáciách som sa skutočne pristihol, že som ich v podobnom duchu zažil pred X rokmi, keď som vyrastal. Nenáročná a miestami vtipná oddychovka. 50%

Země nomádů (2020)

Najlepší film roka? Zabudnite... Frances McDormand hrá dobre, no Oscarovým výkonom by som to nenazval a už len z jej nominovaných kolegýň minimálne dve podali minulý rok kvalitnejšie výkony (Carey Mulligan,Vanessa Kirby). Podobne je to aj v kategórii najlepší film, či réžia. Akadémia sa čuduje, že jej klesá sledovanosť a popularita. No dokým budú ceny vyhrávať takéto filmy, tak to inak nebude. Skúste spomenúť Krajinu Nomádov v partii priateľov ( ktorá filmový priemysel nesleduje do hĺbky) a povedzte mi koľkí z nich budú vedieť že ten film existuje. Potom načrtnite dej filmu a spočítajte koľko ľudí bude mať chuť si takýto film pozrieť. No a úprimne, ak si ho aj pustia zrejme z neho unesení nebudú.  A to je ten problém. Podobné komorné, pomalé drámy, ktorých dej sa dá zhrnúť 1 vetou, ktoré neponúkajú žiaden zvrat,pointu,vývoj postáv,satisfakciu alebo nejakú inú silnejšiu emóciu nikdy nebudú baviť tých, ktorí filmy pozerajú pre zážitok alebo obohatenie, ale len tých ktorí filmy študujú a pre ktorých sú technické aspekty dôležitejšie než obsah. Pekelná nuda 15%

Co jsme viděli, co jsme slyšeli (2021)

Rodina sa presťahuje do domu, v dome sa začnú diať čudné veci, členovia domácnosti cítia čudné pachy, vidia prízraky a otec rodiny začne počuť hlasy, ktoré mu hovoria aby zabil svoju rodinu. Áno, to je v skrate dej toho filmu. A neprestáva ma prekvapovať, že si tvorcovia mysleli že zoberú najznámejší, stokrát filmovo spracovaný príbeh o Amytville, pomenie mená, pár okolností a my im to zožerieme. Ešte si k tomu pripočítajte, že film má 2 hodiny, z hľadiska hororového je veľmi mierny a v podstate skôr ide o triler. Potom mi zostali len 2 pozitíva- herci a fakt, že film je pod záštitou Netflixu takže technická stránka je v pohode. Čo je aspoň za mňa málo. Sklamanie a podpriemer. PS: Natalia Dyer zo Stranger Things zbytočná a Amanda Seyfried síce hrá fajn, no mala by si asi dôslednejšie vyberať projekty, lebo sa jej nominácie na Oscara začnú veľmi rýchlo krátiť. 35%

25 let neviny (2020)

Príbeh je to bez debaty smutný a poľutovaniahodný. Poliaci znova vytiahli ťažkú tému a znova ukázali, že takéto filmy im idú. Nepopieram kvality filmu, ani to že niektoré scény vo väznici boli veľmi nepríjemné. No vyššie ako na 3* ísť nemôžem z 2 dôvodov- prvým bola príliš veľká predvídateľnosť deja a tým druhým, že filmov na podobnú tému som už pár videl a mal som pri sledovaní pocit že všetko z toho čo tu bolo som už videl niekde inde. Vo výsledku je to dráma s pár nepeknými momentami, ktorá si neberie servítku pred ústa a ukazuje, že aj v dnešnej dobe si môžete odsedieť 25 rokov v base za nič. Ale určite ma nezasiahla ani nerozložila takým spôsobom aby som si ju výraznejšie zapamätal. Vzhľadom na 89%, ktoré film drží v čase môjho komentáru, "len" nadpriemer a 60%

(1998)

Forma zvíťazila nad obsahom. A u mňa musí mať film nato aby som o ňom povedal že je dobrý alebo že ma zaujal, oboje. Čo z toho, že Aronofsky sa pohral s kamerou,strihom,osvetlením a za doprovodu tradične výbornej Mansellovej hudby ponúkol vizuálne pár veľmi zaujímavých scén, keď po obsahovej stránke mi film absolútne nič nedal. Pí je podobne ako matematika, veľmi ťažko uchopiteľný a pochopiteľný pre bežného diváka. Dej je veľmi strohý, takmer nič sa v ňom nevysvetľuje a keby ste sa ma opýtali, čo bola pointa filmu tak pravdivo odpoviem že netuším. Nepopieram, že ma nezauímalo čo znamená ústredné 216 miestne číslo, kto boli 2 skupinky ľudí ktoré tak usilovali o Maxa alebo či sú teórie hlavného hrdinu pravdivé. No keďže Aronofsky sa neobťažoval nič z toho dotiahnuť do konca... Alebo som proste film absolútne nepochopil a vôbec v ňom nešlo o to čo spomínam a všetko je len symbolika. Neviem. Ale určite viem, že keď Aronofsky pridal o 2 roky k svojej výbornej forme aj obsah (Requiem za sen), tak som bol oveľa spokojnejší... Pre tento krát musím byť kritickejší, keďže Pí bolo z môjho pohľadu stratou času. 15%

Halloweed (2016)

Jednoduchá a uvoľnená komédia, v ktorej nájdete pár vtipných momentov, pár béčkových vyhasnutých hviezd v miniatúrnych úlohách (Trejo, Sizemore,Wise) a ktorú by som ako celok charakterizoval jedným slovom- rozpačitá. Niektoré pokusy o vtip, resp. niektoré postavy naozaj bavia. Čo však u mňa Halloweed veľmi zrážalo dole, bola hlavná postava( Simon Rex), ktorá zakaždým ak sa pokúšala o vtip alebo len bola na scéne, tak som mal chuť film vypnúť a vykašľať sa na to. Nakoniec som to však dobojoval a v závere nie som z toho nijako pohoršený. S hodnotením je to tak na 2,5*, nakoniec som sa rozhodol z pôvodných 3 znížiť na 2, čo filmu mimochodom spôsobilo prepad do čiernej farby. Čo je možno trochu nefér, pretože tak zlý určite nie je. 45%

Boost (2016)

Na prekvapenie, celkom v pohode. Základná kostra deja je podľa mňa vymyslená schopne. Štýl rozprávania, v ktorom sa plynulo prelína minulosť s prítomnosťou a čiastočne aj budúcnosťou bol príjemným ozvláštnením, čo je však najhlavnejšie, je že tento štýl držal pokope a dával zmysel. Pri prevedení námetu na plátno je cítiť béčkovosť. Niektoré dialógy sú napísané lepšie, iné horšie a podobne je to aj s hercami. Jediný známejší z nich, Danny Trejo, má rolu šitú na mieru, je tu dokonca aj dlhšie než na 5 minút a výkonom ma potešil( čo som rád, keďže aj tak som film pozeral hlavne kvôli nemu). Boost má určite svoje muchy, kamera a look filmu nie sú nič extra, akcie je málo( film je skôr drámou/trilerom) a pár logických dier v scenári by sme tiež pri dlhšom zamýšľaní našli. No na druhej strane, je tu aj dosť svetlých momentov(scenár,zvraty a vysvetlenia motivácií jednotlivých postáv) a celkovo po dopozeraní necítim, že by bol film stratou času. Na béčko vznikajúce zrejme v poloamatérskych podmienkach to bolo obstojné. 50%

Poldové v akci (2016) (seriál) odpad!

Podobné ako Policajné prípady. Absolútne dno tvorby, amaterizmus vo všetkých ohľadoch a čistý odpad! 0%

Kávomat - Miestny úrad Hodrušany (2016) (seriál) odpad!

Najvtipnejší na Kávomate je jeho obsah- v novej komediálnej šou televízie Markíza, plnej originálnych postavičiek, bláznivých situácií a najmä skvelej zábavy. To ma fakt dostalo. V realite ide však o zhovadilosť a jeden z najhorších pokusov o komédiu, akých sa naše televízne stanice dopustili. A to je už naozaj silná káva. 0%

Jean-Claude Van Johnson (2016) (seriál)

Pilot navnadil, no nakoniec mohlo asi zostať len pri ňom. Pri dlhšom formáte bolo evidentné, že tvorcovia nerátali s tým, že by ich krátka epizódka mohla prerásť do plnohodnotného seriálu. Aspoň že Van Damme je tu v pohode a svoju rolu si užíva. Celkovo to vlastne malo zmysel vidieť len kvôli nemu, keďže nejaký príbeh alebo ostatné aspekty príliš nefungujú(tá romantická linka je fakt mimo) a JCVJ je len oddychovka, ktorá miestami pomrkáva na diváka a ktorá fakt že občas aj pobaví. Priemer 55%