Princezna slunce (2007)

Nevinna vec, ktora sice nicim nevycnieva nad priemer (skor naopak), ale pozera sa na to prijemne. Urcite zaujme vektorova pocitacova animacia, ktora sa velmi slusne maskuje za kreslenu (ani nahodou vsak nedosahuje jej detailnost). Velmi nepekne vsak posobia bitmapove efekty (napr ohen), ktore do grafiky okato nepasuju. (5.8/10)

Most do země Terabithia (2007) odpad!

Ked som asi v polovici filmu zistil, ze je to dejovo a vobec celkovo, uplne o nicom, chystal som sa film odpisat ako primitivnu, avsak nevinnu zabavu pre decka. Avsak zaverecny zvrat, ktory mal filmu dodat akusi myslienku, fatalne nevysiel. Verim, ze knizna predloha moze byt slusna a narozdiel od filmu je niecim viac, nez len obycajnym blabolom snaziacim sa silou mocou o nieco, co sa mu vobec nedari. A nech su detsky herci akokolvek dobri (a ze su), filmu ako celku to nepridava. Cest filmom, ktore su zabavne svojou nedokonalostou. Tento nieje. (0/10)

Putování meče (1969)

Westerny, samurajske filmy, honkongske swordplay, to su vsetko zanre, ktore maju svoje typicke prvky, ale zaroven maju aj mnoho spolocneho. A prave Bao biao je nadhernym preklenutim vsetkych tychto zanrov. Zapletka tociaca sa okolo prepravy obrovskeho mnozstva striebra a gangu, ktory sa ju chysta ulupit, tajomny putnik a famozny sermiar v jednom, ktory svoj mec neodklada ani pri jedle a krasne sermiarke suboje pri ktorych sa leju litre krvi. To su prvky, ktore sa v obmenach vyskituju vo vsetkych spomenutych zanroch. Tak ako je Yi Lo cinskym sermiarom by mohol byt kludne tajomnym pistolnikom, ci samotarskym roninom. Striebro, ktore sa snazi ulupit gang, by kludne mohol byt dostavnik, ci ony gang by moholi byt japonsky yakuzaci...a podobnych paralel je tu nauzaj neurekom a bolo naozaj potesenim ich vo filme nachadzat. Nechcem vsak nikoho uviest do omylu, aby si naohodou nemyslel, ze film je takym zlepencom spominanych zanrov. Ani nahodou. Bao Biao je ich esenciou. Nadherne je to, ze ci uz mate radi pistolnika Harmoniku, Zatoichiho, alebo majstra Zlomeny mec (ci lepsie vsetkych naraz), tento film si ozaj uzijete. V ramci Hong Kongu sa koli svojej vynimocnosti Bao Biao tyci nad ostatnymi filmami ako sedemposchodova pagoda nad lukou posiatov telami mrtvych bojovnikov. Skvelych filmov je vela, podobnych ako tento vsak vela nenajdete.(10/10)

Kroužek sebevrahů (2001)

Ak sa nechat vydesit, znechutit a zamysliet, tak urcite takymto sposobom. Jeden z tych kuskov, pri ktorych chyby naozaj hladat nedokazem. Jednoducho nebol na to cas. Stale som mal pred ocami nieco, co ma "zamestnavalo". Ci uz brilantna hororova zlozka, herecky vykon Rioa Ishibasiho, velmi napinavy pribeh pri ktorom naozaj tuzite vediet ako to dopadne, bizardnost a neposledne aj brutalne sceny, ktore sokuju. A bolo tam toho este viac. A vobec. Je to skutocny narez a v mojom osobnom rebricku je umiestneny velmi vysoko. (10/10)

Godzilla (1954)

Jednou vetou by sa dal vystizny komentar napisat takto : "Ak je King Kong otcom vsetkych monster filmov, Godzilla je ich matkov". A je to pravda. Ak sa bavime o monster filmoch, kde monstrum prinasa skazu a smrt, toto je film, ktory postavil vacsinu zakladnych pravidiel tohto zanru. Poznate to. Experimenty zo zbranami ci toxicky odpad - a na svete je zruda obrovitych rozmerov. Pocas pozerania filmu som s usmevom na tvari zistoval, kolko malo sa v tomto zanre od jeho vzniku zmenilo. Poravde, okrem specialnych efektov skoro nic (vynechajme teraz mnohe pokracovania Godzilly, kde monstra bojovali medzi sebou - to je vlastne osobitny podzaner). Kostra pribehu a dramaticka vystavba Godzilly je prakticky dokonala, a necudujem sa preto, ze sa v roznych obmenach a variaciach pouziva do dnes (naposledy korejsky Host). Povinne citanie pre kazdeho, kto berie film vazne. Nebojte sa vysokeho veku tohto filmu. Babicka Godzilla skriva prekvapenia, ktore vas dostanu aj po 50tich rokoch od jej narodenia.

Divoké vlny (2007)

Ani nahodou nie dokonaly, ale velmi prijemny animak, ktory ma potesil hlavne svojou nevtieravostou. Nesnazi sa zaujat iba sprskou radoby zabavnych gagov, ale po celu dobu ukazuje, ze jeho hlavnou prioritou su predsa len pribeh a postavy. Klasicky pribeh, klasicke postavy, ale v tom zmysle, ze mi to neprislo ako vykradacka, ale divacky velmi vdacna zabava. (8/10)

Medvěd (1988)

Annaudov "experiment" u mna uspel tak na 50%. Ako dobrodruzny pribeh v ktorom hraju hlavne postavy dva medvede (a prenadherna priroda) je do istej miery fascinujuci a divak nemoze nezasnut, co reziser (a cely stab samozrejme) dokazal. Na druhej strane sa reziser az nasilu snazil "hrdinom" vtlacat emocie, co posobilo obcas dost prehnane (hlavne one neustale fnukave zvuky mi fakt liezli na nervy). Nic to vsak nemeni na tom, ze je to naozaj vynimocny a ojedinely film a jeho umiestneni v top 200 sa necudujem. (7/10)

O dívce, která proskočila časem (2006)

Mozno by stacilo, aby som sa na tento film pozeral inokedy, a bol by som na 100% spokojny. Mozno som nemal spravnu naladu, mozno by mi inak to co mi trosku vadilo (zbytocne pretiahnuty zaver) prislo uplne fajn...alebo by mozno stacilo, keby som sa vratil v case a na tento skvely kusok sa pripravil. Ale to by potom dopadlo zrejme uplne inak, ako by som chcel :). Radsej si to pozriem este raz. (8.8/10)

Raketa na Měsíc (1958)

Jednoduchy a naivny dej, avsak prave v onej naivite spociva iste caro vtedajsich filmov. Isteze, nejde o ziadnu klasiku, ale o lacny beckovy sci-fi film. 99 % filmu sa odohrava v nudnych interieroch a jedinym osviezenim je niekolko, vcelku peknych, dobovych efektov (obria tarantula bliziaca sa k vrieskajucej bezmocnej kraske pripevnenej retazmi :))). Ak sci-fi z 50-tych rokov tak urcite War of the worlds, alebo este lepsi Earth vs Flying sausers. (4/10)

Wu di tie sha zhang (1971)

Kusok, ktory sice neohromi svojou bojovou choreografiou, ale koli svojej jednoduchosti (rozumej nieje zbytocne dejovo prekomplikovany), vybornej dobovej hudbe a peknym exterierom, moze byt podobne ako v mojom pripade prijemnym polnocnym relaxom. Suboje su sitovane do velmi peknych "aren" (one sympaticke cinske dvorky) a potesil aj mnou pred tym este nevideny, velmi originalny treningovy nastroj. Predstavte si obrovsku drevenu misu o priemere 2 metre, naplnenej kamenmi, po ktorej obvode musite kracat. A ako sa ucen pomaly zlepsuje, kamene sa z misy odoberaju, az dokaze so svojou vymajstrovanou rovnovahou prechadzat bez toho, aby sa prazdna misa prevalila na bok :). Ano, cinsky kung fu majstri su vskutku uzasny :)). (6/10)