• Pohádka

O léčivé vodě (2020) (TV film)

Nic jsem nečekal a dostal jsem opět pohádkovou facku. Nejhorší byly ty psychedelické záběry pod vodou. Kostýmy hrůza, dámy sedí na koních jak Kyrysaŕi obkročmo a princezna je jak vrhačka koulí, Zuzana Kánocz zestárla no bodejď vždy román pro ženy je starej jak metuzalěm. Celkově se to dalo natočit bez té výpravy pouze studiově a výsledek by byl stejný jen by investoři mohli finance vložit do kvalitnějšího filmového pohádkového projektu ale kdo by tento projekt mohl v dnešní době proměnit v kvalitu ? Odpověď je : bohužel už nikdo.

Muž se železnou maskou (1998)

Nečekal jsem mnoho ale Dumas by zaplakal kdyby věděl co z něj Wallace udělal. Ludvík IV syn Dartaňana to je opravdu divoký západ ale budíž, hudba byť pěkná tak se k 17 stol. nehodí ale koho by to zajímalo. Nejlepší je Leo v jeho podání je padouch alespoň zábavný ale kdyby se tahle americká pizza Hutt netvářila tak vážně.

Sedmero krkavců (1993) (TV film)

Je to sice horor ale vzhledem k tomu že byla tato pohádka přetočena a byl to škvár je tato alespoň poetická.

O princezně z Rimini (1999) (TV film)

Netočte filmové pohádky točte studiové s nižším rozpočtem, ty nebudou přitahovat megalomanské režiséry bez uměleckých vloh na pohádku typu Strach, Janák, Rudolfová ale pouze ty režiséry kteří točí pohádku protože je baví žánrově. Tato pohádka je naprostým příkladem dobrý scénář je umělecky uchopen Ludvíkem Rážou a vybroušen k umělecké byť studiové dokonalosti ať obsazením bráší což fungovalo, tak i vtipem. Vladyka byť se mihl jasně dokázal, že není malých rolí. Hlaváčová si střihla bezvadnou, povrchní, zahleděnou matku do svého syna, opravdu krásného Vladimíra Dlouhého. O jehož kráse se pěly ódy “ ano je pár popěvků” 👍⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Vojáček a dračí princezna (1982) (TV film)

Ale jo, je to sranda Libuška jako mrcha je kouzelná a jako hodná milá. Studiovka za komančů klasika chudá na výpravu a bohatá na myšlenku.

Hora jménem Andělská (1993) (TV film)

Tak odfláknutou televizní pohádku jsem po revoluci neviděl, třepající se kamera na začátku pohádky, štábního vozu, který se drkotá do Andělské hory, nám alespoň ukazuje vozovku a náves v roce 1993. Jasně ukazuje že režisérka která má malý rozpočet a žádnou vizi se snaží alespoň kopnout svoji uměleckou vizi důstojně do autu. Nužno dodat, že se ji to daří skvěle. Sázka na scénář Jiřího Chalupy, známého ze Studia Kamarád před rokem 1989, se vyplatila. Zbytku pomohlo luxusní obsazení pohádky. Marek Vašut jako náladový Ursi ( medvěd ) je k sežrání i Simona Postlerova jako anglická princezna je skvělá. Repliky a jednotlivé záběry jsou pojaty jako divadelní hra na kterou se ovšem rad podívám. Odpouštím i současné záběry zříceniny na které se dívá ovšem i Ursinus když volá aby, cikány nebo rómy, respektive cikánku-rómku ( abych nikoho neurazil) Máriu procházející zříceninou hradu, přivedli do hradní síně. Znamená že i chudá pohádka může být koukatelná, neboť nechybí pohádkové poučení, veskrze anglické- realistické : “když uvidíte rozlícenou medvědici kterak se sápe na opuštěné dítě, nechte to být, nebo vám jednou až vyroste poblázní dceru a uteče s ní do nějakého zapadákova- Čech.😀 Proto 5 ⭐️

Princové jsou na draka (1980) (TV film)

Chuďoučká výprava i na TV pohádku , nicméně znám ještě chudší. Přesto skvělý scénář a režisér který má vizi a je to klenot který natře dnešní předražené paskvily.

Dešťová víla (2010)

Pohádka Dešťová víla je známá a pěkná pohádka od Theodora Storma tak proč ji vylepšovat ? Což se stalo v tomto případě naprosto nevhodně, nelogické komplikování děje a zasazování nějaké nové údálosti, zloděje, vzájemné pronásledování nebo co. Příběh úplně zmršili na úroveň nekoukatelnosti, jo Vica Kerekes se na pohádky absolutně nehodí, působí příliš sexy a dekadentně nebojím se použít slovo hříšně. Ondra mi k srdci také nepřirostl, myslím že jinak se tvůrci snažili ale je to opět pohádka natočena německým stylem tj. Studeně a přehrávaně. Jinak je koukatelná hlavně díky Donutilovy a Krejčíkové.