Once (2007)

Velmi civilni a velmi verohodne. Hansard i Irglova pusobi naprosto prirozene a svym charisma vytvari tu pravou romantickou naladu podlozenou hezkymi folkovymi pisnemi. Nic zasadne vyjimecneho to neni, ale funguje to a dokaze zaujmout.

Strasna ptakovina! Cohen se zase musel asi totalne sjet, aby natocil takovou volovinu! Jenze! Ona je to neskutecna sranda a jeho naprosto uchylne gagy a hlasky proste funguji (scena v hotelu s gumovou pesti je snad nejvetsi ulet ve filmu). Zkratka a dobre: zhovadilost, ulitlost a neskutecna p*del =) Dzenkuji!

Mefisto (1981)

Pro me nejsilnejsim momentem celeho filmu je totalni demonstrace sily na konci filmu. Opravdu jsem z te sceny mel mrazeni v zadech. Vynikajici snimek!

Láska nebeská (2003)

Fakt ze me prilis romantickych filmu nedojme, tak Love Actually je onou svetlou vyjimkou pri ktere jsem zazival krasne hrejive pocity snoubene v uvolnenem, vtipne podanem pribehu nekolika ruznorodych lidi. Laska ma spoustu podob, dulezite je pouze jedno - milovat a byt milovan.

Mluv s ní (2002)

Pekna Almodovarovo skladanka dvou "paru", ktere spojuje nekolik podobnych souher. Vysledkem je tedy jakesi romanticke leporelo s nekolika dejovymi zvraty, ale ve vysledku pro me nefunguje natolik dobre, jako autoruv jiny, pro me mnohem lepsi film Volver. Mluv s ni je tedy "pouze" nadprumerne dilko a nebyt Oscara za scenar neni ani nicim vyjimecne.

Život je zázrak (2004)

Moje premiera s Kusturicovymi filmy a okamzite nadseni. Krasna rezie, ktera zpocatku vytvari obraz ulitle, trhle komedie, aby se v druhe puli premenila romanticke drama, ktere se odehrava na pozadi valecneho konfliktu. Zivot je zazrak je opravdovou odou na radost, lekem na chmury, ale predevsim ukazkou jak vytvorit i z nemozneho mozne, jak udelat z valky preci jen neco prinosneho, nebot po valce je nastava vzdy obdobi miru.

Lost Highway (1997)

Jako vzdy u Lynce nehledejte zadny smysl. Je to ulet misici porno s hororem vcetne romanticke zapletky. Do toho obcas zahrajou Rammstein, vykoukne Henry Rollins ci Manson a nakonec zazpiva David Bowie =)

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Maximalne dekadentni filmovy muzikal, ktery jsem mel moznost videt. Burton je bezespor silenec, ale genialni. Zde vsak jeho genialita trochu pokulhava oproti starsim flakum, ale i tak je to stale nadstandartni cernocerna, romanticky ladena "komedie", chcete-li drama, ale zde mi sedi lepe prvni prirovnani, protoze napriklad scenka na plazi, byt tragicky ladena, je pouze cynickym, cernym humorem u ktereho jsem se opravdu musel smat jak blazen. Taky jste meli neskutecnou husinu pri scenkach, kdy Todd prejizdel britvou pres krk???

Anglický pacient (1996)

Tak nadherny, jak jen romanticky film muze byt. Okouzlujici, smutne, ale preci optimisticke. Opravdove pohlazeni po dusi.

Zlomené květiny (2005)

Vim ze to byl zrejme Jarmuschuv zamer, ale tenhle film si v mych ocich zaslouzil nejake rozuzleni... ale na druhou stranu kdo vi, treba by to filmu prilis neprospelo. At tak ci onak jedna se o poklidnou, nostalgicky ladenou romantickou komedii, ktera se vraci ve svem vypraveni s hlavnim hrdinou na zaklade jednoho anonymniho dopisu do minulosti, aby nakonec vsak zjistil, jak sam Don Johnston (B. Murray) rekne, ze jedine co stejne je, je pritomnost.