Number 13 (2006) (TV film)

Průměrná televizní variace z produkce BBC na klasické anglické hororové příběhy ve stylu Utažení šroubu od Henry Jamese. Profesor Anderson studuje v malém anglickém městečku místní historické listiny, až jednoho dne najde ukrytý tajemný dopis, jenž zafunguje jako spouštěcí mechanismus strašidelně znějících zvuků, které se v hotelu začnou ozývat z neexistujícího pokoje číslo 13. Slabší 2*.

Legenda pekelného domu (1973)

Miluju, když racionální a v empirické důkazy věřící vědci (zdravím Subjektiva) dostanou od paranormálních sil do držky :-)

Le Tempestaire (1947)

Zápletka, kde pověrčivá žena musí pomocí magických praktik zachránit svého skeptického muže před smrtí v rozbouřeném moři, je sice příjemná, ovšem to by se nesměl Epstein nechat tak okouzlit záběry na moře, že s nima pak zaplácá dobrou polovinu filmu a díky tomu se člověk po většinu času bohužel dost nudí.

Ginčó nagaremono mesuneko bakuči (1972)

Pokračování snímku Gincho wataridori, kde tentokrát Nami pátrá po vrahovi svého otce a místo kulečníku hraje hru Bon, jakousi podivnou verzi klasického větší bere. Meiko Kaji je v hlavní roli stále krásná a náležitě chladná, členové yakuzy jako obvykle neschopní, záporný hrdina po většinu času správně zlý a s výjimkou několika mně osobně nesednoucích humorných scén se tak vlastně nic podstatného nezměnilo. Z mé strany spokojenost.

Neviditelný muž (1933)

Spíše než horor bych Neviditelného muže označil za thriller, jelikož vlastně kromě mrazivě působící scény vysvětlování plánů nebohému Kempovi film postrádá hororové prvky a spíš než děsí tak napíná tím, jakou metodu bezmocná policie zvolí na dopadení neviditelného šílence. V rámci starých snímků Universalu z podobného ranku se jedná o lepší průměr. Poznámka na okraj: ve srovnání s hystericky uřvanou hostinskou mi krvelačný neviditelný maniak přijde jako menší zlo...

Opice v zimě (1962)

Příjemný, poklidně plynoucí snímek, kde charismatická hlavní dvojice využívá alkohol jako prostředek k úniku z šedivé reality do vybájených končin, ať už je to nostalgií přibarvená vzpomínka na Čínu v případě Gabina či toreadorské Španělsko u Belmonda. Kouká se na to hezky, ale i přes svůj kladný postoj k opileckým výstřelkům si to znovu asi jen tak nepustím.

Noroi (2005)

Zpočátku spíše lehce mysteriózní pátrání po několika na sobě zdánlivě nezávislých tajemných událostech se postupem času překlání do hororových vod a dostává nepříjemně reálný nádech, podpořený dokumentárním stylem, který pro jednou nepůsobí jako něco dělaného pouze na efekt alá Rec, nýbrž jako konzistentní a fungující forma doplňující ideálně atmosféru filmu. Velmi sugestivní zážitek, kdy mě pouze mírně zklamal ostatními vychvalovaný konec, který prostě nepůsobil až tak extra děsivě, jak by bylo záhodno a mně tak maličko chyběla závěrečná, očistně působící děsivá sprcha, jakou by mé napjaté nervy potřebovaly.

Mummo (2003)

Notnou dávkou černého humoru okořeněný příběh o jedné staré paní, která kvůli své nové lásce uzavře dohodu se samotnou Smrtí.

The City of the Dead (1960)

Podařený horor ze staré anglické školy, kde se místo explicitního násilí a vybíjení omladiny sází na pomalu budovanou atmosféru pomocí klasických ingrediencí: spousta mlhy, nevraživě se tvářící obyvatele středověce vypadajícího městečka, tajemné zvuky a upřené pohledy za doprovodu náležitě strašidelné hudby. Velmi kvalitní a bohužel podle počtu místních hodnocení málo známý kousek, který rozhodně stojí za vidění.