Sekretariat: Příběh šampiona (2010)

[imdb: 7.1/10] | me: Pekný film založený na silnom skutočnom životnom príbehu so slušnými hereckými výkonmi, ale s neprimerane dlhou stopážou. Pre normálneho (do témy moc nezainteresovaného ) diváka môže pôsobiť táto téma pri aktuálnej dĺžke trošku nezáživne. Celkový dojem však napráva samotný koniec, ktorý sa síce nesie v duchu celého filmu, ale je o čosi viac intenzívnejší a zanecháva veľmi príjemné "disneyovské" pocity. [3 a pol *]

Hlavně nezávazně (2011)

[imdb: 6.3/10] | me: Ani nie komédia, skôr veľmi ľahký film snažiaci sa pobaviť. Tento žáner filmu neviem presne definovať - je to niečo medzi komédiou o vzťahu, sexe, láske a romantickým filmom pôsobiacim na city diváka. Lenže z komédie to málo veľmi málo a scén, ktoré by stáli hoci len za úsmev bolo pár a ako romantika to na mňa nepôsobilo vôbec, keďže samotný scenár bol jasný už z traileru a žiaden ďalší vývin postav sa nekonal. Sex ako ústredná záležitosť bola fajn istý čas, ale na 108 minút to nestačilo a teda okrem Natalie Portman, ktorá je stále sexi a "hot" (aj v lekárskom plášti keď chce) tento film ani nemá čo ponúknuť. Ja som to dopozeral kvôli nej..., ktovie, či to bude stačiť každému. [2 a pol *]

Odsouzení (2010)

[imdb: 7.2/10] | me: Film o to zaujímavejší, že sa jedná o skutočný príbeh. No, nestrhol ma tak, ako by sa očakávalo. Mal som pocit, že v dnešnej dobe som už niečo podobné videl - dnes už takýto (filmový) príbeh nie je raritou. Celý čas som v podstate vedel ako to dopadne a moje očakávania sa aj potvrdili. Šlo mi hlavne o to ako sa s daným príbehom vysporiada režisér, čo ponúkne divákovi po hereckej stránke a čím zaujme. A dá sa povedať, že všetko spomínané malo odpovedajúcu úroveň a tak film podal autenticky pohľad na jeden zaujímavý životný príbeh, ktorý je síce jedinečný, ale na filmovom plátne dnes (takto) až tak výnimočne nepôsobí. Zaujímavý príbeh, ktorý nie je až tak strhujúci, ale stojí za zamyslenie.

Všemocný (2011)

[imdb: 7.4/10] | me: Veľmi pozerateľný film. Bradley Cooper to "sám" zvláda veľmi šikovne, De Niro je vo svojej vodcovskej roli štandardne dobrý a hoci je celý film iba jedná veľká naháňačka za pilulkami (zameraná skôr na vizuálnu než na dejovú rovinu), filmársky (a herecky) je zvládnutá nápadito a tak to celé pôsobí sviežo a energicky. [3 a pol *]

Něco jako komedie (2010)

[imdb: 7.2/10] | me: Ľahkou formou podaná dosť závažná téma. O celkové odľahčenie sa kvalitne stará Zach, ktorý je fakt (opäť) dobrý. Na film sa príjemné pozerá a hoci to nie je komédia, ktorá zabezpečuje permanentné záchvaty bránice, nájdu sa aj tu miesta, ktoré pobavia a rozosmejú, ale skôr svojou iróniou. Je to film, ktorý nezmení svet, ale stojí za vzhliadnutie (odporúčam hlavne rodičom).

Gulliverovy cesty (2010)

[imdb: 4.8/10] | me: Je to riadna ptákovina. Opať ide o Blackovku, opäť to nesie jeho typické črty, ale tento krát je to celé rozprávkové, čím mieri viac na detské publikum. Nemôžem zaujať k tomuto filmu nejaké seriózne stanovisko, pretože Jackové filmy sú už také. Mám rád jeho humor (hoci viac orientovaný smerom k dospelému publiku) a ešte nikdy ma nesklamal. Preto aj tento krát som si to celkom užil, síce medzi to najlepšie z Blacka to nepatrí. Nevadí, žiaden problém som s tým nemal. Pohoda.

Londýnský gangster (2010)

[imdb: 6.4/10] | me: Jemne chaotická, ale celkovo pohodová londýnska gangsterka, ktorá si kadečo "požičiava" od svojich filmových kolegov. Neradí sa medzi to naj zo žánrovo podobných snímkov, ale vďaka kvalitnému hereckému ansámblu a londýnskemu smradu to má istý šmrnc ;) [3 a pol *]

Hezké vstávání (2010)

[imdb: 6.6/10] | me: Ukecaná, ubehaná Rachel McAdamas v kontraste s chladným a nevrlým Harrisonom Fordom sa nakoniec ukázala ako dobrá voľba. Je potrebné zvyknúť si na Rachel, pretože jej hyperaktivita a energia môžu zo začiatku pôsobiť až enormne, ale časom sa práve to stane dôvodom, pre ktorý film nestráca tempo a drží si tak istú úroveň. Vďaka kvalitnému hereckému obsadeniu je aj pri jednoduchej ústrednej téme táto komédia pohodovým filmom. [3 a 1/4 *]

Rango (2011)

[imdb: 7.8/10] | me: Na túto "rozprávku" som sa tešil dostatočne dlho už z viacerých dôvodov, pričom jeden z najpodstatnejších je Johnny Depp. A tak prídem do kina, svetlá zhasnú, všetko je tak ako má byť. Na plátne sa ukáže sovia kapela hrajúca úvodný (hombre) song na konci ktorého jedna zo spomínaných sov prehovorí. A tu moja radosť končí. Sova hovorí po slovensky a moje očakávania a predčasná radosť sa rozplynuli ako hmla nad Berlínom. Ivan Šándor "Šandy" alias Rango, hmm ... akosi som s tým nedokázal stotožniť. Proste dabing ani z ďaleka nedokáže ponúknuť to čo bolo do filmu vložené a pre mňa tak Rango stratil cca 30 percent na hodnotení. A nakoľko nechcem hodnotiť film len na základe vizuálnej stránky, tak môj skutočný komentár k tejto (ne)rozprávke napíšem až po tom, čo si ju pozriem v originálnom znení (so skutočnými dialógmi), ktoré bolo pre ňu z istých presných špecifických dôvodov vytvorené.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

[imdb: 7.7/10] | me: Kvalitne vystavaný scenár zabezpečuje zaujímavosť deja počas celej dĺžky filmu. Spracovanie ponúka dostatočné napätie podporené veľmi vhodnou hudbou a kamerou (chladné Švédsko je viac než vhodnou destináciou na správne budovanie tajuplnej a mrazivej atmosféry). Dalo by sa povedať, že film funguje presne ako švajčiarské hodinky, ale napriek jeho mnohým pozitívam z ktorých vyzdvihujem autentickosť a drsnosť sa tu našlo pár "hluchých" miest, ktorým sa dalo vyhnúť. Jedná sa hlavne o momenty kedy film vybočí k béčkového typu filmu, ktoré tak trošku "odľahčia" atmosféru (čo je škoda) a vrátia diváka do reality bežného filmu. Následne sa však veci dostanú opäť do správnych zabehnutých koľají a celkový zážitok je tak veľmi pozitívny.