Buffy, přemožitelka upírů (1997) (seriál)

Nemůžu si pomoct, ale prostě mě to ukrutně baví :) Můžete se na to dívat jako na kýčovitou puberťáckou blbinu, kde se odehrávají malá-velká dramata teenagerů obohacená likvidováním upírů a démonů, nebo v tom můžete vidět lehce úchylnou metaforu na průměrný život puberťačky na střední. Nebudu si zbytečně plácat játra, Faidra to vystihla dokonale ;)

Snílci (2003)

Film má neuvěřitelně zvláštní atmosféru, která člověka pohltí, sežvejká a na konci vyplivne. Nijak kontroverzní mi to nepřišlo, jistě, sexu je tam víc než dost, ale nezdálo se mi to samoúčelný, do příběhu a hlavně atmosféry filmu to zapadá. Příběh sice jakoby jen pluje po povrchu, ale když se nad tím vším člověk zamyslí, tak v tom najde mnohé. Herecké výkony jsou skvělé, zvláště Eva Green. Michael Pitt mi tam sice vůbec neseděl, ale to je jen můj subjektivní dojem, ten kluk se mi prostě nelíbí. Zato Louis Garrel je extra fešák ;)

Sucker Punch (2011)

Dopadlo to nakonec mnohem lépe, než jsem čekala. Po všech těch komentářích odsuzujících plochost a povrchnost příběhu, předimenzovanou režii a nevím co všechno ještě, mi to tak špatné vážně nepřišlo. Je to fantasmagorie, opět je to typicky "snyderovská" pozérská namachrovanost, ale ten příběh mi vůbec špatnej nepřišel. Metafyzickou hloubku v tom vážně nikdo asi nenajde, ale taková ta sympatická mantra všech hrdinných bojovníků v tom je, takže proč ne?

Přestupný rok (2010)

Nechala jsem se nalákat na Irsko a Matthew Goodea a to je taky tak všechno, proč se na tuhle kravinu vůbec podívat.. Amy Adams je otravná a pitomá, dialogy jsou naprosto úděsný a režie stojí celkově za prd. Ale když od toho víc nečekáte, tak je to celkem fajn oddechovka. A Irsko je fakt nádherný.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Rozhodně nejslabší Miyazakiho film. Musím říct, že mě překvapilo, jak plytké a hloupé to je, vůbec to nemá rysy Miyazakiho tvorby.

Mary a Max (2009)

Tak kouzelně depresivní, že nelze odolat. Mary a Max ukazuje, jak z všednosti vytvořit poezii. Nádhera.

Sherlock (2010) (seriál)

Steven Moffat je prostě génius a v současnosti pro mě nejlepší scénárista na světě. Už v Doctor Who byl znatelně poznat jeho rukopis - jeho díly vždycky o dost vyčnívaly nad ostatními. A v Sherlockovi je jeho rukopis znát snad ještě víc. Úžasná adaptace, úžasní herci. Edit 26.1. 2017: 4. sezóna - no toto! Taková zrůdnost! Hanba! Hanba! Vyřazuji z oblíbených a hořce lituji shlédnutí 4. sezóny - debilita na entou, která zkazila dojem i z těch předchozích sérií.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Nevěřila jsem tomu, byla jsem velmi skeptická a přesvědčená, že zdejší hodnocení je nadsazené. Není. Málokdy se stalo, že mě filmová (potažmo televizní) adaptace přiměla vrhnout se na knižní předlohu. Game of Thrones mě přiměl :) Perfektní obsazení ne příliš známých herců (snad kromě Seana Beana a Leny Headey), úžasná atmosféra a strhující příběh. Z fantasy seriálů rozhodně špička.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Simpsonovi jsou zvláštní úkaz. Reprezentují všechno, co je na naší společnosti špatně, ale přesto (nebo právě proto?) je většina populace miluje. Nejsem vyjímkou :) I přesto, že mě často všechny postavy značně iritují a mám chuť to vypnout, protože na "takový hovada se koukat nebudu", tak to nikdy neudělám. Je totiž dobře se rozčilovat nad Homerovou demencí, Marginým maloměšťáctvím, Bartovým grázlovstvím a Líziným levičáckým intelektualismem (kterej mě osobně nasírá nejvíc), protože jen tak máme možnost skutečné podoby těchto individuí ve společnosti poznat (a že jich je) a po vzoru Nelsona se jim vysmát ;)

Schindlerův seznam (1993)

Absolutní výsměch historii! Oskar Schindler jako to největší říšské dobračisko pod sluncem a Amon Goeth jako ten nejzrůdnější nacistický padouch s ďábelským chechotem střílející pro zábavu po lidech? Ale no tak! Spielberg to asi myslel dobře - jako poctu svým židovským předkům, kteří zažili holocoust. Ale upřímně - nemáte už taky dost všech těch srdceryvných válečných dojáků, které vyzdvihují Židy jako nějakou nadrasu, kterou bychom proto měli uctívat a nacisty jako nějaký zparodovaný superpadouchy? Už mi to přijde trochu absurdní... Nikdo nezpochybňuje utrpení, kterým si nevinní lidé prošli ve válce, ale nevidím důvod, proč by se neustále měli vyzdvihovat jen Židé. Ve Stalinových gulazích zemřelo příšernou smrtí ještě více lidí než v nacistických koncentrácích, ale to nikoho nezajímá, tam zařvali jen "obyčejný" lidi, ne Židé. A co takovej Pol Potův režim? Nezájem. Pokud jde o realističtěji vykreslené téma holocoustu, tak bych vyzdvihla spíše Polanského Pianistu. Schindlerův seznam, ač skvěle natočený a zahraný, představuje jen další stylizovaný hollywoodský superdoják ukazující jen černobílé vidění historie (doslova). Jenže historie nikdy nebyla černobílá, to jen někteří se ji tak urputně snaží vidět, aby o ní nemuseli přemýšlet.