Star Trek: Lower Decks - Caves (2023) (epizoda)

Paradoxně díl, který se nesnaží o nějaký ucelený, 20 minutový děj, funguje mnohem lépe než předchozích 5 nebo kolik velmi slabých epizod. Jednotlivé příběhy měly hlavu a patu, sem tam i trocha toho povedeného humoru, jen mi přijde, že si Mike McMahan až moc "půjčuje" (rozuměj vykrádá) z Ricka a Mortyho, viz nedávný ferengský Interdimensional Cable, či děj této epizody silně připomínající Mortyho Mind Blowery... 65%

Star Trek: Lower Decks - A Few Badgeys More (2023) (epizoda)

Díl začal velice solidně, děj nám tu navazuje na předchozích 4 a více různých epizod napříč všemi sezónami, čili potenciál tu byl, jenže velmi brzy nám to sklouzlo do neuvěřitelných a hlavně nevtipných srajd. Badgey se nám povznesl na vyšší úroveň bytí a nezapoměl přitom dát cenné lekce 11 letým divákům, exokomp se zase shledal s taťkou, prostě jedna lepší zápletka a její vyústění než druhá. Hádám taky, že ona season arc ohledně té záhadné lodi bude mít taky nějaké podobně dementní a cringeové zakončení, ale nepředbíhejme. U tohohle dílu jsem vážně uvažoval nad odpadem, ale věci ještě mohou být horší, čili si to jednu hvězdu zaslouží. 10%

Star Trek: Lower Decks - Parth Ferengi's Heart Place (2023) (epizoda)

Bohužel bída posledních epizod pokračuje i tady, jakoby se snad tvůrci naprosto vyšťavili nejen co se týče zápletek, ale hlavně i humoru (zejména děj kolem Tendi s Rutherfordem byl jeden velký cringe). Na epizodě je navíc velmi patrné, jak nám scénáristé vůbec nevědí, co s některými postavami, kam je v rámci děje "uklidit" - hlavně viz Boimler ("co s ním, co s ním, tak ho prostě posadíme na gauč a bude sledovat Interdimensional Cable, tedaaaa pardon, Ferengské seriály...."). Další "kumšt", který tu tvůrci předvádí, je ona záhadná loď, která se nám jednou za čas připomene naprosto tou samou scénou, CTRL + C, CTRL + V, akorát v ní změníme loď oběti. Co naplat, že nějaké to mystérium a napětí je dávno tatam, divákovi je naprosto jasné, co se stane vzhledem k tomu, že to je snad už čtvrté setkání podle toho samého mustru bez sebemenšího posunu někam dál. 15%

Star Trek: Lower Decks - Empathalogical Fallacies (2023) (epizoda)

Při prvním sledování jsem u této epizody regulérně usnul. Při tom druhém jsem viděl kozaté Betazoid agentky, co unesou loď a namíří si to zpět k Betazedu přes Romulanské území, což absolutně nedává smysl, ale ok, byly asi ovlivněny tím vulkánským psychopolem, co z každého dělá naprostého retarda. Neutrální zónu pak lemuje LINIE jakýchsi výstražných bójí, možná je to odkaz na nějaký předchozí Trek, nevím, každopádně je to v 3D prostoru solidní nesmysl. No a nakonec Boimler hraje deskovky s členy ostrahy, ok. Alespoň tato dějová linka měla zajímavé zakončení a jakés takés poselství, jinak bohužel opět slabota. 40%

Star Trek: Lower Decks - Something Borrowed, Something Green (2023) (epizoda)

No tak jestli mi předchozí epizoda přišla jako filler, na který člověk po pár dnech kompletně zapomene, tak opravdu nevím co napsat o tomto k uzoufání nudném dílu o ničem. Tendi musí na svatbu své sestry a velcí buddies Boimler s Rutherfordem se přou o nějaký nesmysl v převleku za Marka Twaina, ehm, aha... Humor se nám taky kamsi vytratil, prostě fakt velký špatný. 20%

Star Trek: Lower Decks - In the Cradle of Vexilon (2023) (epizoda)

Slabá a lehce zapomenutelná epizoda, v podstatě jediné, co se tu stalo, byla laciná lekce Boimlera, který se naučil dávat rozkazy svým podřízeným, wow... tohle bych čekal spíš v seriálu typu Prodigy určenému 11 letým dětem, než ve "fuckujících" Lower Decks, které by měly být pro přeci jen o něco starší publikum. No a druhá část děje s výměnou čipů a pranků od seniorních kolegů pak byla ještě větší zívačka. Tenhle seriál nám v minulosti už několikrát ukázal, že má na mnohem víc, takže snad se brzy odrazíme ode dna a uvidíme epizody, které si člověk bude pamatovat ještě hodně dlouho po skončení 4. sezóny, tenhle mdlý díl mezi ně rozhodně nepatří. 50%

Star Trek: Lower Decks - I Have No Bones Yet I Must Flee (2023) (epizoda)

Tenhle díl zachraňuje jen a pouze Boimler a jeho hledání nové kajuty, děj na stanici s "Pokémonem" je fakt slabota a těžký rip-off Nibblera z Futuramy, za to velký palec dolu. Mariner navíc svým otravným a dětinským chováním hodně připomíná své začátky v první sezóně, tak trochu jsem doufal, že jsme se už někam posunuli a do "kvalit" oné první řady se už vracet nebudeme, ale holt není vždycky posvícení. 55%

Star Trek: Lower Decks - Twovix (2023) (epizoda)

Povedený season opener. Celá ta transportérová patálie byla sice trochu slabší, ale vyvažuje ji dění na Voyageru, takhle se má totiž dělat pořádný homage, ne jako ta epizoda myslím první řady s Tomem Parisem. Humor, opět zejména na Voyageru, fungoval, bylo fajn vidět různé holo postavy, asimilovaného "mloka" v kapitánském křesle atd. Jediné, co mě trochu zklamalo bylo vyřešení "Tuvixe" - první půlku epizody postavy naoko řeší velké morální dilema co s oním nově vytvořeným člověkem, odsuzují konání Janeway atp., aby pak tohle vše hodili za hlavu a v podstatě situaci vyřešili naprosto tím samým "neetickým" způsobem, jako kapitánka Voyageru - nové lidské bytosti přestaly existovat, stejně jako onen Tuvix. 75%

Star Trek: Podivné nové světy - Série 2 (2023) (série)

Myslím, že nejsem zdaleka jediný, kdo vidí ten silný kvalitativní sešup v porovnání s řadou první, která sice nebyla kdo ví jak skvělá, ale nadprůměrné hodnocení si dozajista zasloužila. Jakoby se snad tvůrci Discovery po zrušení jejich seriálu začali pomalu přesouvat do SNW a plevelit tento počin svými discoveráckými nesmysly, nebo nevím jak jinak si ten pokles vysvětlit. V podstatě se nám scifi prvek začal upozaďovat na úkor řešení vztahů a trápeníček jak z Přátel či podobných seriálů, viz Chapelka a Spock, La-an a Kirk či Pájk a Batelka, snad polovina epizod, ne-li víc, řeší jejich vztahy, no to bych blil. Některým divákům se líbily dvě řekněme velmi netradiční epizody, jmenovitě crossover s Lower Decks a muzikálový díl, já je považuji za to nejhorší, co jsme kdy v Treku měli možnost vidět. Pokud chci komedii, pustím si Lower Decks, pokud chci muzikálovou vsuvku, mrknu na show typu Scrubs, opravdu nevím, proč se tento seriál najednou snaží pokrýt všechny žánry místo toho, aby si vybral svůj vlastní a toho se držel, vždyť to dokázala i tolik hejtěná Discovery, tak proč najednou SNW působí jako nějaká zpatlanina jak od pejska a kočičky? Za nejlepší epizodu považuji Ad Astra per Aspera, jediný díl, který mi připomněl, o čem že to Star Trek býval v dobách, kdy ho v rukou měli schopní lidé... Hodnocení řady na základě průměru jednotlivých epizod: 35%

Star Trek: Podivné nové světy - Hegemonie (2023) (epizoda)

Bez debat slabší finále, než 10. epizoda první řady, to bych chtěl zmínit na úvod. Opět bych rád vyzdvihnul dospěle jednající postavy a solidní děj, byť ten "LA cool kids" slang mi nepřestane trhat uši, zejména u některých postav, kde je to výraznější než u zbytku (viz Ortegas). Co je však největším problémem této epizody je ta idiotská demarkační linie... Tvůrci nám opět malinko "pozapomněli" na to, jak funguje vesmír, že třeba planety obíhají po eliptických drahách kolem své hvězdy, takže nějaká čára skrz systém je prostě demence na n-tou, kterou chápe i malé dítě po přečtení Ilustrované Encyklopedie Vesmíru, avšak bohužel ne dnešní hollywoodští scénáristé. Někdo by nad touto plot hole velikosti dvorců Haliny Pavlovské mohl mávnout rukou, jenže tady se prostě kolem toho točí celá zápletka - nemůžeme kvůli této linii na planetu zachránit přeživší, nemůžeme zničit blokátor komunikace atd. atd. Alespoň měla epizoda hezký vizuál, pole trosek bylo imponující a dobře zakomponované do děje, také to vypadá na nějaký vývoj Gornů, což určitě vítám, protože bychom se konečně mohli posunout z laciného vykrádání Alienů. Cliffhanger je pak naprotý "meh", protože se seriál odehrává v minulosti a tak víme, že Enterprise i její posádka střetnutí přežijí (takovýhle cliffhanger by mnohem lépe fungoval v TNG, VOY, ale i třeba Lower Decks, protože tam taky není ta limitace všem známé minulosti jako tomu je u SNW). Celkově 65%